Zamknij

Paliwa do zasilania agregatów prądotwórczych

09:12, 03.07.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 03.07.2019
Skomentuj

Każdy agregat prądotwórczy wyposażony jest w silnik spalinowy, który napędza prądnicę, generującą napięcie 230 V lub/i 400 V. Silnik ten może być zasilany różnymi rodzajami paliw, dlatego należy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego rozwiązania.

Paliwa tradycyjne

Najczęściej silniki agregatów zadowalają się zwyczajną benzyną lub olejem napędowym, oczywiście nie można tych dwóch paliw stosować zamiennie do tego samego motoru. Niemniej ich dostępność jest bardzo szeroka, jeśli w agregacie skończy się nam więc paliwo, wystarczy podjechać na stację benzynową, albo nawet spuścić odrobinę z baku samochodu bądź ciągnika rolniczego. Posiadając duże kanistry możemy zapewnić pracę agregatu nawet przez dobrych kilka dni, zależnie od jego apetytu na paliwo, jak również obciążenia prądnicy. Paliwa tego typu powodują, że silnik emituje spaliny, które trzeba gdzieś odprowadzić. Jeśli jest to agregat stacjonarny, umieszczony na przykład w piwnicy, to rurę spalinową można przeprowadzić przez ścianę na zewnątrz budynku i to wystarczy. W przypadku urządzeń przenośnych wyjście spalin jest skierowane po prostu do atmosfery, dlatego takich agregatów nie możemy używać w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o wielkość urządzeń, to najmniejsze wersje zasilane są silnikami benzynowymi dwusuwowymi, ponieważ potrafią one generować największą moc z danej pojemności. Nieco większe są czterosuwy benzynowe, natomiast bardzo duże agregaty, których moc potrafi spokojnie wynosić nawet kilkadziesiąt kilowatów, pracują na oleju napędowym. Te urządzenia występują już zarówno jako przenośne jak i stacjonarne wersje.

Inne rodzaje paliw

Jednak czasami chcemy, bądź potrzebujemy wykorzystać inne paliwa do napędu generatora. Może to być na przykład gaz ziemny. Agregaty nim napędzane możemy znaleźć tutaj: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Otóż gaz jest paliwem, które spokojnie może napędzać tradycyjny silnik spalinowy. Ponieważ jest on doprowadzony rurami do wielu domostw oraz przedsiębiorstw, można to paliwo wykorzystać na miejscu, do awaryjnego generowania energii elektrycznej, za pomocą specjalnie do tego przystosowanego silnika w agregacie. Oczywiście o ile awaria elektryczności w okolicy nie spowoduje również zaniku ciśnienia gazu w gazociągu, jednak to nie zawsze jest ze sobą powiązane, ponieważ sieć gazowa działa na nieco innej zasadzie i może wykorzystywać pompy, które znajdują się nawet bardzo daleko od miejsca awarii elektryczności. W ten sposób możliwe jest uzyskanie zasilania praktycznie przez cały czas, nie ma nawet konieczności dowożenia paliwa ciekłego (oleju napędowego, benzyny) w kanistrach do napędu agregatu.

Oczywiście na rynku znajdziemy także agregaty zasilane płynnym gazem skroplonym, czyli LPG - identyczne jak to, które stosujemy w samochodach. Można także wykorzystać biopaliwa, bądź inne rodzaje paliw alternatywnych. Wszystko zależy od naszych lokalnych potrzeb i dostępu do danego rodzaju paliw w okolicy, a także ich cen. Na pewno jeśli chodzi o dostępność samych agregatów, to tutaj jest naprawdę szeroki wybór.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%