Zamknij

Integracja sensoryczna - gdzie na terapię?

07:32, 28.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:37, 28.03.2019

Rośnie liczba rodziców wysyłających swoje dzieci na zajęcia z integracji sensorycznej w Warszawie (SI). Największe zainteresowanie terapiami tego typu obserwujemy na Ursynowie, gdzie przychodnie wypełnione są po brzegi a rodzice coraz częściej pytają o możliwość zapisania dziecka na ćwiczenia rozwijające integrację sensoryczną. Czym jednak jest sama integracja sensoryczna? Jak rozpoznać jej zaburzenia u dziecka? Skąd tak duża popularność terapii sensorycznej w Warszawie? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w tekście.

Czym jest integracja sensoryczna?

Rodzice przedszkolnych dzieci coraz częściej wyszukują frazy “integracja sensoryczna Warszawa”. Czym jednak jest sama integracja? Mózg dziecka otrzymuje jednocześnie informację od kilku zmysłów - wzrok, słuch, równowaga, dotyk, ruch. Jego zadaniem jest odczytać te informacje, posegregować i zinterpretować a następnie odpowiednio zareagować na docierające bodźce. Integracja sensoryczna odpowiada właśnie za odbiór, segregację oraz zrozumienie bodźców (zewnętrznych i wewnętrznych) a następnie połączenie ich z wcześniejszymi doświadczeniami.

Jak tłumaczą nam specjaliści z centrum integracji sensorycznej w Warszawie - integracja sensoryczna rozpoczyna się w płodzie i trwa do około 7 roku życia. To bardzo ważny wiek w rozwoju psychofizycznym dziecka, nierozwinięcie niektórych elementów integracji sensorycznej w tym wieku może powodować duże zaburzenia w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka w przyszłości.

Samego rozpoznania problemów z integracją sensoryczną musi dokonać specjalista, który na podstawie obserwacji zachowań danego dziecka będzie w stanie określić rodzaj i stopień zaburzenia. Będąc rodzicem, warto obserwować reakcje dziecka na smaki, dźwięki, dotyk, ból czy też obserwować sposób jego poruszania się oraz mówienia. Problemy w odpowiednim odczuwaniu bodźców pochodzących ze zmysłów mogą być oznaką problemów z integracją sensoryczną. Sposobem, na zdiagnozowane zaburzenia, jest terapia integracji sensorycznej w Warszawie lub zajęcia sensoryczne dla dzieci prowadzone w mniejszych miejscowościach.

Terapia SI - jak wygląda?

Podstawą do podjęcia terapii SI w Warszawie jest diagnoza wystawiona przez certyfikowanego specjalistę. To ona określa rodzaj i stopień zaburzenia, które są podstawą do stworzenia planu zajęć. Sama terapia SI często określana jest jako “naukowa zabawa” lub “leczenie przez zabawę”, ponieważ podstawową formą zajęć jest forma zabawowa.

Podczas terapii, dzieci jeżdżą na deskorolce, skaczą na trampolinie czy też huśtają się na huśtawce. Przyjemna forma ćwiczeń powoduje, że dzieci są dużo bardziej zaangażowane przez co efekty terapii integracji sensorycznej w Warszawie pojawiają się dosyć szybko.

Terapia SI nie polega na uczeniu dziecka konkretnych czynności (pisania, jazdy na rowerze, skakania), ale usprawnianiu zmysłów dziecka a także systemów sensorycznych, dzięki przetwarzają one docierające do mózgu informacje. Głównym zadaniem terapeuty jest, taki dobór zajęć, aby wyhamowały lub eliminowały bodźce (przy nadwrażliwości sensorycznej) lub dostarczały silnych bodźców (przy małej wrażliwości sensorycznej).

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%