Zamknij

Jaki jest poziom bezrobocia w województwie wielkopolskim?

13:53, 30.05.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:54, 30.05.2018
Skomentuj

Województwo wielkopolskie od lat może chwalić się mianem jednego z najmniej dotkniętych bezrobociem regionów w Polsce. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu stopa bezrobocia wynosiła 3,8%. Dla porównania, w całym kraju średni wskaźnik wynosił 6,3%. Jak prezentuje się sytuacja bezrobotnych w poszczególnych powiatach Wielkopolski i kto może liczyć na szybkie znalezienie pracy?

Liczba bezrobotnych w województwie wielkopolskim

Analizy i badania przeprowadzone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu pokazują, że w marcu bieżącego roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w regionie wynosiła 60 530. Stopa bezrobocia wynosiła 3,8%, co jest zdecydowanie najniższym wynikiem na tle pozostałych województw (najwięcej bezrobotnych jest w województwie warmińsko-mazurskim – 11,8%). Jak można się domyśleć, najmniej bezrobotnych mieszka w powiecie poznańskim – na końcu marca stopa w tym rejonie wynosiła zaledwie 1,5% (w samym Poznaniu 1,4%). Niska stopa bezrobocia była również w powiatach kępińskim (1,9%) i wolsztyńskim (1,8%). Dane pokazują, że największy wskaźnik bezrobocia dotyczy powiatu konińskiego (9,7%), złotowskiego (8,3%) i chodzieskiego (7,6%).

Struktura bezrobocia

Struktura bezrobocia w województwie wielkopolskim prezentuje się podobnie jak w pozostałych częściach kraju. 43% zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby, których staż pracy nie przekracza 5 lat. Co więcej, dużą grupą bezrobotnych są posiadacze wykształcenia zasadniczo zawodowego (28,9%) i średniego (21,2%). W nieco lepszej sytuacji są osoby z wykształceniem wyższym – według danych wśród bezrobotnych jest ich 13,7%. Warto zauważyć, że bezrobocie w tej ostatniej grupie przedstawia się inaczej i zależy od wieku zarejestrowanych bezrobotnych. Osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym jest najwięcej przed 30 rokiem życia. Natomiast, biorącpod uwagę płeć, w województwie wielkopolskim więcej jest bezrobotnych kobiet (36 087) niż mężczyzn (24 443).

Popyt na pracę

Ze względu na specyfikę regionu oraz działające w nim przedsiębiorstwa, nie tylko te o zasięgu krajowym, ale też międzynarodowym (takie jak choćby coraz prężniej rozwijający się Bridgestone Poznań), generowane jest coraz większe zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz wykwalifikowanych robotników. Zatrudnienie w regionie bez problemu znajdą magazynierzy i operatorzy produkcji, a także stolarze, spawacze, ślusarze i elektrycy. Duże braki w tym segmencie powodują, że specjaliści od rekrutacji coraz częściej sięgają po pracowników z zagranicy, przeważnie z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu wynika również, że pracodawcy zainteresowani są kierowcami posiadającymi niezbędne uprawnienia, pracownikami administracyjnymi i osobami, które mogą pochwalić się znajomością języków obcych.

                

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

U mamyU mamy

0 0

Znam jednego co całe życie na bezrobociu siedzi. 22:00, 04.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%