Zamknij
REKLAMA

Słowny zabójca. Najnowszy felieton posła RP Adama Szłapki

12:18, 30.01.2019 | Adam Szłapka, poseł RP
REKLAMA
Skomentuj

Temat mowy nienawiści wreszcie, a może powinno się tu użyć innego słowa: dopiero, stał się tematem debaty publicznej. Niezależnie od naszego podejścia do sprawy, musimy sobie uświadomić, że to ostatni moment, aby przejść od dyskusji do działania. Nieważne czy cieszymy się, że o mowie nienawiści mówi się w końcu głośno i to w prawie każdym środowisku, czy jednak ubolewamy, że musiała wydarzyć się w Polsce tragedia, aby społeczeństwo zrozumiało, że hejt nie jest tylko wymysłem pojedynczych grup społecznych, ale ogromnym problemem dla całego narodu. 

Przypadków, kiedy mowa nienawiści odbierała komuś życie, było znacznie więcej, ale dopiero ta niebywała tragedia, jaką jest śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, była w stanie zwrócić uwagę polityków, mediów i autorytetów na niebezpieczeństwo tego zjawiska. Nie świadczy to najlepiej o kondycji naszego społeczeństwa. Do jakiejkolwiek refleksji nad hejtem, zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, a przez niektóre środowiska nawet akceptowanym, zmusza nas dopiero morderstwo. W dodatku bardzo spektakularne, bo dokonane na oczach tysięcy gdańszczan i gdańszczanek podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, święta radości i dobroci. 

Wielokrotnie jako społeczeństwo byliśmy już świadkami równie tragicznych, choć mniej medialnych, skutków nienawiści. Kiedy w maju 2015 roku piętnastoletni Dominik z Bieżunia popełnił samobójstwo ze względu na ataki o podłożu homofobicznym, nie podjęto żadnych działań, które mogłyby skutecznie zwalczyć mowę nienawiści w Polsce. Temat szybko znudził się zarówno mediom, jak i politykom, pozostawiając problem nierozwiązanym. Podobnie było w przypadku morderstwa motywowanego nienawiścią wobec PiS, do którego doszło w łódzkim w biurze tej partii. W wyniku ataku bronią palną śmierć poniósł Marek Rosiak   a Paweł Kowalski został ciężko ranny. 

Niestety, mimo wielu deklaracji, w których liderzy polskiej sceny politycznej zobowiązywali się do refleksji, zadumy, ale przede wszystkim walki z wszechobecnym hejtem, można przypuszczać, że wszystko skończy się jak zwykle na obietnicach. Tuż po śmierci Pawła Adamowicza politycy PiS deklarowali, że „zaczną od siebie" i pokornie będą pracować nad wprowadzeniem debaty politycznej na wyższy poziom. Nie musiało minąć wiele czasu, żeby każde z wypowiedzianych słów okazało się tylko pustą obietnicą. Z resztą - czy można wierzyć politykom partii rządzącej w nagłą chęć przemiany, jeśli jeszcze kilka dni wcześniej potrafili przymykać oko na głośny materiał wyemitowany na antenie TVP Info „Minęła dwudziesta"? W programie przedstawiono Hannę Gronkiewicz-Waltz i Jurka Owsiaka kradnących pieniądze zebrane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Banknoty opatrzone były gwiazdą Dawida, co dodatkowo może utrwalać istniejące stereotypy.

Kilka słów rzuconych na wiatr sprawy nie rozwiąże. Dopóki partia rządząca będzie kontynuować swoją działalność, w znacznym stopniu przyczyniającą się do dalszego występowania problemu, zmiana nie będzie możliwa. Nie da się przecież ukryć, że likwidacja kluczowych dla walki z mową nienawiści stanowisk, może jedynie pogłębić problem. Usuwając funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania (zastąpioną potem atrapą o podobnej nazwie) czy powołując na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka człowieka oddanego ideologii, a nie dobru dzieci, z nienawiścią nie wygramy.

(Adam Szłapka, poseł RP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

Żółta kamizelkaŻółta kamizelka

23 8

Jest mój idol. Szłapka a kiedy rozliczycie się za atak na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi 19 października 2010 roku. W jego wyniku śmierć poniosła jedna osoba (Marek Rosiak), druga (Paweł Kowalski) z poważnymi obrażeniami została odwieziona do szpitala. Gdzie byłeś??? 14:24, 30.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żółta kamizelkaŻółta kamizelka

18 6

Oczywiście chodzi o rozliczenie systemowe a nie personalne bo winny były działacz PO siedzi w więzieniu. Zresztą zaskakujace są wyniki jakichkolwiek wyborów w aresztach i więzieniach. Cytuję: "Gdyby rządzących mieli wybierać więźniowie, pełnia władzy należałaby do Platformy Obywatelskiej. Zdobyła ona wśród osadzonych ponad 47 proc. głosów. Kukiz zdobył 11,2 proc. głosów, więcej niż PiS z 9,9 proc. głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego: Zjednoczona Lewica zdobyła 4,7 proc. głosów, .Nowoczesna - 3,9, KORWiN - 3,3, PSL - 2,5 proc., Razem - 2,4, a pozostałe - mniej niż 1 proc."
14:29, 30.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DilDil

5 21

Obecnie rządzący pozwalają na ataki nienawiści w przestrzeni publicznej. 18:09, 30.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

android android

14 4

Kiedyś będzie wywiad z kimś z PiS? Czy tylko opozycja interesuje redaktorów? 19:28, 30.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XxXx

2 2

Będzie wywiad z dziedziczakiem jak wróci z kolejnej podróży , bo to taki obieżyświat za nasze pieniądze ???? 19:12, 31.01.2019


pl pl

15 2

Z tym " zabójstwem " Adamowicza to jak ze "śmiercią" Kulczyka. Takie działanie nazywane jest false_flag czyli z angielskiego fałszywa flaga. Poszukajcie po necie to znajdziecie info że to całe "zabójstwo" to tylko teatrzyk dla odwrócenia uwagi społeczeństwa. 06:59, 31.01.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EwexEwex

1 3

Oczywiście bo morderstwo to odwrócenie uwagi, jesteś żałosny. 19:14, 31.01.2019


Czytelnik Czytelnik

15 2

Na całe szczęście wg sondaży tego pana w następnej kadencji nie będzie 09:20, 31.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pachnący Naftaliną Pachnący Naftaliną

15 2

Panie Szlapka jakie ugrupowanie Pan reprezentujesz. PO - TERAZ czy NOWOCZESNA. Zaczynam się gubić bo do parlamentu Nowoczesna weszła dlatego, że krytykował działania PO. Teraz jesteście razem. Zdecydujcie się. A kro spłaci dług tej partii jak Rysio i Kamila Gasiuk-Pihowicz prychnęli do innych ugrupowań. Odpowiem MY PODATNICY. 12:19, 31.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DddddDdddd

10 3

Lewacka nowomowa prymitywa od ryśka petru
11:38, 01.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sześciu króliSześciu króli

6 4

Bye, bye mr Szlapka! Nikt tu za panem płakał nie będzie jak cię nie będzie niebawem! 17:14, 01.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone