Zamknij

Sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych i matematyki oraz języków obcych

09:52, 18.04.2018 MiS Aktualizacja: 18:52, 18.04.2018
Skomentuj

I zaczęło się. Gimnazjaliści rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny. Pierwszego dnia sprawdzą swoją wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego, w czwartek - z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek - z języków obcych. W gostyńskiej Szkole Podstawowej nr 3 testy na zakończenie szkoły zdaje 94 uczniów. Jakie nastroje panowały wśród gimnazjalistów przed wejściem na sale?

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w tym roku do egzaminu gimnazjalnego przystąpi blisko 350 tys. uczniów, z ponad 7 tys. szkół w Polsce. Wszyscy uczniowie trzecich klas napiszą testy z części humanistycznej, przyrodniczo-matematycznej oraz języków obcych.

Dziś uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Druga część będzie zawierała zadania z języka polskiego. Na ich rozwiązanie gimnazjaliści będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut). W czwartek (19 kwietnia) egzaminy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. W piątek (20 kwietnia) egzamin z języka obcego, który odbędzie się na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym, potem gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym.

Tuż przed wejściem na sale egzaminacyjne rozmawialiśmy z uczniami klas gimnazjalnych w Szkole Podstawowej nr 3 w Gostyniu. Większość przyznała, że czują się dobrze przygotowani, dlatego przesadnie się nie stresują. - Mieliśmy bardzo dużo powtórek z każdego przedmiotu, który zdajemy - mówiła uczennica III klasy gimnazjalnej. - Dzisiaj mamy tylko nadzieję, że będzie rozprawka, a nie charakterystyka z języka polskiego, bo rozprawkę mamy bardzo dobrze przećwiczoną. W przypadku charakterystyki przypomnieć sobie postacie z lektur będzie bardzo ciężko - przyznała kolejna gimnazjalistka. - Jeszcze język angielski rozszerzony może być kłopotliwy, ale może się uda... - dorzucił stojący obok gimnazjalista.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, to będzie go pisał w drugim terminie - 4, 5 i 6 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli zaś napisze słabo, ale uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca.

Jest to przedostatni taki egzamin. Rozpoczęło się już wygaszanie gimnazjów, w roku szkolnym 2017/2018 nie powstały ich pierwsze klasy. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, przeszli do VII klasy szkoły podstawowej. Tak samo będzie w tym roku. Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). Od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć.

Arkusze z zadaniami będą publikowały codziennie na swoich stronach internetowych Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%