Zamknij

Organizacja pracy zdalnej w domu

17:33, 30.11.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:33, 30.11.2020
Skomentuj

Praca zdalna to dla wielu spełnienie marzeń, lecz tegoroczna pandemia okazała się dla niektórych osób zawodowym skokiem na głęboką wodę. Pracujemy z domu, ale nie do końca tak, jakbyśmy chcieli, a oczekiwania i rzeczywistość różnią się diametralnie. Czy jest na to sposób? Jak organizować pracę zdalną w domu, by była efektywna?

W dobie pandemii wiele osób zostało zmuszonych do pracy zdalnej. Dla niektórych to świetne rozwiązanie, które od dawna chcieli urzeczywistnić, dla innych — prawdziwy koszmar, trudności organizacyjne i brak wyraźnej granicy pomiędzy pracą a życiem osobistym. Tymczasem bez względu na to, jaką mamy pracę — czy prowadzimy własne biznesy, zajmujemy się sprzedażą w dużej korporacji, tworzymy grafiki, teksty lub tłumaczenia naukowe czy projektujemy strony internetowe — każdy z nas może wydajnie pracować z domu, o ile odpowiednio przygotuje się do tego zadania.

Pamiętajmy, że nie warto zrażać się do pracy zdalnej przez obecną sytuację. Nawet doświadczone osoby przeżywają trudności związane z tym trybem pracy i natłokiem negatywnych informacji. Praca zdalna daje dużą wolność, a w normalnych warunkach można wykonywać ją z biura coworkingowego, ulubionej kawiarni lub tarasu w hotelu, jeśli akurat postanowimy wyruszyć w podróż. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i szukajmy sposobów na efektywną pracę z domu. Sprawdzone metody to: 

1. Lista zadań do wykonania

Dużo łatwiej pracować, gdy mamy przed oczami listę zadań do wykonania. Rozplanujmy swoje działania na najbliższy tydzień lub miesiąc, uwzględniając deadline’y i inne niezbędne szczegóły, a każdego wieczora zróbmy listę zadań na następny dzień. Dzięki temu nie tracimy czasu na zastanawianie się, za co się zabrać lub od czego zacząć i mamy pewność, że nie pominiemy żadnego ważnego zadania. Odhaczanie kolejnych punktów na liście daje poczucie satysfakcji i pokazuje nam, ile zdołaliśmy zrobić — dla wielu osób taka informacja jest motywująca!

2. Praca w blokach czasowych

Choć zwykle spędzamy w pracy 8 godzin, rzadko jest to 8 godzin poświęconych intensywnej pracy w pełnym skupieniu. Jest jeszcze czas na zrobienie kawy, krótką rozmowę lub wymianę informacji z innymi pracownikami. Dlatego nie łudźmy się, że w domu uda nam się przez 8 godzin pracować w zawrotnym tempie — utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji przez tak długi czas jest niemożliwe, zwłaszcza gdy wykonujemy złożone zadania, np. przygotowujemy profesjonalne tłumaczenia naukowe lub tworzymy duży projekt. Znacznie lepiej sprawdza się praca w blokach czasowych, po których następuje krótka przerwa — idealna, by na moment wstać od biurka, zrobić herbatę, porozciągać się. W sieci znajdziemy specjalne filmiki do pracy w ten sposób (np. Pomodoro session) oraz aplikacje na smartfony.

3. Organizacja domowego biura

Bez względu na to, czy mamy pełnoprawny gabinet, czy musimy zadowolić się kawałkiem miejsca w salonie lub nawet kuchennym stołem, zadbajmy o to, by mieć wygodne krzesło, spokój i wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką. Dzięki temu nie będziemy musieli odrywać się od pracy, by poszukać słuchawek, ładowarki czy ważnych dokumentów — a od takich przerw już tylko krok do prokrastynacji, więc zróbmy wszystko, by ich unikać.

4. Zadbanie o siebie i o otoczenie

Praca zdalna wprost kusi, by wykonywać swoje zadania w piżamie, a najlepiej wprost z łóżka. Pilnujmy, by nie stało się to naszym nawykiem! Warto zadbać o siebie, ubrać się odpowiednio, zjeść śniadanie — w ten sposób sami sobie dajemy znak, że z domowego lenistwa przechodzimy w tryb „praca” i koncentrujemy się na zadaniach do wykonania. Zadbajmy także o otoczenie, czyli wygodne miejsce pracy, częste wietrzenie pomieszczenia oraz o usunięcie rozpraszaczy, które mogą odciągać nas od zadań (np. wyłączmy powiadomienia z mediów społecznościowych).

5. Czas dla siebie po wykonaniu zadań

Podzielenie dnia na pracę i życie osobiste jest niezbędne do zachowania higieny umysłu. Po zakończonej pracy sprzątnijmy nasze domowe biuro i oderwijmy się od zadań związanych z pracą — w większości przypadków mogą poczekać do jutra. My zadbajmy o relaks, ćwiczenia fizyczne i bliskich — takie chwile pozwolą na regenerację sił, naładują nasze akumulatory i ułatwią pracę następnego dnia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%