Zamknij

Rowery damskie - co je wyróżnia?

13:41, 08.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:44, 08.02.2019
Skomentuj

W zależności od tego, jaki styl jazdy na rowerze preferujemy, wybieramy rower górski, miejski, trekkingowy, crossowy, szosowy… Tak, z tej dziedzinie panuje spore zróżnicowanie. Rowery, ze względu na swą funkcjonalność, różnią się konstrukcją, geometrią ramy, osprzętem, wyposażeniem dodatkowym, itp. Wiele typów rowerów występuje także w wersji dla kobiet.

Kiedyś jeździło się na rowerach damskich, męskich i dziecięcych. Czy ten podział zachował się do dziś, kiedy w dziedzinie rowerów obserwujemy tak szeroką specjalizację, jeżeli chodzi o przeznaczenie roweru? Oczywiście, że tak. Producenci jednośladów pamiętają, że kobiety potrzebują szczególnych rozwiązań, i starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno amatorek, preferującym jazdę rekreacyjną po mieście lub polnych ścieżkach, jak i bardziej zaawansowanym zwolenniczkom mocniejszych wrażeń, które zapewnić może jazda w terenie na rowerze górskim.

Rowery damskie tworzone są specjalnie dla kobiet. Sklepy internetowe takie jak co sezon odświeżają swoje oferty https://www.bikesalon.pl/rowery-damskie. Odpowiednia konstrukcja i geometria ramy ma zapewnić im komfort i bezpieczeństwo. Górna rura ramy jest obniżona, co ułatwia czynność wsiadania i zsiadania z roweru. Kobieta może swobodnie przyjąć wygodną dla niej pozycję, bez względu na to, na jakim typie roweru chce jeździć. Kierownica w rowerze damskim zwykle znajduje się bliżej siodełka, a to ostatnie jest szersze niż męskie, wygodne i miękkie. Rowery damskie posiadają też koła o mniejszej średnicy, maksymalnie 28 cali, co również sprzyja bezpieczeństwu użytkowniczki, nie pozbawiając jej jednak przyjemności szybszej jazdy. Rower na mniejszych kołach łatwiej się prowadzi, jest bardziej zwinny, wszelkie manewry przeprowadza się bez ryzyka. W rowerach męskich popularne są koła o średnicy 29 cali. To, co jeszcze wyróżnia rowery damskie, to niższa waga całej konstrukcji. Im bliżej 10 kg, tym lepiej. Rowery oparte o ramę wykonaną z aluminium mogą ważyć do dwóch kilogramów mniej niż te wykonane ze stali. Trzeba pamiętać, że ramy aluminiowe są jednak droższe. Warto też wspomnieć, że niektóre typy rowerów po prostu ważą więcej, ale w ich przypadku to nie waga jest kluczowa. Mam tu na myśli wygodne rowery miejskie lub rowery trekkingowe, posiadające bogate wyposażenie dodatkowe, przeznaczonych do dłuższych wypraw, wymagających zabrania ze sobą bagażu.

Żeby zakończyć wymienianie cech charakterystycznych dla rowerów damskich, należy wspomnieć o ich wyglądzie. Tu rzeczywiście rzuca się w oczy ogromne bogactwo kolorystyki – są klasyki, rowery białe, czarne i czerwone, ale także rowery limonkowe, miętowe, pistacjowe, różowe czy fioletowe, w wersji pastelowej czy jarzeniowej. Zwłaszcza rowery miejskie, zwieńczone ozdobnym, stylowym koszykiem umocowanym przy kierownicy, cieszą oko ciekawym, kobiecym designem. Bo takie też są oczekiwania sporej grupy kobiet – rower ma być nie tylko funkcjonalny, nie tylko komfortowy, ale i stylowy.

Po drugiej stronie mamy inną, równie liczną grupę rowerzystek, bardziej aktywnych, o zacięciu sportowym. To na nie czeka np. bogata oferta rowerów górskich, jak tegoroczny model firmy Merida, Juliet 7.100. Rower wykonany został z wysokiej klasy komponentów, posiada aluminiową, sztywną ramę, widelec z blokadą skoku, bezbłędnie działające przerzutki marki Shimano zapewniające 27 biegów. Waży 13,4 kg, czyli jest całkiem lekki, i 27,5-calowe koła wyposażone w opony Maxxis Ikon. Wyposażony jest również w zaczepy ułatwiające montaż bagażnika, usprawniony system montażu błotników. Rama pomalowana jest na piękny, fioletowy kolor.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%