Zamknij
REKLAMA

Czy warto wyjechać do Norwegii do pracy?

12:01, 19.04.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zastanawiasz się nad emigracją zarobkową? Nie ty jeden. Wbrew temu, co podają niektóre media, Polacy wciąż wyjeżdżają za pracą, kuszeni nie tylko wizją lepszych zarobków, ale także innej kultury panującej na zachodnich rynkach pracy faktycznie będących „rynkami pracownika”. Kiedy więc zastanawiasz się, czy warto zaczynać wszystko od nowa i szukać pracy poza granicami kraju, odpowiedź brzmi: warto. Nie każdy wsiąknie w zachodni rynek pracy z łatwością.

Dlatego istnieją firmy, które ułatwiają nie tylko samo znalezienie zajęcia zarobkowego, ale i akomodację w nowym miejscu pobytu. Polacy odnajdują się na rynkach pracy całej Europy. Nieustająco popularna jest emigracja do Norwegii. Szczególnie dobrze powodzi się tutaj przedstawicielom branży stoczniowej i budowlanej. Na wyjazd decydują się także osoby, które planują podjąć pracę jako personel sprzątający, a także w rolnictwie i ogrodnictwie.

Płace w Norwegii

               


W Norwegii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Warunki pracy i pensje regulowane są przez układy zbiorowe między związkami zawodowymi a pracodawcami. Każdy sektor obecny na rynku pracy ma swoje minimalne stawki godzinowe.

Branża stoczniowa

Pracownik z kwalifikacjami – 176,05 NOK
Pracownik wyspecjalizowany – 168,03 NOK
Pomocnik – 160,10  NOK

Branża budowlana

Pracownik z kwalifikacjami – 203,80 NOK
Pracownik bez kwalifikacji i doświadczenia – 183,10 NOK
Pracownik bez kwalifikacji z min. rocznym doświadczeniem – 191,00 NOK
Pracownik, który nie ma ukończonych 18-tu lat – 122,90 NOK

Branża usług sprzątających

Pracownicy powyżej 18-lat – 181,43 NOK
Pracownicy do lat 18-tu – 133,39 NOK

Branża rolnicza i ogrodnicza

Pracownik okresowy do 18-tego roku życia – 98,65 NOK
Pracownik powyżej 18-lat zatrudniony na czas do 12 tygodni – 118,65 NOK
Pracownik powyżej 18-lat zatrudniony na czas 3-6 miesięcy – 124,15 NOK
Pracownik powyżej 18-lat zatrudniony na dłużej niż pół roku powinien otrzymywać stawkę taką samą, jak zatrudniony na stałe pracownik bez kwalifikacji.
Pracownik bez kwalifikacji zatrudniony na stałe – 138,55 NOK
Pracownik w wieku poniżej 18 lat zatrudniony na stałe – 108,15 NOK
Dodatek dla pracowników z kwalifikacjami – 11,75 NOK

Zarobki Polaków w Norwegii

Zarobki Polaków w Norwegii należą do najwyższych w porównaniu do innych grup emigrantów. Szacuje się także, że nasi rodacy zarabiają 80% średniego dochodu Norwegów. Warto wiedzieć, iż podobnie jak płace zasadnicze, także wszelkie dodatki (za pracę w nadgodzinach, w dni wolne, poza miejscem zamieszkania i inne) regulowane są przepisami prawa i nie ma mowy o ich uznaniowości.

Oczywiście płace Polaków pracujących w Norwegii uzależnione są od ich wykształcenia, doświadczenia oraz znajomości języka. Nie oznacza to jednak, że osoby słabiej wykształcone oraz bez kompetencji językowych nie znajdą satysfakcjonującej pracy. Żeby jednak tak się stało warto skorzystać z pomocy doświadczonej agencji pośrednictwa pracy, która jest w stanie poprowadzić osoby zainteresowane legalną pracą w Norwegii przez wszystkie etapy procesu rekrutacji oraz nostryfikacji niezbędnych dokumentów.

Zwłaszcza ten ostatni proces jest na tyle skomplikowany, że dobrze mieć pomocnika, który perfekcyjnie zna lokalne realia oraz uwarunkowania norweskiego rynku pracy. Tylko współpracując z agencją polscy emigranci zarobkowi będą pewni, że trafiają do uczciwych pracodawców, a ich dokumenty zostaną uznane za podstawę wydania fegbrev – czyli norweskiego świadectwa ukończenia szkolenia zawodowego.

Koszty życia w Norwegii

Choć koszty życia w Norwegii są wyższe niż w innych krajach Europy, to jednocześnie tutaj zarabia się najlepiej. W praktyce oznacza to, że osoba samotnie emigrująca w celach zarobkowych jest w stanie nie tylko żyć na bardzo przyzwoitym poziomie, ale także odłożyć znaczne oszczędności. W przypadku, gdy emigruje cała rodzina i oboje rodzice podejmują pracę, sytuacja jest podobna. Największe koszty generuje oczywiście wynajem mieszkania. Pokój jednoosobowy kosztuje około 3000 – 6000 NOK (320 – 640 EUR) miesięcznie.

Kawalerka  od 4000 do nawet 8000 NOK (430 – 860 EUR) w centrum dużego miasta. Warto zwrócić uwagę, czy oferta pracy zawiera pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania, co znacznie ułatwia cały proces przeprowadzki. Doradzamy powstrzymanie się od bezpośredniego porównywania cen i przeliczania korony norweskiej na złotówki. Należy pamiętać, że potencjalne dochody w Norwegii są dużo wyższe. Średnie zarobki kształtują się na poziomie około czterokrotnie wyższym niż w Polsce. 

Czy warto wyjechać do Norwegii za pracą? Warto! Nie tylko płace, ale  kultura pracy to zdecydowane pozytywy norweskiego rynku, słusznie określanego mianem runku pracownika. Przejrzyste prawo oraz możliwość dokształcania się, zdobycia doświadczenia, pracy w międzynarodowym środowisku – to wszystko zyskać można wyjeżdżając do pracy w Norwegii.

Sprawdź ogłoszenia o pracę w Norwegii na stronie https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/

 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone