Zamknij

Probiotyk ? jak wybrać najlepszy?

16:32, 08.02.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:32, 08.02.2019
Skomentuj

Probiotyki, potocznie zwane dobrymi bakteriami, korzystnie wpływają na organizm człowieka, ponieważ wzmacniają jego odporność oraz są pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Na rynku dostępne są różne probiotyki w postaci leków i suplementów diety, tylko nie wszystkie są warte uwagi. Jaki probiotyk więc wybrać, aby był skuteczny? Oto kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę.

Oznaczenie szczepu i jego działanie

Wybierając dobry probiotyk trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę w leczeniu jakiego schorzenia będzie nam potrzebny. Nie każdy probiotyk działa tak samo i będzie równie skutecznym w każdym przypadku. Nieco inne bakterie probiotyczne będą nam potrzebne w leczeniu biegunki a inne w przypadku nawracających infekcji. 

Kluczową kwestią w wyborze dobrego probiotyku jest oznaczenie szczepu. Nazwa szczepu musi być podana na opakowaniu i składać się z 3 części - rodzaju, gatunku i oznaczenia literowo-cyfrowego, np. Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus helveticus R0052.

Najlepsze probiotyki poza prawidłowym oznaczeniem szczepu mają podaną również jego siłę, mierzoną w CFU (jednostki tworzące kolonie). Minimalna siła szczepu powinna wynosić 10 miliardów.

Działanie szczepów potwierdzone badaniami

Najlepszym wyborem będą te probiotyki, które zawierają szczepy bakterii o działaniu potwierdzonym licznymi badaniami. Dobre bakterie probiotyczne muszą oprócz tego spełniać nasypujące warunki:
- być wyizolowane z organizmu człowieka;
- wykazywać zdolność adherencji, zagnieżdżania w komórkach jelit oraz kolonizacji przewodu pokarmowego;
- być odporne na niskie pH kwasu żołądkowego i żółci;
- być antagonistyczne wobec bakterii patogennych przewodu pokarmowego.

Sposób przechowywania

Przyjmuje się, że najlepsze probiotyki muszą być przechowywane w lodówce, ponieważ niska temperatura zwiększa przeżywalność bakterii. Pojawiają się metody, które mają zapewniać wysoką przeżywalność bakterii w temperaturze pokojowej, ale póki co brakuje konkretnych badań potwierdzających ich skuteczność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%