Zamknij

Jak rozpocząć przygodę z dietą?

08:41, 08.03.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:47, 08.03.2019
Skomentuj

Coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia oraz prawidłowym odżywianiem.Niestety duża część z nich, podczas zmiany nawyków wzoruje się na gotowych jadłospisach, bądź schematach żywieniowych, które znaleźć można w internecie. Dla większości będzie to jednak nieodpowiednie rozwiązanie.

Jak zacząć dietę?

Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem, przede wszystkim należy zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć. Poprawnie dobrana dieta może przynieść wiele korzyści, do których należy między innymi poprawa stanu zdrowia lub/oraz wyników sportowych. W tej kwestii może pomóc dietetyk, który na co dzień zajmuje się komponowaniem jadłospisów oraz przygotowywaniem zaleceń żywieniowych.

Jeśli jesteś zdany na siebie, to warto zacząć przede wszystkim od ustalenia własnego zapotrzebowania energetycznego. Podczas obliczeń zawsze zaczynamy od wartości podstawowej przemiany materii (PPM). Odzwierciedla ona ilość kalorii, które są zużywane przez nasz organizm podczas podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, trawienie czy praca serca. Należy pamiętać, aby energetyczność naszej diety, nigdy nie schodziła poniżej podstawowej przemiany materii! Przekroczenie tego progu może skutkować niedoborami pokarmowymi, niedożywieniem lub w najgorszym przypadku śmiercią.

Wzorów na podstawową przemianę materii istnieje wiele, jednak zaleca się korzystanie z dwóch wymienionych poniżej:

- Wzoru Mifflina;
- Wzoru Hariisa-Benedicta.

Uzyskany wynik zależny jest od płci, aktualnej masy ciała, wieku oraz wzrostu.

Jak uwzględnić moją aktywność w diecie?

Kiedy znamy już naszą podstawową przemianę materii, możemy przejść do uwzględnienia aktywności fizycznej. Do tego celu służy współczynnik aktywności PAL. W zależności od tego, jak wygląda nasza praca (stojąca lub siedząca), jak wygląda nasz aktywność sportowa (jaki sport uprawiamy, ile razy w tygodniu) współczynnik PAL będzie się zmieniał. Im aktywność w ciągu dnia jest wyższa, tym będzie on większy. Oto opis wartości współczynnika PAL:

- 1,2-1,3 – osoba o niskiej aktywności fizycznej, wykonująca pracę siedzącą;
- 1,4 – niska aktywność fizyczna oraz trening raz w tygodniu;
- 1,5-1,6 – umiarkowana aktywność fizyczna;
- 1,75 – osoba aktywna fizycznie;
- 2 – aktywność fizyczna na poziomie 3-5 treningów tygodniowo;
- 2,2-2,5 – zawodowi sportowcy.

Odpowiednio dobrany dla nas współczynnik aktywności fizycznej, należy pomnożyć przez wartość otrzymaną podczas obliczania PPM. Wynik, który uzyskaliśmy, to całkowita przemiana materii (CPM).

Jak schudnąć lub nabrać masy ciała?

Całkowita przemiana materii, którą wyliczyliśmy stanowi podstawę do dalszych przeliczeń, w zależności od wybranego celu. Jeżeli chcesz, aby dieta pozwoliła Ci zredukować masę ciała, od wartości CPM należy odjąć około 300-500 kalorii. Taka ilość pozwoli Twojemu organizmowi na sięgnięcie do zmagazynowanej w tkance tłuszczowej energii, co sprawi, że stopniowo niechciany tłuszczyk będzie znikał, a wygląd Twojej sylwetki zacznie się poprawiać. Podczas diety redukcyjnej można także włączyć dodatkową aktywność fizyczną, która zwiększy Twój wydatek kaloryczny. Pamiętaj jednak, aby uwzględnić to w obliczeniach zapotrzebowania energetycznego!

Twoim celem jest przybranie masy mięśniowej? Nie ma problemu! W tym przypadku, do całkowitej przemiany materii należy dodać około 300 kalorii. Zwiększona podaż energii połączona z regularnymi ćwiczeniami siłowymi pozwoli Ci zwiększyć siłę i zbudować masę mięśniową. 

Podsumowanie

Jeżeli uwzględniłeś już wszystkie wymienione wyżej czynniki, możesz zacząć komponować własną dietę. Zwróć uwagę na odpowiednią podaż makroskładników (białko, węglowodany, tłuszcze), ponieważ każdy z nich pełni bardzo ważną funkcję w organizmie.

Podczas poszukiwania informacji na temat diety, bardzo cenny okaże się wiarygodny blog dla dietetyków, (https://kcalmar.com/dietetyk/blog/) na którym znajdziesz praktyczne wskazówki.

Pamiętaj! Jeżeli cierpisz na chorobę, na którą wpłynąć może nieodpowiednia dieta, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%