Zamknij

Dieta dla sportowców - czy zawsze oznacza ona wyrzeczenia?

10:40, 18.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:47, 18.04.2019

Czy dieta dla sportowców jest odpowiednia dla amatora?

Dywagacje na temat sportowej diety zaczniemy do tego, czy naprawdę warto jest rozpoczynać liczenie kalorii i makroskładników w przypadku, kiedy to jesteśmy zupełnymi amatorami i dopiero stawiamy pierwsze kroki w naszym sportowym życiu. Wszakże dieta dla sportowców kojarzy się nam z milionem wyrzeczeń i porzuceniem smacznego i pożywnego jedzenia na rzecz warzyw, owoców i głodowych porcji powodujących frustrację i zwątpienie. Obecna wiedza dietetyków na temat diety dla sportowca to jednak możliwość życia zdrowo i zgodnie z naszymi upodobaniami bez konieczności rezygnacji ze smaków. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy zdecydujemy się na catering dietetyczny, czy też skłonimy się ku samodzielnemu gotowaniu. Dieta to osiemdziesiąt procent sukcesu sportowego, pozostałe dwadzieścia to ciężki trening i odpowiednie nastawienie psychiczne. Z tego też powodu odpowiedź na pytanie, czy dieta dla sportowców sprawdzi się również u amatora jest prosta, jest to obowiązek każdego marzącego o dobrych wynikach sportowych!

 

Wyrzeczenia w diecie dla sportowców to mit?

Rozpatrując różnorodne diety dla sportowców powinniśmy przede wszystkim skupić się na dotychczasowym sposobie jedzenia. Wiele osób boi się przejść na zdrową dietę z powodu swoistego uzależnienia od słodyczy. Nie wyobrażamy sobie tego, by od czasu do czasu zjeść coś słodkiego i przyjemnego. Mamy jednak XXI wiek, więc zarówno samodzielne gotowanie, jak i catering dietetyczny dla sportowców nie oznaczają rezygnacji ze słodkich smaków. Najprostszym sposobem zastąpienia słodkich przekąsek są owoce. Zawierają one naturalne cukry, które są o wiele lepiej traktowane przez organizm i w przeciwieństwie do czekolady lub słodkich kremów, są one dość niskokaloryczne. Ponadto w sklepach dla sportowców możemy znaleźć szereg produktów dietetycznych takich jak chociażby sosy bez cukru i tłuszczu. Wpływają one niemal neutralnie na bilans kaloryczny, a przy tym są słodkie i smaczne dzięki naturalnym substancjom słodzącym.

Drugim naszym częstym grzechem jest miłość do lokali typu fast food. Jednak w typowym kebabie w bułce wystarczy zmienić bułkę na pełnoziarnistą, a mięso na jego odpowiednich przygotowany na chociażby beztłuszczowej patelni. Odpowiednie doprawienie sprawi, że różnica w smaku będzie niezauważalna, a zdrowie i osiągi sportowe na pewno zwiększą się znacznie. Z tego też powodu dieta dla sportowców to przede wszystkim kwestia ułożenia odpowiedniego planu żywieniowego, później to tylko kwestia szukania nowych inspiracji, lub też dieta pudełkowa dostarczana przez catering dietetyczny.

 

Czy stosując dietę dla sportowców będę chodził głodny?

Kluczowymi sprawami w zdrowej diecie dla osób uprawiających sport są przede wszystkim kalorie i makroelementy. Obecnie możemy zarówno przyrządzić, jak i zakupić szereg produktów niskokalorycznych, których porcja porównywalna, a nierzadko większa od typowego domowego obiadu może mieć nawet mniej niż połowę jego kalorii. Dzięki temu zarówno nasz żołądek będzie pełny, jak i zaspokojone zostanie zapotrzebowanie na mikro- i makroskładniki. Czasy, kiedy to utrzymanie wartości rzędu 1500 kcal dziennie oznaczały głodowe porcje przeminęły wraz z latami osiemdziesiątymi XX wieku. Dziś wiedza dietetyczna i dostępność produktów na tyle wzrosły, że nie ma najmniejszych przeszkód w tym, by najeść się do syta przy nawet dość mocnej redukcji. Dla osób, które boją się samodzielnie gotować i planować zaopatrzenia polecany jest catering dietetyczny zajmujący się przygotowywaniem posiłków w ramach abonamentu, wraz z zaplanowaniem ich rozkładu na cały dzień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%