Zamknij

Czy bać się kredytów lan w Norwegii? O tym jak wygląda rynek kredytowy poza Polską

13:51, 25.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:43, 07.08.2019

Większość Polaków uważa, że życie poza granicami ojczyzny jest lepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe. Jeśli chodzi o Norwegię jest to fakt. Norwegowie zarabiają średnio cztery razy więcej niż Polacy. Dodatkowo, mogą poszczycić się mniejszym wskaźnikiem bezrobocia, który wynosi 3,8 procenta. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosi 91 tysięcy USD, natomiast w Polsce jest to niecałe 16 tysięcy USD. Wskaźniki makroekonomiczne pokazują, że życie w Norwegii może być prostsze. Pozostaje jednak pytanie dlaczego większość Norwegów, w przeciwieństwie do Polaków, sięga po kredyty mając lepsze zaplecze finansowe?

Wzrost popularności kredytów lån dzięki sile gospodarki

Niewątpliwe sytuacja gospodarcza kraju rzutuje na potrzeby jego mieszkańców. W Polsce kredyt niejednokrotnie jest ostatecznością do poprawy swojej sytuacji finansowej. W Norwegii z racji dobrej koniunktury konsumenci sięgają po kredyty, zwane låne po to by wydać je raczej na spełnienie swoich marzeń. Dla nich lånjest przyspieszeniem osiągnięcia oszczędności, które zdobyliby w przeciągu kilku miesięcy. Ze wzrostem popularności kredytów wiąże się także zaufanie konsumentów, które w pierwszym kwartale 2019 roku wynosiło 12,7 pkt. Jest to wskaźnik, który obrazuje jak dużo środków mieszkaniec jest w stanie przeznaczyć na dobra i usługi. Dla porównania w Polsce wskaźnik zaufania wynosi 8,2 pkt. Tym samym można łatwo zauważyć różnicę w przeznaczeniu pożyczek. Polacy raczej zadłużą się chcąc kupić pierwsze mieszkanie dla swojej rodziny, Norwegowie zaś po to, aby kupić kolejny apartament czy dom, służący do odpoczynku lub pod wynajem. W takich przypadkach często sięgają oni po kredyt konsumencki forbrukslån, którego wartość mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Jak Norwedzy radzą sobie ze spłatą kredytów lån

Wcześniej wspomniany kredyt konsumencki forbrukslån może wynosić nawet 500 tysięcy koron norweskich, co daje około 220 tysięcy złotych. W Polskich realiach jest to suma, którą konsument będzie spłacać przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Co ciekawe w Polsce przeciętna rata kredytu wynosi około 1500 zł, co stanowi 40-45% średniej wypłaty netto. W przypadku tak dużej pożyczki jak forbrukslån jesteśmy zatem skazani na przeznaczanie prawie połowy pensji na spłatę zadłużenia. Tym samym chęć wzięcia takiego kredytu jest mało opłacalna patrząc na lata spłat. W Norwegii statystyka ta wygląda zupełnie inaczej. Przeciętna rata kredytu pokrywa około 20% średniego, miesięcznego wynagrodzenia. Nie dziwi więc, że Norwegowie częściej i chętniej wspierają się kredytami lån, skoro ich spłacenie nie jest dla nich problematyczne. Jak podaje Norweski Urząd Statystyczny przeciętny Norweg posiada ponad milion NOK kredytu do spłacenia, co dla niego jest równowartością wynagrodzeń zbieranych przez 2 lata pracy. Aby uzyskać tę samą kwotę Polak musiałby przeznaczyć pensję odkładaną przez 10 lat.

Alternatywy dla dużych kredytów forbrukslån

Oczywiście czasem nie potrzebujemy, aż tak znacznego przychodu, a chcielibyśmy jedynie niewielkiej i szybkiej do spłaty pożyczki. W Norwegii na takie okoliczności przygotowano mikrokredyty mikrolån, odpowiednik polskich chwilówek smålånoraz karty kredytowe z dodatkowymi profitami kredittkort. Główną zaletą trzech wymienionych form pożyczkowych jest stosunkowo prosta procedura złożenia wniosku oraz szybki czas jego realizacji. W przypadku kredytu konsumenckiego forbrukslån konsument musi spełnić szereg wymagań banku, w tym poszczycić się dobrą historią kredytową, odpowiednią wysokością zarobków, posiadanym stosownym zabezpieczeniem itp. Jeśli chodzi o mikrolån lub smålån ilość formalności ograniczono do minimum. Istotne jest jednak posiadanie BankID czyli wirtualnego poświadczenia tożsamości i elektronicznego podpisu. Dzięki niemu wniosek o kredyt można złożyć w zaciszu domowym online korzystając z wolnej chwili. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie, warto rozglądnąć się za smålån på dagen, czyli pożyczkami, które można otrzymać w jeden dzień. Sprawdź również artykuł Rynek kredytowy w Norwegii i Polsce – dlaczego Norwedzy nie boją się brać kredytów?

Razem ze wzrostem popularności kredytów lån w Norwegii rośnie także ilość banków i firm oferujących pożyczki. Możliwości wysokich zarobków (z dużej ilości nawet nisko oprocentowanych kredytów) przyciągają coraz to nowych inwestorów. Przed wzięciem kredytu w koronach norweskich radzimy sprawdzenie ofert poprzez porównywarki internetowe posiadające bogate bazy przedsiębiorstw finansowych.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%