Zamknij

Podoskop, plantograf i wkładki ortopedyczne. Jak pracuje podolog?

09:41, 26.09.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 09:41, 26.09.2018

Podologia to stosunkowa młoda gałąź medycyny, która ma ogromne znaczenie w procesie leczenia wad postawy. Zanim wybierzesz się do podologa, warto dowiedzieć się, jak wygląda taka wizyta.

Stopy generują ból

Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną częścią ciała są stopy. To najważniejszy element naszego narządu ruchu. Jeśli on nie funkcjonuje prawidłowo, to automatycznie przekłada się to na inne części ciała: kolana, stawy, czy kręgosłup. Dlatego właśnie tak często błędnie upatrujemy przyczyn naszych dolegliwości. Na niewłaściwe funkcjonowanie stóp wpływa wiele czynników. Deformacje zaczęły się pojawiać wraz z postępem cywilizacyjnym. Buty i utwardzone drogi stały się wrogiem naszych nóg. Stopy w obuwiu przestały odbierać wszystkie bodźce, przez co nie pracowały już równomiernie. Środek ciężkości został przeniesiony na pięty, przez co zaczęło dochodzić do deformacji. W ten sposób pojawiło się płaskostopie. Gdy obniżenie dotyczy łuku przyśrodkowego, to mówimy o płaskostopiu podłużnym. Jeśli natomiast zmiana dotyczy łuku poprzecznego przedniego, to mamy do czynienia z płaskostopiem poprzecznym. Zła praca stóp generuje dolegliwości w innym partiach ciała. Gdy będziemy mieli tego typu problemy, powinniśmy udać się do specjalisty.

Podolog – specjalista od schorzeń stóp

Diagnozowanie i leczenie stóp wiąże się ze znajomością wielu dziedzin, m.in. chirurgii, ortopedii, dermatologii, czy diabetologii. Dlatego kursy przygotowujące do tej specjalności są prowadzone często przez lekarzy z poszczególnych dziedzin. Oprócz ogromnej wiedzy, specjalista ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który zdecydowanie ułatwia mu pracę. Jednym z nich jest podoskop. To zazwyczaj pierwszy aparat, z którym styka się pacjent. Za pomocą tego urządzenia podolog otrzymuje pełen obraz stanu stóp. Dzięki temu może zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości i wprowadzić odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach wystarczą odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. W pozostałych konieczne będzie noszenie wkładek ortopedycznych.

Plantograf – do czego służy?

Przygotowanie wkładek korygujących zajmuje podologowi około godziny. Wszystko jest możliwe do wykonania w gabinecie w czasie wizyty, co jest ogromnym ułatwieniem. Formowanie wkładek byłoby o wiele trudniejsze, gdyby nie plantograf. Urządzenie to umożliwia wykonanie na papierze odbitki podeszwy stopy. Dzięki temu podolog będzie w stanie odpowiednio rozmieścić elementy korygujące na wkładkach. W tym miejscu możesz zobaczyć plantograf. Sprzęt ten jest swoistym „must have” każdego gabinetu podologicznego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%