Zamknij
REKLAMA

Parapet wewnętrzny – przegląd dostępnych materiałów

10:54, 11.04.2019 | artykuł sponsorowany

Dobór odpowiedniego parapetu do domu może być nie lada problemem, jeśli nie znamy właściwości poszczególnych materiałów. Na co warto się zdecydować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Parapet wewnętrzny pełni szereg ważnych funkcji. Pomaga w rozprowadzaniu ciepłego powietrza z kaloryferów po wnętrzu, a także zabezpiecza ścianę nad sobą przed zabrudzeniem. Dodatkowo, może także służyć jako podręczne miejsce do przechowywania.

Dobór właściwego parapetu do wnętrza powinien bazować nie tylko na kwestiach estetycznych, ale również na parametrach technicznych wybranych materiałów. Różnią się one swoją twardością, wytrzymałością, odpornością na czynniki zewnętrzne, w tym na wilgoć, promieniowanie UV, uderzenia, także wymaganym sposobem konserwacji.

Jeżeli nie wiesz, na jaki parapet warto się zdecydować, sprawdź już teraz poradnik przygotowany przez serwis http://25fps.pl/!

Parapety drewniane

Drewno jest eleganckim materiałem, który również jest wytrzymały i dodatkowo może być poddawany okresowej renowacji. Do wyboru mamy wiele różnych gatunków drewna – buk, dąb, jesion, a także gatunki egzotyczne, na przykład bambus czy wenge.

Na parapet możemy wybrać deskę z drewna litego, ale należy ją wtedy odpowiednio zabezpieczyć przez zaimpregnowanie, olejowanie albo lakierowanie – w przeciwnym przypadku może zacząć się wypaczać. Trwalszy będzie parapet z drewna klejonego warstwowo, które jest bardziej odporne na czynniki takie jak wilgoć i ciepło.

Parapetów drewnianych nie powinniśmy umieszczać w łazience czy w kuchni oraz w innych pomieszczeniach, w których pojawia się wysoki poziom wilgoci.

Parapety z płyt drewnopochodnych

Tańszym wyborem na parapet wewnętrzny będą płyty drewnopochodne, na przykład popularne płyty laminowane. Laminat pokrywający płytę może mieć rożne wzory – może przypominać drewno, ale może także mieć wzór kamienia czy betonu – wybór wzorów jest bardzo szeroki.

Przekazane nam przez specjalistów informacje wskazują, że parapety z płyt tego rodzaju są wytrzymałe, trwałe, a także nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Są także odporne na wilgoć oraz na wyższe temperatury – nie wypaczają się.

Parapet PCW

Ciekawym wyborem będzie także parapet wykonany z tworzywa sztucznego, czyli z PCW – polichlorku winylu. Takie parapety są dostępne w wielu ciekawych wzorach, na przykład mogą imitować kamień albo drewno.

Parapety PCW posiadają specjalną konstrukcję komorową, która nadaje im dodatkową wytrzymałość i trwałość. Są jednocześnie lekkie, odporne na wilgoć, nie wypaczają się, a także można je łatwo zamontować.

Parapety kamienne

To już droższa propozycja, ale na pewno zadowoli osoby lubiące niebanalne, luksusowe wykończenie wnętrz. Do wyboru mamy różne kamienie naturalne, na przykład takie jak granit, marmur, bazalt, piaskowiec.

Najtrwalszym z powyższych będzie granit, który jest także naturalnie odporny na wilgoć, dlatego nie wymaga dodatkowej impregnacji. Inne kamienie należy odpowiednio impregnować, ponieważ mogą niszczeć pod wpływem wilgoci.

Alternatywnym wyborem może być parametr z konglomeratu – kruszywa kamiennego zmieszanego z żywicami. Takie parapety nie wymagają już specjalnej konserwacji.

Minusem parapetów kamiennych jest ich wysoki ciężar, dlatego także wymagają one odpowiedniej podbudowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone