Zamknij

Czy apteka internetowa może wysłać leki za granicę?

10:55, 03.10.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:57, 03.10.2019
Skomentuj

Tak! Apteka internetowa może wysłać leki za granicę. Według polskiego prawa nie mogą być to jednak leki na receptę, a wyłącznie te dostępne bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. To oznacza, że możemy kupić online wyroby medyczne bez recepty, suplementy diety i produkty lecznicze.

Ceny leków w Polsce i za granicą

Tym, co może nas zachęcać do zakupu leków w Polsce z wysyłką za granicę, może być to, że niektóre wyroby medyczne bez recepty czy suplementy diety są w naszym kraju po prostu tańsze. Czasem nawet o połowę.

Apteka internetowa do tego zawsze oferuje jeszcze niższe ceny niż w aptekach stacjonarnych, ponieważ sprzedaż online pozwala na zaoszczędzenie wielu kosztów, nie trzeba zatrudniać farmaceutów czy płacić za lokal i wykorzystywane media. Dlatego apteka online może zaoferować naprawdę konkurencyjne ceny. Jedną z apteka, która wysyła leki za granicę jest NowaFarmacja.pl.

Koszt wysyłki za granicę

Zniechęcający może być natomiast koszt wysyłki za granicę. Jeśli chcemy kupić jeden lek i zaoszczędzić na nim paręnaście czy nawet parędziesiąt złotych, koszty wysyłki sprawią, że wyjdziemy na zero. Dlatego, jeśli chcemy faktycznie zaoszczędzić, musimy zrobić naprawdę poważne zakupy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć zamówienie wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Leki niedostępne za granicą — czy można kupić w Polsce?

Trzeba jednak wiedzieć, że niektórych leków ogólnodostępnych w każdej aptece stacjonarnej w ogóle nie znajdziemy na stronach internetowych apteki, pomimo iż są wydawane bez recepty. Chodzi tutaj o leki, które zawierają substancje psychoaktywne. Nie dość, że w Polsce można kupić tylko jedno opakowanie takiego leku w aptece stacjonarnej, to jeszcze farmaceuta ma prawo sprawdzić, czy ukończyliśmy 18 rok życia, zanim ów lek nam sprzeda. Ponieważ łatwo manipulować swoim wiekiem przez internet, takie leki z obrotu internetowego wycofano.

Co więcej, leki, o których mowa, za granicą są albo wydawane na receptę, albo zostały całkowicie wycofane z obrotu. Mowa tutaj między innymi o lekach zawierających dekstrometofan (DXM), które mają działanie przeciwkaszlowe, takich jak Tussidex. Dekstrometofan przyjęty w nadmiarze ma działanie psychoaktywne. Substancja ta została wprowadzona na rynek, aby wyprzeć z obiegu inną substancję — kodeinę, którą także można znaleźć w Polsce w lekach przeciwkaszlowych (na przykład Thiocodin). Kodeina z kolei jest opiatem, który szybko i silnie uzależnia.

Kolejnym przykładem są leki zawierające w swoim składzie pseudoefedrynę, takie jak Acatar czy Cirrus, mające leczyć objawy kataru. Substancja ta ma działanie pobudzające i jest pochodną fenyloetyloaminy, tak samo, jak na przykład amfetamina.

Nie ma więc możliwości, aby zamówić którykolwiek z powyższych leków online nawet na terenie Polski, a co dopiero z wysyłką za granicę. Jeśli więc chcemy kupić jakiś lek w Polsce z wysyłką za granicę, ponieważ za granicą lek ten nie został wprowadzony do obiegu — nie będzie to możliwe. Przewiezienie leku tego rodzaju osobiście z państwa do państwa również może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%