Zamknij

Koszty pożyczek ? co wchodzi w ich skład?

18:07, 23.01.2018 Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Podczas zaciągania pożyczki bądź kredytu należy liczyć się z tym, że oprócz podstawowej kwoty zobowiązania do długu należą też inne koszty. Co wchodzi w ich skład? Na co trzeba zwracać uwagę podczas zaciągania pożyczek? Sprawdź koniecznie i nie daj się zaskoczyć!

W każdej umowie pożyczki powinna się znaleźć dokładna kalkulacja kosztów całej pożyczki. Dlatego warto się z nią zapoznać przed ostatecznym podpisaniem umowy. Należy zadbać o to, aby wyjaśniać wszelkie niejasności, dopytywać, co oznaczają niezrozumiałe terminy i pojęcia.

W skład kosztów pożyczek mogą wchodzić m.in. koszty odsetek, opłata operacyjna, koszty obsługi w domu, opłata za rozliczenie wniosku, niezbędne ubezpieczenia. Poniżej kilka najważniejszych kosztów pożyczek. Czy znasz wszystkie?

Podstawowy składnik całkowitego kosztu kredytu – odsetki
Odsetki to podstawowy koszt kredytu. Zasada jest taka, że im dłuższy okres kredytowania, tym bardziej zwiększa się kwota powstała z tytułu odsetek. Oprocentowanie to zawsze ustalane jest w stosunku rocznym. Pod uwagę brana jest przede wszystkim wielkość kapitału, który pozostał do spłaty. To od niego oblicza się na podstawie rocznej stopy procentowej, a także ilości dni w danym miesiącu, kwotę odsetek. Inną opcją jest spłata kredytu w systemie rat równych, a także rat malejących.

Dla tych, którzy nie płacą w terminie swoich rat, przewidziano odsetki wynikające z opóźnienia (odsetki karne). Te według tzw. ustawy antylichwiarskiej nie powinny być wyższe niż 14 proc. w odniesieniu do całego roku.

Opłata operacyjna – koszt nadzorowania kredytu
Koszt, który w umowie widnieje jako opłata operacyjna, stanowi wynagrodzenie pożyczkodawcy za czynności związane z obsługą umowy pożyczki. Kwota ta jest zmienna, ponieważ zależy od tego, jak wysoka jest kwota pożyczki. Na jej wysokość ma ponadto wpływ okres trwania umowy. Pożyczkodawca pobiera pieniądze za monitorowanie terminowości spłat, a także za obsługę tych czynności. Wśród tych kosztów mogą się również znaleźć wydatki pożyczkodawcy związane z prowadzeniem czynności windykacyjnych.

Koszty obsługi w domu
Z jednej strony przybycie do naszego domu pracownika firmy, która ma udzielić nam kredytu, jest dużą zaletą. Osoba taka przyjeżdża wtedy, gdy mamy wątpliwości i pytania, dzięki temu można szybko znaleźć na nie odpowiedź. A wszystko w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Wadą pożyczania z obsługą w domu jest niestety stosunkowo wysoki koszt tego zobowiązania, który także stanowi koszty dodatkowe całego kredytu.

Opłata za rozliczenie wniosku
Za czynności związane z rozliczaniem wniosku również pobierane są odpowiednie kwoty pieniędzy. Warto wiedzieć, że opłata za rozpatrzenie wniosku o przyznanie pożyczki lub kredytu, a także wydatki związane z ich obsługą stanowią koszty uzyskania przychodu. A podatkowe rozliczenie tych kosztów zależne jest od przeznaczenia kredytu.

Ubezpieczenia kredytu i pożyczki
Pożyczenie pewnej kwoty pieniędzy, szczególnie tej większej wiąże się z określonym ryzykiem. Z tego względu instytucje finansowe udzielające kredytów, zabezpieczają się na wypadek wszelkich nieprzewidzianych okoliczności, które mogłyby utrudnić spłatę zaciągniętego przez kredytobiorcę zobowiązania.

Warto znać dodatkowe koszty pożyczki, chociażby z tego względu, aby nie płacić za to, czego nie rozumiemy i co może nie do końca jest nam potrzebne. Pewne bezpieczeństwo zapewnia korzystanie z usług znanych, zaufanych i mających wieloletnie doświadczenie firm. Przykładem jest pożyczkodawca Provident, który w Polsce działa już od 20 lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%