REKLAMA

Misja nowo powstałych Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa

11:37, 14.11.2017 | Jan Dziedziczak, poseł RP
REKLAMA
Skomentuj

Od 1 września rozpoczęły działalność Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa. Łączą one zadania Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Co oczywiste i naturalne, ta zmiana bardzo interesuje rolników. Część z nich zgłosiła się do mojego biura poselskiego z pytaniami, co owe zmiany oznaczają dla nich i ich rodzin? I dlaczego te Ośrodki powstały?

Odpowiadam, że z kilku powodów. Mają zmniejszyć liczbę instytucji rolnych i ograniczyć koszty ich funkcjonowania. Będą gospodarować nieruchomościami rolnymi zasobu Skarbu Państwa. Ich zadaniem jest też usprawnienie wydawania decyzji administracyjnych, które dotyczą pomocy finansowej w zakresie utrzymania infrastruktury na obszarach wiejskich. Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa będą też współpracować z samorządami oraz rolnikami w prywatnym obrocie gruntami rolnymi. Przede wszystkim jednak mają one na celu kompleksową obsługę rolników. Każdy z nich ma tam otrzymać pełną pomoc i wsparcie.

Warto zaznaczyć, iż KOWR tworzą dwie jednostki organizacyjne – centralną i oddziały terenowe. Docelowo oddziały terenowe powstaną w każdym z województw.

W czasie rozmów z mieszkańcami, zarówno podczas dyżurów poselskich, jak i spotkań otwartych – m.in. tego, które w październiku odbyło się w Gostyniu - zwracają oni uwagę na działalność gospodarstw Skarbu Państwa. Mam tu na myśli jednostki hodowli roślin i zwierząt, nad którymi nadzór sprawuje właśnie KOWR. Znaczenie tych instytucji jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o gromadzenie w naszym kraju najlepszego materiału genetycznego zwierząt i roślin. Gospodarstwa prowadzące hodowlę twórczą i zachowawczą mają także duży wpływ na postęp biologiczny gospodarki narodowej. Słowem podczas tych wszystkich rozmów i spotkań przebija troska o rozwój naszego rolnictwa. Co zresztą naturalne w regionie, gdzie jest ono tak doskonale rozwinięte.

Jako parlamentarzysta okręgu kalisko-leszczyńskiego pomimo licznych obowiązków, jakie spoczywają na mnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, staram się aktywnie brać udział w spotkaniach, wydarzeniach kulturalnych, sportowych. Tu w regionie, gdzie rolnictwo należy do najlepszych w kraju, ogromne znaczenie mają dla mnie spotkania z rolnikami. Wszystkie ich uwagi, skargi, sugestie są ważne i cenne. Szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie ich w służbie parlamentarnej. Bowiem to właśnie posłowie mogą przekazywać je do odpowiednich ministerstw w formie zapytań i interpelacji poselskich.

Liczę, iż do tematu jeszcze powrócimy, lecz być może w bardziej szczegółowej i lokalnej formie. Chciałbym tym felietonem zachęcić Państwa do dyskusji o funkcjonowaniu i misji nowo powstałych Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa. W tym celu zachęcam do wizyt w Biurze Poselskim w Gostyniu, mieszczącym się na ul. Fabrycznej 1, w każdy wtorek w godzinach od 17.00 – 19.00, jak również do kontaktu poprzez adres mailowy: gostyn@dziedziczak.pl oraz pod numerem telefonu: 65-520-42-77.

(Jan Dziedziczak, poseł RP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017