Zamknij

Nauka języków obcych w domu

08:19, 28.11.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:20, 28.11.2020
Skomentuj

Pandemia sprawiła, że coraz więcej aktywności wykonujemy w zaciszu własnego domu. Na szczęście dostęp do internetu zdecydowanie ułatwia nam działanie. Jak uczyć się języków obcych w domu, by nie przestawać realizować swoich celów mimo niesprzyjających okoliczności?

Nie ukrywajmy: nauka wyłącznie w domu jest trudna nawet dla największych introwertyków. Wokół czyhają na nas rozpraszacze — inni domownicy, seriale, media społecznościowe. Często mimo początkowego entuzjazmu pokonuje nas spadek motywacji lub niewiedza, jak poradzić sobie z trudniejszymi zagadnieniami. Tymczasem nasze cele — świetnie zdany egzamin, marzenia o konkretnym kierunku studiów lub przyszłej pracy — czasem nie mogą czekać. Jeśli chcesz w przyszłości świetnie znać język obcy, by odbywać dalekie podróże, wykonywać tłumaczenia z angielskiego dla dużych firm lub być przewodnikiem wycieczek, język obcy powinien stać się Twoją codziennością. Jak poradzić sobie z nauką w domu?

Metoda idealna dla Ciebie

Obecnie mamy dostęp do przynajmniej kilku metod nauki języka. Bez problemu znajdziemy aplikacje do nauki, filmiki i kursy internetowe, które pozwolą nam uczyć się wybranego języka obcego. Możemy także zamówić podręczniki oraz ćwiczenia i sukcesywnie uzupełniać je, rozwiązując zadania. Dobrą metodą jest także oglądanie seriali i czytanie książek w oryginale, a dla osób z lepszą znajomością języka — podjęcie prób tłumaczenia z angielskiego lub innego języka fragmentów tekstów czy filmów. Najskuteczniejsze pozostaje jednak nauka pod okiem specjalisty — online! Wiele szkół językowych i prywatnych korepetytorów oferuje naukę przez Skype lub inny komunikator internetowy. Dzięki temu możemy szybko osiągać efekty pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Warto na naukę przeznaczyć codziennie chociaż kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Regularność jest kluczowa, jeśli chcemy osiągnąć dobre wyniki, a przy tym pozwala wyrobić nawyk i ułatwia zapamiętywanie materiału. Sprawdźmy, która metoda jest dla nas najlepsza i wybierzmy jedną lub… kilka. Stwórzmy własnoręcznie fiszki do powtarzania słówek, ćwiczmy wymowę z lektorem podczas zajęć online i zapamiętujmy reguły gramatyczne dzięki podręcznikom zamówionym w księgarni internetowej. Warto wykorzystać do nauki np. metodę Pomodoro, która ułatwia skupienie. Możliwości jest naprawdę wiele i osoby, które podejmą trud i z nich skorzystają, mogą liczyć na ogromne korzyści i świetne wyniki.

Motywacja do nauki — obecna!

Spadek motywacji może spotkać każdego z nas — powinniśmy o tym pamiętać. Nawet jeśli początkowo mamy w sobie mnóstwo entuzjazmu, ten stan niestety nie będzie trwać wiecznie. Na szczęście można sobie z nim radzić. Przede wszystkim pamiętajmy o realnych celach. Jeśli początkowo mamy ochotę na trzygodzinną naukę w ciągu dnia — wspaniale. Ale pół godziny codziennie również będzie dobrym i łatwiejszym do utrzymania wynikiem.

Drugim przydatnym nawykiem jest nagradzanie samego siebie za osiągnięcia. Możemy wybrać system nagradzania po zakończonym etapie nauki (np. danym dziale w książce) lub po wybranym okresie regularnej nauki (np. po tygodniu lub miesiącu). Zamówienie ulubionej pizzy, kupienie czegoś słodkiego, wolny wieczór filmowy lub długa kąpiel to sposób na relaks i zadbanie o swoje samopoczucie. W ten sposób możemy powiedzieć samym sobie, że zrobiliśmy świetną robotę!

Ważne jest także, by pamiętać o swoich celach. Jeśli uczymy się języka obcego, by dostać się na wymarzone studia, wyjechać za granicę lub wykonywać tłumaczenia z angielskiego w przyszłej pracy, pamiętajmy o tym. Zapiszmy to i powieśmy nad biurkiem, wydrukujmy zdjęcia miejsc, które chcemy odwiedzić. Dzięki temu cel zawsze będzie widoczny i w gorsze dni przypomni nam, dlaczego warto się starać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%