Zamknij

Jak kupić ubezpieczenie wakacyjne last minute?

14:09, 25.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 09.10.2019
Skomentuj

Ubezpieczenie turystyczne to jeden z tych wydatków, który odkładamy na ostatnią chwilę przed podróżą. Skupieni na wybieraniu wyjazdu, a potem pakowaniu – o polisie przypominamy sobie dopiero jadąc już na wakacje. Jak w takiej sytuacji kupić dobre ubezpieczenie podróżne last minute?

Odpowiedź jest prosta: przez internet. Jak pokazują badania1 Polacy doceniają w takim systemie sprzedaży ubezpieczeń szybkość (59 proc.) oraz sprawność (45 proc.) tej formy zakupu. Nie bez znaczenia jest także dla nich możliwość porównania ofert, na co wskazuje 44 proc. badanych. Łatwość ta może być jednak pozorna. Internet jest bowiem pełen różnego typu produktów – i to zarówno sprzedawanych przez firmy jak i porównywarki ubezpieczeniowe. Co więcej, każda z tych ofert różni się od siebie nie tylko ceną, ale i zakresem ochrony. Dlatego wybierając polisę ubezpieczeniową na ostatnią chwilę powinniśmy wziąć pod uwagę kilka, podstawowych kryteriów wśród których znajduje się przede wszystkim zakres ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia

Większość z nas wybiera ubezpieczenia na podstawie ceny, którą zaproponuje nam ubezpieczyciel lub porównywarka. Choć oczywiście jest ona ważnym determinantem wyboru polisy, szczególnie jeżeli sporo wydaliśmy już na wyjazd – nie powinna być jednak jedynym kryterium. O wiele bardziej istotny jest dla nas zakres ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń turystycznych powinniśmy przede wszystkim zdecydować się na zakup KLZ, czyli ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. To najważniejsza część składowa ubezpieczenia turystycznego. Najczęściej obejmuje ona leczenie, ratownictwo i transport ubezpieczonego. Leczenie to oczywiście wizyty lekarskie, leki i środki medyczne, hospitalizacja oraz inne wydatki na opiekę medyczną. W przypadku transportu to nie tylko przewożenie chorego w miejscu pobytu, ale także w przypadku takiej konieczności – transport chorego do Polski. Ratownictwo to natomiast pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej w celu ratowania życia i zdrowia ubezpieczonego jeżeli zajdzie taka konieczność. Kupując ubezpieczenie kosztów leczenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tzw. sumę ubezpieczenia, czyli limit odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku szkody. Jeżeli planujemy podróż po Europie – suma ta powinna wynieść minimum kilkadziesiąt tysięcy Euro, a jeżeli po innych kontynentach – wówczas jeszcze więcej.

OC w życiu prywatnym

Kolejny element ubezpieczenia turystycznego, na który powinniśmy zwrócić uwagę to OC w życiu prywatnym. Jest to polisa ubezpieczeniowa na wakacje, (więcej tutaj) która zapewnia nam ochronę w sytuacji, gdy my lub nasze dziecko wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Może to być zarówno szkoda majątkowa jak i osobowa - dlatego OC w życiu prywatnym pokrywa koszty leczenia oraz wypłatę renty osobom trzecim. W przypadku tej polisy również powinniśmy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Powinna być ona na tyle wysoka, by pokryła ewentualne odszkodowanie dla poszkodowanego, czyli również minimum kilkadziesiąt tysięcy Euro.

Ubezpieczenie bagażu w podróży

Wyjeżdżając zabieramy ze sobą wiele cennych przedmiotów, wśród których można wymienić ubrania, buty, sprzęt elektryczny, czy akcesoria i kosmetyki. Nierzadko zabieramy ze sobą ponadto sprzęt sportowy – narty, rower czy deskę snowboardową. Wszystkie te rzeczy, które często kolekcjonujemy nawet latami, warto ubezpieczyć na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Na lotnisku nietrudno o zgubienie lub kradzież walizki, która jeżeli w ogóle wróci do nas cała – to najczęściej zniszczona lub splądrowana. Przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia uchroni nas właśnie ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Dlatego ono również powinno stać się częścią składową wykupionej przez nas polisy turystycznej.

Ubezpieczenie dla sportowców

Warto ponadto pamiętać, że jeżeli podczas podróży zagranicznej planujemy uprawianie sportu – wówczas potrzebujemy odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia, transportu i ratownictwa oraz zapewni odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku. Często podstawowe polisy o niskiej składce nie obejmują ochroną osób, które decydują się na uprawianie sportów. Dlatego warto zwrócić uwagę na tego typu ochronę i zanim rzucimy się do budowania kondycji na wyjeździe – odpowiednio się ubezpieczyć.

NNW

Ubezpieczeniem, które powinno stać się częścią składową polisy last minute jest również NNW. To polisa, która zapewnia odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło w wyniku wypadku.

Karencja

Uwaga! Kupując ubezpieczenie podróży last minute (zobacz więcej) będąc już za granicą, należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. okres karencji, czyli przejściowego braku ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że nawet opłacona przez nas polisa będzie działa dopiero od określonego w umowie ubezpieczenia terminu. Firmom ubezpieczeniowym pozwala to uniknąć sytuacji, w której poszkodowany turysta kupiłby polisę już po wypadku, czy w trakcie choroby. Najczęściej karencja trwa 2 dni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%