Zamknij
REKLAMA

WordPress- jak powstawał najpowszechniejszy system CMS na świecie?

08:01, 27.11.2018 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wielu WordPressowi zawdzięcza swój debiut w blogowaniu. Nie jeden to dzięki temu systemowi CMS pełną parą wkroczył w świat wirtualny. Spore grono użytkowników zaczęło stawiać swoje pierwsze kroki w tworzeniu serwisów internetowych, bazując właśnie na tymże skrypcie. Niemniej jednak nie zapominajmy, iż jest też rozległa grupa mocno krytykujących WordPress między innymi za jego prostotę, która rozumiana jest jako swego rodzaju przeżytek. Gdzie zatem leży prawda?

Korzenie WordPressa

System CMS, o którym mowa zaczął „wykluwać się” mniej więcej w roku 2001. Wówczas, z zastosowaniem zwyczajnego PHP oraz MySQL’a, niejaki Michel Valdrighi zaczął pieczołowicie kreować skrypt z założenia blogowy, który nazwany został przez niego BS/Cafelog. Stworzony przez niego skrypt doskonale sprawdził się w praktyce zaledwie kilkanaście miesięcy później, kiedy to w Washington D.C., przebywając na letnim campusie, Matt Mullenweg postanowił pokazać światu wirtualnemu mnóstwo robionych przez siebie zdjęć. Dzięki rozwiązaniu open source, jakim był właśnie B2/Cafelog autorstwa Valdrighi, udało się Mullenwegowi dotrzeć ze swymi fotkami do znajomych w Houston. Oczekiwania i wymagania zostały maksymalnie spełnione, a skrypt podołał, okazując się funkcjonalny i praktyczny, a do tego bardzo intuicyjny i prosty w swej obsłudze. Niemniej jednak twórca skryptu nie miał zamiaru rozbudowywania skryptu. Parę miesięcy później pałeczkę w tej kwestii przejął zaś Matt Mullenweg, który postanowił rozszerzyć oprogramowanie tak, aby była to typowa platforma blogowa. Wziął on pod uwagę maksymalną zgodność z ówczesnymi standardami sieciowymi. Opublikowanie wiadomości o kreatywnym planie na prywatnej stronie www od razu pociągnęło za sobą błyskawiczną reakcję ze strony znajomego Mike Little, który postanowił dołączyć do pracy nad pierwotną wersją WordPressa. W 2003 roku, a dokładniej 27 maja, na rynek trafiło pierwsze oficjalne wydanie opisywanego systemu, które zostało opatrzone wersją numer 0.70. Dziś natomiast WordPress jest tak popularny, iż znane marki typu Linuxpl.com, proponują swoim klientom bardzo atrakcyjne, indywidualne linie hostingowe tworzone wprost pod WordPress.

Dostrzeżony

Skrypt, który dziś jest niekiedy oceniany dość krytycznie, jako prymitywny, za prosty, w 2007 roku został wyróżniony, zyskując nagrodę w kategorii Open Source CMS. Zaledwie dwa lata później, na światło dzienne wyszły statystyki, które dowiodły, że WordPress jest najpowszechniejszym skryptem na świecie. Nie ma żadnego innego, który biłby aż takie rekordy popularności. To pociągnęło już za sobą tylko lawinę kolejnych, przybywających użytkowników owego systemu. WordPress zdobywał liczne wyróżnienia z roku na rok. W 2011 roku określono skrypt jako najlepsza Aplikacja Internetowa Open Source. Obecnie to nadal cieszący się szerokim wykorzystaniem system, który przede wszystkim pozwala wybić się początkującym, jest darmowy oraz posiada mnóstwo wtyczek i wielorakie szablony.

(Artykuł sponsorowany)

Komentarze (1)

nie jest źlenie jest źle

0 0

dobre narzędzie gdyby poprawili kilka luk dotyczących bezpieczeństwa było by ok.poza tym szybka instalacja poradzi sobie osoba całkowicie początkująca no i mnóstwo pluginów. 09:39, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone