Zamknij

Do czego służą spektrometry?

08:38, 30.10.2019 J.J Aktualizacja: 08:38, 30.10.2019
Skomentuj

Spektrometry są urządzeniami za pomocą których bada się substancje w różnym stanie skupienia. Odbywa się to przy pomocy widma mas atomów oraz cząsteczek, składających się na konkretną substancję.

Spektrometr jest przedmiotem, które jest wykorzystywane w wielu różnych dyscyplinach wiedzy takich jak fizyka, chemia, medycyna, ochrona środowiska, biologia molekularna czy technika.

Na czym polega działanie spektrometru?

Zasady działania spektrometru oparte są na analizie widma, które powstaje w związku z oddziaływaniem różnego rodzaju promieniowania na substancję. Wśród spektrometrów rozróżnia się np. spektrometry Ramana, służące do pomiaru promieniowania rozpraszania fotonów, spektrometry masowe (których działanie oparte jest na pomiarze stosunku masy do ładunku elektrycznego jonu), składające się z jonizatora (służącego do jonizowania cząsteczek za pomocą różnych technologii), analizatora (tu jony ulegają podziałowi, na podstawie stosunku masy do ładunku) i detektora (służącego do zliczania jonów) i nowoczesne spektrometry, posiadające zastosowanie w przemyśle i badaniach geofizycznych.

Ten ostatni rodzaj to spektrometry gamma. Ich działanie polega na ilościowych badaniach widma energetycznego promieniowania gamma.

Zastosowanie spektrometrów

Spektrometr służy w bardzo wielu różnych sytuacjach. Zależy to od tego, że jego działanie daje możliwość wykonywania badań substancji w każdym stanie skupienia. W związku z tym bywa on stosowany w laboratoriach naukowych, gdzie dzięki niemu możliwa jest identyfikacja dioksyn oraz materiałów biologicznych.

Ponadto dzięki spektrometrowi można wykonywać analizę metali. Niejednokrotnie korzysta się z niego także w badaniach farmaceutycznych, jako że dzięki niemu możliwe jest zidentyfikowanie związków chemicznych i dokonanie ustalenia ich składu pierwiastkowego.  Z kolei w medycynie dzięki spektrometrowi możliwa jest diagnoza schorzeń i chorób takich jak osteoporoza, miażdżyca, choroby Parkinsona i Alzheimera oraz nowotwory.

Wykorzystanie spektrometrów w laboratoriach

Spektrometry wykorzystywane są bardzo często w laboratoriach chemicznych i diagnostycznych. W tego rodzaju miejscach najczęściej stosowany jest spektrometr bliskiej podczerwieni, zwany również FT-NIR. Jego funkcjonowanie polega na analizie obrazu widma światła podczerwonego, które odbija się od próbki.

Bardzo istotną sprawą jest w tego rodzaju urządzeniach to, że próbka nie musi być w jakiś sposób specjalnie przygotowywana. Analiza widma światła wykonywana jest w sposób bezpośredni na badanej próbce, za pomocą zaawansowanego systemu komputerowego. Tego rodzaju czynności są niespodziewanie szybką identyfikacją i badaniem nie prowadzącym do zniszczenia próbki.

Co ważne, w przypadku tego rodzaju urządzeń próbka nie musi być specjalnie przygotowywana. Analiza widma wykonywana jest bezpośrednio na badanej próbce przez zaawansowany system komputerowy. To niezwykle szybka identyfikacji i badania, która nie prowadzi do zniszczenia próbki.

Spektrometry różnią się więc między sobą zarówno konstrukcją, jak i szerokim zastosowaniem. Dzięki ich funkcjonalności naukowcy mieli możliwość odkrywania wielu różnych związków, w związku z czym te przedmioty przyczyniły się w sposób znaczący do rozwoju różnorodnych dyscyplin naukowych. Oprócz ich stosowania w chemii czy fizyce świetnie sprawdzają się w przemyśle, medycynie, a nawet takich dziedzinach jak kryminalistyka czy badanie środków dopingowych u sportowców. 

Spektrometry znajdziesz na stronie www.metrohm.com/pl-pl/przeglad-produktow/spektroskopia/mira-podreczny-spektrometr-ramana/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%