Zamknij

Czy wiesz, jak wyposażyć biuro nowocześnie i zgodnie z zasadami BHP?

14:40, 27.03.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:24, 29.03.2019
Skomentuj

Praca to źródło naszego utrzymania. Należy jednak pamiętać, że dbać powinniśmy przede wszystkim o własne zdrowie. Spędzając tyle czasu w niewłaściwych warunkach, możemy napytać sobie biedy.

Dla wielu z nas praca zawodowa jest jedną z najważniejszych sfer życia. Według danych raportu OECD z 2018 r. statystyczny roczny czas pracy jednego zatrudnionego Polaka wynosił 1832 godziny. Tyle czasu rocznie poświęcamy na zarabianie pieniędzy i rozwój kariery. A co ze zdrowiem? Czy zawsze o nim pamiętamy?

Wyposażenie biura – regulacje prawne

Chociaż może się wydawać, że praca w biurze oraz samo biuro jako miejsce pracy są bezpieczne, także one podlegają ustalonym z góry normom. Reguluje je m.in. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. Do jakich reguł – poza oczywistymi, takimi jak umieszczeniem apteczki pierwszej pomocy i gaśnicy oraz dbaniu o jego czystość – należy się zastosować, wyposażając biuro?

Biuro – wymiary i odpowiednie wyposażenie: biurko

Zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP wymiary biura są zależne od liczby pracujących w nim osób – na jedną osobę powinno przypadać min. 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. określa dokładnie, jakich zasad należy przestrzegać w przypadku stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, które znajdują się w większości polskich biur.

Z jednej z tych regulacji wynika, że praca przy stanowisku nie może powodować zbytniego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Według badań zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej może wpływać niekorzystnie na stan kręgosłupa i układu krążenia, może także przyczyniać się do powstawania bólu głowy, szyi i pleców. Zaleca się zatem pracę naprzemienną – zmianę z pozycji stojącej do siedzącej, a po jakimś czasie powrót do poprzedniej pozycji.

Warto w takim przypadku zainwestować w biurka o regulowanej wysokości. Posiadają one zwykle spory zakres regulacji – od wysokości tradycyjnego biurka (700 mm) do prawie 1200 mm. Choć nie jest to jeszcze normą w polskich biurach, to z pewnością innowacyjne i opłacalne rozwiązanie, które w swojej ofercie posiada już wiele firm oferujących wyposażenie biura, m.in. AJ Produkty.

Biuro – odpowiednie wyposażenie: krzesło

Według wspomnianego wyżej rozporządzenia z 1997 r., przy wykonywaniu pracy, która nie wymaga stale pozycji stojącej, pracodawca powinien zapewnić pracownikom możliwość siedzenia. Należy zatem zadbać o właściwe siedzisko. Pracodawca stoi przed wyborem – może postawić na tradycyjne, ruchome krzesła biurowe z szeregiem regulacji albo odważyć się na nowocześniejszą opcję i wyposażyć biuro np. w krzesła siodłowe lub stołki stabilizacyjne. Te modele krzeseł pomagają odciążyć kręgosłup oraz nogi, stymulując jednocześnie pracownika do utrzymania prostej (choć zrelaksowanej) sylwetki. Krzesła siodłowe, poza możliwością regulacji wysokości, wyposażone są w mechanizm korygujący kąt ze środkiem ciężkości – dzięki temu siedzący znajduje się cały czas w komfortowej pozycji. Jeśli jednak decydujemy się na tradycyjne krzesło biurowe, pamiętajmy, by posiadało możliwość regulacji oparcia, zagłówków, podłokietników oraz wysokości.

Jak prawidłowo oświetlić biuro?

Pracodawca musi zadbać o właściwe oświetlenie przestrzeni biurowej. Według przepisów BHP oznacza to połączenie światła naturalnego ze sztucznym. Stanowisko każdego z pracowników powinno posiadać dostęp do naturalnego oświetlenia. Jednocześnie należy zadbać o to, by światła nie było zbyt dużo. Z tego powodu warto na oknach zamontować np. rolety, by w razie potrzeby pracownicy mogli ograniczyć ilość wpadających z zewnątrz promieni słonecznych.

Konieczne jest także zapewnienie pracownikom światła sztucznego. Ważne jest, by natężenie światła w sąsiadujących pomieszczeniach (np. na korytarzu czy w pomieszczeniu socjalnym) nie różniło się od tego, które panuje w pokoju pracowniczym bardziej niż w stosunku 5 : 1 – pozwoli to uchronić oczy pracownika przed szkodliwym wpływem nagłej zmiany oświetlenia.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%