Zamknij

Co warto wiedzieć o materiałach ściernych? Poradnik dla nowicjuszy

15:57, 20.04.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:42, 22.04.2018
Skomentuj

Wielu z nas szlifuje różne powierzchnie na własny użytek. Robimy to w domu, garażu, w naszym prywatnym warsztacie w piwnicy. O ile praktyczna strona szlifowania jest nam dobrze znana, o tyle z teorią może być nieco gorzej. Czy znamy rodzaje materiałów ściernych? Czy wiemy, jak się dzielą i z czego się składają?

Biorąc się za coś na poważnie, powinniśmy podejść do tematu wieloaspektowo. Tak też jest ze szlifowaniem. Jeśli nie posiądziemy odpowiedniej wiedzy na temat materiałów, z których wykonane są przyrządy ścierne, możemy zniszczyć powierzchnię, którą chcemy obrobić. I co wtedy? Będzie nam żal, że wcześniej nie przeczytaliśmy, nie sprawdziliśmy, nie dowiedzieliśmy się.

Można temu jednak zaradzić i przeczytać ten artykuł, z którego dowiecie się, jak dzielą się materiały ścierne, jakich używać do konkretnych rodzajów powierzchni i w jakich formach występują.

Na początek warto wiedzieć, że materiały ścierne możemy podzielić na te pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego, wytworzone przez człowieka. Do pierwszej grupy zaliczamy: diament, kwarc, krzemień, korund oraz szmergiel. Druga grupa ma w sobie: elektrokorund (który dodatkowo możemy podzielić na półszklany i zwykły), diament sztuczny, węglik boru, borazon, a także karborund (czyli zwyczajnie węglik krzemu).

Każdego rodzaju materiały ścierne możesz kupić w hurtowni https://ekod.com.pl/oferta/materialy-scierne/

Zdecydowaną ciekawostką jest fakt, że najczęściej używanymi rodzajami ziarna są: elektrokorund oraz węglik krzemu. Pierwszego z nich używa się głównie do szlifowania powierzchni drewnianych, metalowych oraz stalowych. Drugi zaś święci swoje triumfy podczas obróbki szkła, lakierów, tworzyw sztucznych oraz kamieni różnego typu.

Najbardziej znanymi postaciami, pod jakimi występują ściernice, są oczywiście różnego rodzaju papiery ścierne – zarówno w płatach jak i całych rolkach. Poza nimi przeciętny użytkownik wymieni jeszcze pilniki oraz tarcze i krążki ścierne. Mało kto jednak wie, że na rynku dostępne są również płótna do obróbki drewna oraz metalu, pasy bezkońcowe zakładane na szlifierki, a nawet pasty!

Zanim zabierzemy się jednak do zakupienia materiału ściernego, upewnijmy się, który z nich będzie najodpowiedniejszy do naszej powierzchni. W tym celu warto pamiętać o złotej zasadzie szlifowania: ściernicą miękką obrabiamy powierzchnie twarde, ściernicą twardą zaś – miękkie. W razie problemów zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistów w sklepie.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%