Zamknij

W kościele w Domachowie odkryto niezwykłe polichromie, a ostatnie badania przyniosły kolejną sensację - świątynia ma nie 450, ale 650 lat!

09:14, 22.08.2019 MiS Aktualizacja: 09:49, 22.08.2019
Skomentuj Foto: Parafia Domachowo Foto: Parafia Domachowo

Czy to właśnie w powiecie gostyńskim mamy jeden z najstarszych kościołów w Polsce? Ostatnie doniesienia na to właśnie wskazują. Chodzi o kościół pw. św. Michała Archanioła w Domachowie, w którym rok temu odkryto niezwykłe polichromie, a ostatnie badania przyniosły kolejną sensację - świątynia ma nie 450, ale 650 lat!

W 2017 roku w kościele p.w. św. Michała w Domachowie rozpoczęto prace konserwatorskie z ramach projektu "Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski –etap II" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zaplanowano m.in. konserwację bogatego drewnianego wyposażenia świątyni wraz z konserwacją polichromii stropu prezbiterium i nawy. Po kilkunastu miesiącach prac doszło do przełomu. Był wrzesień 2018 roku.

- Odkryto gotycką belkę tęczową oraz fragmenty polichromii figuralno-ornamentalnych na zrębie oraz elementach konstrukcji słupowo-ryglowej we wnętrzu kościoła - informuje Jolanta Goszczyńska, Wojewódzka Konserwator Zabytków. - Polichromie o tematyce biblijnej, w ornamentalnej oprawie, z licznymi inskrypcjami wyróżniają się bogatą tematyką, kolorystyką i stanowią unikatowy na terenie naszego województwa przykład malarstwa, przypuszczalnie z końca XVI w. lub początków XVII w., które czekają na konserwację. Ale polichromie to nie jedyne odkrycie - wyjaśnia Jolanta Goszczyńska.

Ale polichromie to nie wszystko. - Przeprowadzone w ostatnim czasie wstępne badania kościoła oraz badania dendrochronologiczne drewna zmieniły całkowicie dotychczasową wiedzę o świątyni. Rzadko bowiem spotyka się, aby poprzednie ustalenia i datowania zabytku zostały przesunięte aż o 200 lat wstecz - dodaje Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Dotychczas kościół w Domachowie datowano na 1568 rok i zawsze był wyróżniany ze względu na swoje rozwiązania konstrukcyjne. W trakcie specjalistycznych badań próbek drewna pobranych z desek wykorzystanych do budowy kościoła okazało się, że dęby wykorzystane do budowy obiektu ścięto... w roku 1369! - Z tego czasu pochodzi drewno użyte do budowy ścian zrębowych kościoła oraz więźby dachowej - informuje Jolanta Goszczyńska.

Do tej pory najstarszym kościołem w Wielkopolsce był kościół w Tarnowie Pałuckim, którego drewniane elementy nawy i prezbiterium pochodziły z 1374 roku. - Konieczna jest kontynuacja badań architektonicznych kościoła, a także przeprowadzenia prac konserwatorskich odkrytych polichromii, które wymagają również osobnych prac badawczych zarówno w zakresie ikonografii, jak i warsztatu - zapowiada Wojewódzka Konserwator Zabytków. Po ich zakończeniu niezwykłe polichromie mają cieszyć oko wszystkich miłośników sztuki.

Foto: Parafia Domachowo

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%