Zamknij

Alergik w domu ? jak oczyścić atmosferę?

11:32, 01.08.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:29, 01.08.2018

Małe dziecko, mały problem. Duże dziecko, duży problem. Szczególnie kiedy malec jest alergikiem, a o to nie jest trudno. Niedojrzały organizm nie potrafi określić, które substancje są dla niego szkodliwe, a które nie. Dlatego codzienna styczność z czymś, co kiedyś było całkiem naturalne, jak odchody roztoczy kurzu domowego, może się okazać udręką dla dziecka. Nieleczona alergia prowadzi do dalszych schorzeń np. rozwoju astmy oskrzelowej. Maluch może z tego zwyczajnie wyrosnąć, ale aby miał taką szansę trzeba dbać o jego otoczenie hamować silniejsze reakcje alergiczne.

Jak często prać?
Zwykle nie zastanawiamy się, jak często trzeba coś wyprać. Ubranie jest brudne, więc pora na wizytę w pralce. A jak często wymieniasz ręczniki i pościel? Raz w miesiącu to zdecydowanie za rzadko. Szczególnie, kiedy masz pod dachem małego alergika. Ręczniki powinno się wymieniać co tydzień, a jeśli chodzi o pościel, to same poszewki powinny być zmieniane raz na dwa tygodnie. Jak przyjemnie jest położyć się w świeżo wykrochmalonej pościeli, która aż trzeszczy, kiedy się nią okrywasz? Nie ma nic milszego, prawda? Dla roztoczy również, ponieważ krochmal, czy zwyczajnie dodany do prania kisiel, zatruwają te małe paskudztwa. Zwykle żywią się naszym starym naskórkiem, ale krochmal to idealne urozmaicenie ich diety.

Najlepsza pościel jest złożona z pierza. Naturalne i najlepiej się w niej śpi, ale nie alergikowi, który nie powinien mieć kontaktu z czynnikami drażniącymi, a pierze do takich właśnie należy. Ponadto warto mieć na względzie, iż poduszka już po dwóch latach użytkowania w pewnej części składa się z odchodów roztoczy. Wyśmiewamy staruszki, które latem i zimą wietrzą pościel na dworze, a to one mają rację! Roztocza nie lubią słońca, a więc wystawienie kołdry i poduszek na jego działanie skutkuje ich przepędzeniem. Wietrz więc często i pomieszczenia, i kołdry.

Zrezygnuj z uciążliwych firan i zasłon. Zazwyczaj są one wykonane ze sztucznych włókien, a do tego zmieniamy je bardzo, bardzo rzadko. Tak w okolicy większych świąt, czyli dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie. A to idealnie miejsce do osiadania kurzu i wszystkich zanieczyszczeń. Wystarczy w słoneczny dzień poruszyć zasłoną by przekonać się na własne oczy.

Odkurzacz workowy czy bez?
Odkurzacz to w domu bardzo cenny domowy sprzęt. Nikt nie wyobraża sobie sprzątania bez użycia odkurzacza. Kupując nowy, mamy teraz do wyboru te z wymiennymi workami oraz takie z pojemnikiem na stałe, oba mają swoje wady i zalety. W 2017 roku Unia Europejska nałożyła na producentów odkurzaczy obowiązek obniżenia poboru mocy przy jednoczesnym zachowaniu tej samej mocy ssącej. Nie obawiaj się więc, że silnik nie da sobie rady i odkurzacz będzie zbyt słaby. Skup się na innych atrybutach.

Odkurzacz może być tak cichy jak szum morza. Ani nie obudzi dziecka, ani sąsiedzi z dołu nie zorientują się, że właśnie sprzątasz. Dla przykładu odkurzacze workowe marki Tefal mogą pochwalić się skutecznością energetyczną sięgająca klasy AAAA+ przy wytwarzaniu jedynie 66db hałasu. 20db to granica słyszalności dzięków u zwykłego człowieka. Wiele rodzajów szczotek pozwoli pozbyć się zarówno zalegającej sierści pupila, jak i wytrzepać kurz z tapicerki. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne filtry zatrzymujące nawet do 99,99% zanieczyszczeń!

Pod względem wydajności odkurzacze bezworkowe mają nad workowymi taką przewagę, że niezależnie od tego, jak pełny jest pojemnik, moc ssania nie zmniejszy się. Ogromnym minusem z punktu widzenia alergików i ich rodziców jest za to konieczność opróżniania pojemnika, mycia i wkładania z powrotem. Cały wysiłek włożony w to, by zebrać kurz, idzie na marne podczas wysypywania. Tu odkurzacze workowe mają zdecydowaną przewagę. Mamy dwa rodzaje worków do wyboru: tekstylne i papierowe. Pierwsze zapewniają lepszy przepływ powietrza, ale stanowią też dodatkową barierę dla wszelkich zanieczyszczeń. Są tu również do wyboru worki z systemem AntiOdour, które jak sama nazwa wskazuje, nie dość, że zbierają kurz, to jeszcze pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Po więcej szczegółów wejdź na stronę http://www.tefal.pl/Odkurzacze/c/vacuum%2Bcleaners.

Dywanom mówimy "nie"
Mając dywany w każdy pomieszczeniu, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo bywają nieznośne Szczególnie te ogromne, których dokładne wytrzepanie wymaga wyjścia na podwórko i machania trzepaczką. A kto ma na to czas? Dywan, mimo że jest całkiem przyjemny w użytkowaniu, potrafi mocno dać w kość. Szczególnie, kiedy mamy w domu zwierzaka, a dziecko ma uczulenie na kurz. Jeśli jednak ciężko ci pożegnać się z ulubionym Shaggym, zainwestuj przynajmniej w odpowiedni sprzęt. Odkurzacze posiadają często specjalne końcówki do efektywnego czyszczenia dywanów, dlatego też warto zapoznać się lepiej z ofertą każdego modelu. Idealnie, gdyby odkurzacz miał również wewnętrzny schowek na dodatki, ponieważ łatwo je zgubić.

Mimo to najprostszym rozwiązaniem jest pozbycie się dywanów na stałe. Odkurzacze mają nawet dedykowane szczotki do takich powierzchni. Podłoga jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu i przy odpowiedniej konserwacji przetrwa dłużej niż najlepszy dywan. Do tego ładna podłoga cieszy oko, a cokolwiek się wysypie czy wyleje, może być łatwo usunięte. Nie to, co zapieranie plamy po kawie na kremowym dywaniku. A obicia kanap najlepiej sprząta się odkurzaczem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%