Zamknij
REKLAMA

Jak odpowiednio dbać o ogród?

13:20, 05.06.2018 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Żeby móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy regularnie o niego dbać: grabić, przycinać, czyścić. Jakie narzędzia mieć pod ręką i które czynności wykonywać, by ogród był wizytówką domu oraz miejscem częstych spotkań?

Jakich narzędzi potrzebujemy w ogrodzie?
W garażu, piwnicy lub w szopie za domem dobrze jest trzymać zestaw ogrodowych narzędzi, z których skorzystasz przez cały rok. Ułatwią Ci one poszczególne prace, przyspieszą podejmowane działania. Do najważniejszych ogrodowych narzędzi i sprzętów należą grabie, łopaty, taczki, sekator, motyka, widły, kosiarka, wąż ogrodowy (więcej na jego temat znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/nawadnianie/weze-i-wozki/weze-ogrodowe/waz-ogrodowy-wazne-parametry-i-armatura.html), konewki, wiadra i miotły.

Regularne prace w ogrodzie
Do prac, które wypada wykonywać regularnie, należy przede wszystkim wyrywanie chwastów. Najlepiej przekopywać ziemię i wybierać z niej kłącza, korzenie i złogi roślin. Może to być jednak uciążliwe, szczególnie przy dużym ogrodzie. W takim wypadku sprawdzi się też opryskiwanie terenu herbicydem. Obok pozbywania się chwastów ogród trzeba regularnie podlewać i napowietrzać. W pierwszym przypadku sprawdzi się konewka i wąż ogrodowy, w drugim wystarczą widły. Wbijając je w ziemię na kilka centymetrów, skutecznie napowietrzasz glebę i pozwalasz jej lepiej chłonąć wodę. Pamiętaj, że podlewanie najlepiej zostawić na wieczór, szczególnie w sezonie letnim. W dzień, gdy nasłonecznienie jest największe, podlewanie może grozić poparzeniem liści i kwiatów. Wczesną wiosną, latem i jesienią musisz też grabić ogród. Dobrze, jeśli w tym sezonie co tydzień skosisz trawę. Tylko w ten sposób sprawisz, że wciąż będzie ona bujnie rosła. Nie zapominaj też o regularnym przycinaniu żywopłotu. Używaj do tego dobrze naostrzonego sekatora.

Kwiaty, owoce i warzywa w ogrodzie
Jeśli w swoim ogrodzie sadzisz kwiaty, owoce i warzywa, musisz regularnie dbać o ich siew i zbiór. Na zimę używaj specjalnych okryć, które ochronią Twoje rośliny przed mrozem, na wiosnę przycinaj suche pędy, stare i uschnięte fragmenty krzewów i drzew – tylko to spowoduje dalszy ich wzrost. Miejsca, w których chcesz zasiać nowe rośliny, podsypuj nawozem. Świetnie sprawdzi się tu przyogrodowy kompostownik.

Kompostownik w ogrodzie
Latem warto stworzyć w ogrodzie mały kompostownik. Posłuży jako doskonały nawóz dla roślin. Za dobry kompostownik posłużą Ci chwasty, gałęzie i liście, muł z oczka wodnego, popiół z kominka, kuchenne ręczniki papierowe i inne kuchenne odpady takie jak fusy czy skorupki jaj, ziemia z doniczek czy resztki owoców i warzyw. Kompostownik możesz wykonać sam z kilku desek lub kupić już gotowy w formie beczki. Ustaw go w zacienionym miejscu, najlepiej w kącie ogrodu, by nie rzucał się w oczy. Możesz go od czasu do czasu podlewać i przemieszać.

Meble ogrodowe
Dobrze jest zaplanować miejsce na meble ogrodowe, by po ciężkiej pracy móc cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem. O meble trzeba też jednak odpowiednio zadbać. Regularnie wycieraj je z kurzu i pajęczyn, dbaj, by nie odbarwiły się od nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli Twoje meble wykonane są z rattanu, wiedz, że nie mogą być one narażone ani na słońce, ani na wilgoć. Do ich czyszczenia używaj suchej szmatki, a od słońca chroń je np. dużym parasolem.

 

(Artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone