Zamknij

Czym powinna charakteryzować się opiekunka osób starszych?

14:39, 24.05.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:40, 24.05.2019
Skomentuj

Osoby niezaznajomione z tematem mogą odnieść mylne wrażenie, że opiekunka do osób starszych nie ma obowiązku posiadania dedykowanych kwalifikacji. Wówczas przywoływane jest porównanie seniorów do małych dzieci, ponieważ ludzie chcący posiadać potomstwo nie zostaną zapytani o dodatkowe umiejętności, ponieważ uczą się metodą prób i błędów. Jednakże w rzeczywistości nie ma co liczyć na pracę w Niemczech, znając jedynie parę słówek, posiadając walizkę oraz bilet.

Cechy pożądane

Aby dana osoba faktycznie nadawała się do tego zawodu, musi posiadać ona odpowiedni poziom empatii względem ludzi starszych, często chorych, a miejscami niepełnosprawnych. Ważna jest również cierpliwość oraz zrozumienie. Trzeba mieć na uwadze to, że wyjeżdżamy do osoby nam obcej, z którą to nie wiążą nas żadne relacje. Stąd mimo posiadania doświadczenia opieki nad seniorami (na przykład rodzicami w podeszłym wieku) niekoniecznie musimy nadawać się do osób w tym samym stanie, lecz nam nieznanych.

Warto również wspomnieć o konieczności dostosowania się do potrzeb klienta, również tych, które mogą się nam wydać śmieszne lub niedorzeczne. Rozchodzi się tu w głównej mierze o szacunek względem gospodarza oraz obowiązki zawarte w umowie. Dodatkowo seniorzy są dość specyficznymi ludźmi w obcowaniu z powodu różnych dolegliwości ich dotykających. Przez nie właśnie mogą stać się trudni w obyciu. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak im pomóc, jednocześnie nie przejmując się humorami starszej osoby.

Cechy dodatkowe

Charakter to jednak nie wszystko. Inne cechy zależne są od sytuacji, w której znajduje się podopieczny. Przede wszystkim mowa tu o stanie zdrowia seniora, ilości jego dolegliwości czy ewentualnej niepełnosprawności. Umiejętności dzielone są na kwestie klarowne oraz te znacznie bardziej rozbudowane. Za przykłady niech posłużą następujące zdolności:

wiedza dotycząca diety osób chorych na cukrzycę,
znajomość procesu przygotowania seniora do transportu samochodem (niezbędne będzie oczywiście posiadanie prawa jazdy),
znajomość zachowania osoby posiadającej chorobę Alzheimera,
znajomość języka niemieckiego (przynajmniej na poziomie podstawowym).

Podsumowanie

Niniejszy artykuł powinien, choć w minimalnym stopniu rozszerzyć wiedzę na temat cech ludzi nadających się do opieki nad osobami starszymi. Chętni na poznanie bardziej szczegółowych informacji powinni zgłosić się do odpowiedniego podmiotu zajmującego się organizacją wyjazdów do Niemiec jak np. firma Private Care 24.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%