Zamknij

Każde przedsiębiorstwo spedycyjne powinno zainwestować w wagi samochodowe.

15:46, 09.04.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 15:48, 09.04.2020
Skomentuj

Transport towarów oraz czekających na przetworzenie surowców odgrywa niezwykle istotną rolę w całej gospodarce. Wszystkie operacje logistyczne – począwszy od rozładunku w dużym porcie, a skończywszy na rozliczeniu z końcowym odbiorcą – muszą przebiegać bez najmniejszych zakłóceń. Przerwanie łańcucha dostaw to najgorszy scenariusz, jaki można sobie wyobrazić. Dlatego też działy spedycji w firmach z wielu branż wykazują coraz większe zainteresowanie wagami samochodowymi. Warto wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru tego rodzaju urządzeń.


Niedokładny pomiar ciężaru pojazdu oraz ładunku może być źródłem wielu niepotrzebnych kłopotów

Każda klasa samochodów dostawczych, ciągników siodłowych czy ciężarówek posiada określone przepisami limity wagowe. Poza tym w szczególnych warunkach pogodowych – na przykład w upale, kiedy nawierzchnia bitumiczna staje się podatna na odkształcenia – najcięższe TIR-y nie mogą się poruszać po drogach publicznych. Powód jest prozaiczny: powstające pod kołami transportowych kolosów koleiny stwarzałyby realne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Rzecz w tym, że dostawy nie mogą czekać. Z tego też względu spedytorzy starają się tak rozdzielać zlecenia na flotę, by pojazdy były załadowane możliwie blisko maksymalnej dopuszczalnej granicy. Tym samym wagi samochodowe na wyposażeniu firm muszą cechować się idealną dokładnością. Jak mówi Bernard Czekała, który produkcją takiego sprzętu zajmuje się od 1993 roku, szczególnie istotne są tutaj czujniki tensometryczne najwyższej jakości. Konstruktorzy dysponujący podzespołami z górnej półki są w stanie stworzyć maszyny, które w niczym nie ustępują wyposażeniu Inspekcji Transportu Drogowego.

Certyfikowane wagi samochodowe można dostosować do specyficznych potrzeb Twojej firmy

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest tworzywo zastosowane do wykonania platformy. To właśnie od kompozycji materiałów zależy to, jak długo sprzęt zachowa oryginalne właściwości i będzie się nadawał do użytku. Producenci stacjonarnych wag samochodowych najczęściej decydują się na stal lub konstrukcje stalowe-betonowe. Trudno podawać optymalne parametry, gdyż za każdym razem urządzenie projektowane jest od początku, aby dostosować je do konkretnych warunków. W niektórych branżach lepiej sprawdzają się platformy z najazdem, gdzie indziej lepszym rozwiązaniem okazują się wagi zagłębione. Niezależnie od wyboru, po zmontowaniu maszyny pomiarowej należy przeprowadzić kalibrację, a następnie legalizację wagi samochodowej. Używa się do tego wzorców masy, przebadanych przez Główny Urząd Miar. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamawianie wag w firmach, które mają uprawnienia do przeprowadzania takich procedur. Nabywca ma wtedy całkowitą pewność, że produkt za który zapłacił spełnia wszystkie warunki, a ewentualne usterki zostaną naprawione.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%