Zamknij
REKLAMA

Wydatki związane z użytkowaniem samochodu stanowiącego współwłasność małżeńską a koszty uzyskania przychodu

13:19, 28.08.2019 | Artykuł partnera
Skomentuj

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego, będącego jego prywatną własnością. Wysokość odliczeń zależy jednak od tego, czy auto jest środkiem trwałym firmy, czy samochodem prywatnym, wykorzystywanym co celów prowadzenia działalności. Wątpliwości budzi sytuacja, w której prywatne auto używane do celów prowadzonej działalności stanowi współwłasność małżeńską. Jak w takim przypadku prawidłowo rozliczyć koszty jego eksploatacji?

Art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych mówi, że wydatki związane z eksploatacją prywatnego samochodu, którego właścicielem jest przedsiębiorca, nie mogą być kosztem uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy posiadany samochód rzeczywiście jest wykorzystywany do realizacji celów związanych z firmą. Wówczas podatnik ma prawo zalicza w koszty uzyskania przychodów 20% wydatków związanych z jego użytkowaniem.

Ustawa nie wskazuje jednoznacznie, jak dokładnie należy rozumieć własność. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2019 r. uznał, że skoro przepisy nie określają w tym wypadku dokładnie pojęcia własności prywatnego samochodu, wykorzystywanego do celów prowadzonej działalności gospodarczej, który nie jest składnikiem majątku firmy, należy rozpatrywać tę kwestię tak samo niezależnie od tego, czy przedsiębiorca jest jego właścicielem, czy współwłaścicielem.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy przedsiębiorca jest właścicielem, czy współwłaścicielem prywatnego samochodu, wykorzystywanego do prowadzenia działalności, 20% wydatków związanych z jego eksploatacją może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że podatnik ma do tego prawo tylko, kiedy faktycznie wydatki te związane były z realizacją celów prowadzonej firmy.

Biuro rachunkowe Efekta to tania księgowość w Wilanowie dla dużych i małych firm. Mamy ponad 10 lat doświadczenia nie tylko w prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ale także spraw kadrowych dla naszych klientów. Zapraszamy do współpracy.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone