Zamknij

Smaczny posiłek na pod chmurką? To możliwe!

12:46, 07.03.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:52, 07.03.2020
Skomentuj

Czy wiesz, że nawet wybierając się na biwak wcale nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych posiłków? Smaczne potrawy możesz przygotować zarówno, gdy wybierasz się na kemping stacjonarny z rodziną lub przyjaciółmi, jak i gdy planujesz trekking po górach z plecakiem. Przyrządzanie posiłków pod chmurką ma zdecydowanie swój urok, a poza tym pozwala dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Zamiast zajadać suchą, paczkowaną żywność, lepiej zjeść ciepłe, smaczne i zdrowe danie. Ale jak je przygotować w polowych warunkach? Poniżej znajdziesz listę niezbędników. Wyprawa pod namiot wcale nie wiąże się z jedzeniem wyłącznie liofilizowanej żywności, zupek chińskich, batoników, sucharów i konserw. Przy odpowiedniej organizacji i wyposażeniu się w parę akcesoriów, nawet gotowanie na łonie natury może zaowocować smacznymi posiłkami. Już samo przyrządzanie wieloskładnikowych potraw będzie niemałą przyjemnością. Nasze pełne brzuchy i zadowolone podniebienia na pewno odwdzięczą się dobrym humorem i mnóstwem energii.

Kuchenka gazowa turystyczna to podstawa

Bez kuchenki turystycznej ani rusz, jeśli chcemy smacznie gotować pod chmurką. Na rynku dostępne są rożne modele, różniące się rozmiarem, wagą, liczbą palników i sposobem działania. Jeśli wybieramy się na górski trekking i cały dobytek pakujemy do plecaka, to wiadomo, że musi być to model jak najmniejszy i jak najlżejszy, który sprawdzi się w każdym warunkach. Na tego typu wyprawy polecane są kartusze gazowe, zwane nabojami oraz dopasowane do nich palniki. Jeśli natomiast naszym celem jest dłuższy pobyt na jednym polu namiotowym, do którego docieramy samochodem, to możemy pozwolić sobie na większe kuchenki dwu, a nawet trzypalnikowe. Najpopularniejsze są kuchenki gazowe, ale jeżeli na wybranym polu namiotowym będziemy mieć bezproblemowy dostęp do prądu, to możemy zdecydować się na elektryczną kuchenkę turystyczną.

Garnki i inne akcesoria kuchenne

Sama kuchenka turystyczna nie wystarczy, by przygotować smaczne i pożywne posiłki. Niezbędne będą także dopasowane do palnika garnki turystyczne. Najlepiej sprawdzą się aluminiowe lub stalowe menażki turystyczne, a także wykonane z tych materiałów kubki. Naczynia powinny być dość lekkie, nie zajmować zbyt wiele miejsce, ale z drugiej strony umożliwić przygotowanie wieloskładnikowych posiłków. Dostępne są modele ze składanymi uchwytami, dzięki czemu zajmują jeszcze mniej miejsca w naszym bagażu. Nie zapomnijmy także o akcesoriach kuchennych, takich jak łyżki do mieszania i nakładania potraw, nożyki i deski do krojenia, plastikowe talerzyki i miseczki wielokrotnego użytku.


Turystyczna jadalnia – stolik i krzesełka

Posiłki najlepiej gotować i spożywać na płaskiej, równej powierzchni. Takie warunki zapewni nam składany stolik turystyczny. Jeśli mamy tylko miejsce, by go zapakować, warto to uczynić. Stolik ułatwi przyrządzanie potraw, a także uprzyjemni ich spożywanie. Powinien być lekki, poręczny, wytrzymały na uszkodzenia, odporny na deszcz i promienie słoneczne. Najczęściej wykonany jest z aluminium lub solidnego plastiku. Znajdą się także modele z bambusowymi blatami. Najlepiej, by nogi stołu miały specjalne podkładki, które uchronią stolik od zapadania się w glebę. Dostępne są mniejsze i większe wersje, a nawet takie wyposażone od razu w ławki po obu stronach. W przypadku, gdy stolik ich nie posiada, należy pomyśleć również o krzesełkach turystycznych. Stelaż krzeseł wykonuje się z lekkiego aluminium, na który naciąga się materiał. Tu również możemy wybierać spośród różnych modeli, od klasycznych stołków turystycznych bez oparcia, przez wersje z oparciem i podłokietnikami, aż po rozkładane krzesła plażowe.

Zarówno stoliki, jak i krzesełka kempingowe znajdziemy w ofercie sprawdzonych marek, specjalizujących się w artykułach turystycznych, takich jak Outwell, Brunner, Easy Camp, Eurotrail, Sea to Summit czy Coleman.

Co gotować na biwaku?

Wyjazd pod namiot i codzienne stołowanie się w barach lub restauracjach zupełnie mija się z celem. Biwak to doskonała okazja do pobytu na świeżym powietrzu, nawet podczas przyrządzania posiłków. Gotowanie pod chmurką nie tylko pozwala na oszczędność kosztów związanych z wyjazdem, ale jest także niemałą atrakcją dla każdego biwakowicza. Zaopatrzenie się w kuchenkę turystyczną i odpowiednie naczynia umożliwia przyrządzanie ciepłych i pożywnych śniadań, obiadów i kolacji. Wiele z pomysłów na te smaczne dania wcale nie wymaga wielu naczyń, wręcz przeciwnie, są to dania jednogarnkowe. Co można przygotować? Na śniadanie zamiast suchych bułek warto pożywić się jajecznicą z cebulką, pomidorkami, kurkami lub innymi dowolnymi składnikami. W menażce możemy przyrządzić również energetyczną owsiankę na mleku, a także kaszę mannę. Z kolei z dań obiadowych dobrze sprawdza się ryż lub kasza z warzywami, makaron z sosem czy zabrany z domu słoik leczo.

Najwygodniejsza na biwaku będzie żywność liofilizowana - tego typu https://www.campingshop.pl/kuchnia/zywnosc-liofilizowana



Kuchenka turystyczna, zestaw garnuszków i akcesoriów kuchennych to niewątpliwie podstawa, by przygotować smaczne posiłki biwakowe. Zamiast suchej, paczkowanej żywności lub stołowania się w pobliskich barach, warto poświęcić czas na kempingowe gotowanie. Przekonasz się, że ma to swój urok. Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą składany stolik turystyczny i krzesła turystyczne. Znacznie podniesiesz komfort spożywania posiłków. Meble kempingowe sprawdzą się nie tylko podczas jedzenia, ale i wspólnego wypoczynku na łonie natury.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%