Zamknij

Historia randek i romantycznych kolacji

08:39, 21.06.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:16, 21.06.2018
Skomentuj

Romantyczna kolacja dla dwojga to doskonała okazja nie tylko do zawierania nowych znajomości, ale też umacniania więzi, które łączą nas od lat. Nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że każdy z nas pod wpływem różnych okoliczności nieustannie się zmienia. Właśnie dlatego warto czasem oderwać się od codziennych obowiązków i poświęcić chwilę na to, aby poznać się na nowo. Jak randki i romantyczne kolacje wyglądały kiedyś, a jak celebruje się je dzisiaj?

Czy nasi dziadkowie spotykali się na romantycznych kolacjach?
Śledząc historię relacji damsko-męskich opisaną na blogu restauracji Okrasa, można śmiało stwierdzić, że randki przy romantycznej kolacji dla dwojga to wynalazek XX wieku. Wraz z biegiem lat i zmianami obyczajowości relacje międzyludzkie, a zwłaszcza relacje damsko-męskie bardzo się zmieniły. Jeszcze w XIX wieku decydujący głos w wyborze życiowego partnera miała rodzina, co było szczególnie zauważalne w przypadku zamożnych rodów arystokratycznych. Rozpatrując różnych kandydatów dla młodej panny, brano pod uwagę przede wszystkim ich status społeczny i majątkowy. Zanim zapadła ostateczna decyzja, młodzi ludzie mieli wprawdzie okazję do poznania się, jednak ich spotkania odbywały się zazwyczaj w domu panny, często w towarzystwie tak zwanej przyzwoitki. Wspólny czas potencjalna para spędzała zazwyczaj na rozmowie, głośnym czytaniu, grze na instrumentach czy spacerach w pobliskim parku. Spotkania zawsze miały bardzo niewinny charakter, aby nie narazić na szwank reputacji panny.

Randki w okresie międzywojennym
Nieco większa swoboda w relacjach damsko-męskich zapanowała w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy to młodzi ludzie zaczęli się spotykać bez obecności rodziców czy przyzwoitek. To właśnie wtedy kształtowały się randki znane nam również współcześnie. Było to spowodowane nie tylko zmianami obyczajowości, ale też rozwojem placówek kulturalno-rozrywkowych. Dzięki coraz szerszej dostępności kin, kawiarni, klubów tanecznych, restauracji czy parków rozrywki młodzi ludzie zyskiwali bezpieczną przestrzeń, która sprzyjała nawiązywaniu niezobowiązujących znajomości towarzyskich, które z czasem mogły się przerodzić w przyjaźń czy nawet stały związek.

Powojenne spotkania towarzyskie
W okresie powojennym nawiązywanie znajomości jeszcze mocniej zaznaczyło się w sferze publicznej. Coraz powszechniejsze stawały się bowiem ogłoszenia matrymonialne zamieszczane w prasie. Zmęczeni wojenną zawieruchą ludzie potrzebowali poczucia bliskości i bezpieczeństwa, które można osiągnąć właśnie w relacji z bliską nam osobą. Popularnością cieszyły się też biura matrymonialne, które pomagały znaleźć idealnego partnera.

Romantyczne spotkania w okresie PRL
Wiele osób być może zdziwi fakt, że randki w kawiarniach i restauracjach cieszyły się szczególną popularnością w okresie PRL, postrzeganym przez wielu młodych ludzi jako szary i nieciekawy. Wiele wskazuje jednak na to, że ówczesna młodzież wykazywała się ogromnymi pokładami kreatywności, aby nadać nieco więcej radosnych barw codziennej rzeczywistości. Wiele par być może z rozrzewnieniem wspomina dziś swoje spotkania w kawiarni przy słynnej wuzetce. Warto w tym miejscu zauważyć, że w okresie PRL kawiarnie stały się ogólnodostępne dla młodych ludzi dopiero w latach 60. XX wieku. Było to spowodowane faktem, że do końca lat 50. zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych młodzież nie mogła spędzać czasu w tego typu lokalach. Zakaz spowodował, że po jego zniesieniu kawiarnie zyskały jeszcze większą popularność, przyciągając tych, którzy dotychczas nie mieli do nich dostępu. Inną przestrzenią życia towarzyskiego były wówczas prywatki, zwane dziś popularnie domówkami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%