Zamknij

Koszty firmowe w rozliczeniu PIT-36

15:34, 24.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

PIT-36 i PIT-37 to najczęściej wykorzystywane przez podatników formularze. PIT-36 jest szczególnie ważny dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pozwala on bowiem większości małych przedsiębiorców złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe. W jaki sposób można uwzględnić koszty firmowe w formularzu PIT? Czy prowadząc działalność i jednocześnie pracując na etacie musimy składać dwie deklaracje?

Uniwersalne druki podatkowe – jeden formularz PIT

Często bywa tak, że w ciągu roku podatkowego podatnicy uzyskują dochody z różnych źródeł. Może się zdarzyć, że osoba pracowała zarówno na etacie, jak i prowadziła własną działalność gospodarczą (np. jednoosobową działalność gospodarczą). Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji należy wypełnić przynajmniej dwa formularze PIT. Jednak tutaj organy podatkowe starają się ułatwić pracę podatnikom i sobie. Działalność takiej osoby może być, pod określonymi warunkami, rozliczona w ramach jednego dokumentu PIT-36.

Ukłonem w stronę podatników jest tutaj wspieranie rodziny oraz najuboższych. Korzystając z tego rodzaju rozliczenia nie musimy bowiem rezygnować z możliwości wypełnienia wspólnej deklaracji z małżonkiem czy korzystania z ulg podatkowych. Jeżeli mamy do nich prawo, to rozliczenie działalności razem z etatem nie jest przeszkodą do korzystania z pomocy państwa. W każdym wypadku należy jednak skrupulatnie zweryfikować warunki wymagane do zaliczenia do grupy beneficjentów.

Kto może skorzystać

Osobami, które będą szukały informacji o kosztach firmowych w rozliczeniu PIT-36 są z założenia przedsiębiorcy. Generalnie PIT-36 daje możliwość wykazania kosztów uzyskania przychodu, co prowadzić może w konsekwencji do obniżenia zobowiązania podatkowego podatnika. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kluczowych zasadach:

  1. nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z formularza PIT-36,
  2. nie wszystkie wydatki mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu.

Żeby skorzystać z formularza PIT-36 przedsiębiorcy muszą:

  • podlegać ogólnym zasadom opodatkowania,
  • być opodatkowani podatkiem progresywnym (skala podatkowa) 18 i 36%.

Z definicji wynika, że kosztami uzyskania przychodów z założenia są wydatki, które przedsiębiorca poniósł w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania/zabezpieczenia ich źródła. Jednak istnieje katalog kosztów negatywnych, których nie można umieszczać w kosztach podatkowych. Przepisy art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają sytuacje, w których nie można danego wydatku zaliczyć do kosztów.

Jak prawidłowo wypełnić formularze PIT

Warto również zwrócić uwagę na wymagane załączniki, które mogą być obligatoryjne w przypadku PIT- 36, a więc ich niezłożenie będzie traktowane jako przewinienie podatnika. Sprawdźmy też katalogi kosztów negatywnych, czy nie znajdują się w nich pozycje, które umieściliśmy w kosztach. Należy również pamiętać o szczególnym potraktowaniu wydatków poniesionych na zobowiązania podatkowe wynikające z podatku dochodowego (PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT) i nie wpisywać ich bez zastanowienia w koszta działalności.

Przed wypełnieniem formularza PIT zawsze należy przeanalizować aktualnie obowiązujące przepisy, a w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%