Zamknij
REKLAMA

ABC bezpieczeństwa w pracy – jakie maski przeciwpyłowe stosować?

09:07, 02.06.2018 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wbrew pozorom maski przeciwpyłowe nie służą wyłącznie ochronie dróg oddechowych przy pracach budowlanych czy remontowych. Znajdą także zastosowanie podczas majsterkowania, prac porządkowych w mieszkaniu i garażu czy w specjalistycznym warsztacie. Tysiące przypadków utraty zdrowia podczas pracy mówią, że jeszcze mało zwraca się uwagę na własne bezpieczeństwo. Zacznij od ochrony twarzy i dróg oddechowych. Oto rodzaje i zastosowanie masek przeciwpyłowych.

Jednorazowe maski przeciwpyłowe lub filtrujące

Maski przeciwpyłowe często nazywa się także filtrującymi ze względu na dodatkowe wkłady, które zabezpieczają przed różnymi zapachami. Jak sama nazwa mówi, maski jednorazowe przeznaczone są wyłącznie do jednorazowego użytku, a zatem po jednej pracy w masce nie nadają się do ponownego założenia. Kolejne stosowanie nie zapewni skutecznej ochrony, a przecież nie o to chodzi.

Maski przeciwpyłowe jednorazowe służą do ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami stałymi, okruchami, pyłami, kurzem czy brudami innego rodzaju. Tego typu produkty różnią się od siebie klasą, ze względu na siłę ochrony oraz dodatkowe wyposażenie, np. w zaworek wydechowy. Maski przeciwpyłowe dobrych marek osłonią organizm przed przedostaniem się groźnych pyłów z obróbki krzemionki, azbestu, cegły, gipsu, drewna czy włókna szklanego. Do tego typu produktów zalicza się także maski medyczne do ochrony przed zagrożeniami biologicznymi.

Jednorazowe maski higieniczne do ochrony przed drobnoustrojami

Maski higieniczne do ochrony przed skażeniem bakteriami i zarazkami wykonane są najczęściej z włókniny polipropylenowej lub modyfikowanego papieru. Specjalne fałdowanie i blaszka nosowa umożliwiają dopasowanie produktu do twarzy. Mocowane są za pomocą troków do wiązania lub gumek. Maski higieniczne wkładają najczęściej pracownicy placówek medycznych bądź pacjenci narażeni na drobnoustroje. Produkty te dostępne są w kolorze zielonym, niebieskim lub żółtym w zależności od producenta, bowiem barwa nie niesie ze sobą żadnego oznaczenia. Jednorazowe maski medyczne należy wyrzucić po pierwszym użyciu. Chronią one wyłącznie przed zagrożeniami niskiego ryzyka.

Maski wielokrotnego użytku

Produkty wielokrotnego użytku dostępne są wyłącznie w grupie masek przeciwpyłowych i przeciwgazowych. Tutaj oferta rynkowa wyróżnia modele lakiernicze, chemiczne, BHP czy przeciw pestycydom. Sprawdzą się zatem podczas prac w warsztatach samochodowych, lakierniczych, w instytucjach chemicznych, zakładach produkcyjnych czy rolniczych. Maski do wielokrotnego użycia mogą posiadać prostą budowę, która osłania wyłącznie usta i drogi oddechowe oraz rozszerzoną konstrukcję osłaniającą oczy, uszy, nos i czoło. Tego typu produkty są wyjątkowo trwałe i solidnie wykonane, dzięki czemu chronią przed szkodliwym wpływem toksycznych gazów, dwutlenku siarki, pyłów, pary organicznej czy amoniaku. Maski te wyposażone są w odpowiednie filtry, dlatego należą do najskuteczniejszych produktów do ochrony podczas pracy.

 

(Artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone