Zamknij

10 rzeczy, które koniecznie musisz sprawdzić, kupując wózek widłowy używany!

11:14, 02.05.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:24, 07.05.2018
Skomentuj

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wiemy, jak ważne dla Ciebie są rozsądnie dokonywane decyzje co do zakupu nowych urządzeń, inwestowania we własną firmę oraz jej rozwoju. Już od samego początku zmagasz się zapewne z wieloma dylematami, jak zagospodarować kapitał swojej firmy tak, aby jedynie pomnażać zyski, a nie narażać własnego biznesu na straty. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak sprawdzić, czy wózek widłowy używany, którym jesteś zainteresowany, będzie dobrym, rentownym zakupem. Zapraszamy do lektury, jeśli chcesz wiedzieć, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę, kupując wózek widłowy używany!

Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na otworzenie własnego biznesu i pracę na własny rachunek, co jednak z uwagi na liczne przepisy w polskim prawie pracy wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Ponadto każda firma potrzebuje swojej siedziby, właściwego wyposażenia i oczywiście wyszkolonych i chętnych do działania pracowników. A to wszystko wiąże się z kosztami. 
Jeżeli dopiero otwierasz swój pierwszy biznes, nie musisz od razu inwestować niepotrzebnie w nowe sprzęty każdego typu. Zamiast nowego równie dobrze sprawdzi się wózek widłowy używany. Kilkuletni wózek widłowy używany dobrej marki może z powodzeniem wykonywać właściwe mu zadania jeszcze przez długie lata, nie ustępując w tym ani na krok nowym pojazdom. Dużą popularnością w tej kwestii cieszą się np. używane wózki widłowe Toyota oraz wózki takich marek jak m.in Manitou czy Cesab. 

Rozważasz zakup wózków widłowych używanych, ale wciąż nie jesteś pewien, czy to słuszna decyzja? Nie wiesz, na czym powinieneś się skoncentrować podczas wyboru i oględzin pojazdu? W takim razie ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

1. Sprawdzona marka

Jak już pokrótce wspomnieliśmy, w przypadku zakupu wózków widłowych bardzo dużą rolę odgrywa ich marka. Dzieje się tak głównie dlatego, iż markowe pojazdy znanych producentów, sprowadzane przez oficjalnych dealerów są znacznie lepszej jakości (zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i o same materiały, z jakich je wykonano). Zastosowane w tego typu wózkach widłowych nowoczesne technologie pozwalają ograniczać np. emisję spalin, chronić środowisko oraz pracować bardziej efektywnie przy mniejszym nakładzie energii.

Wózki widłowe używane (czy nowe) pochodzące z niepewnych źródeł, od nieznanych producentów, marek, które trudno znaleźć nawet w Internecie zwykle wraz z niską ceną charakteryzuje także niska jakość. Problemem w tym przypadku nie jest tylko mniej precyzyjna i trwała konstrukcja wózka, gorsza wydajność, ale przede wszystkim większa awaryjność oraz problemy ze znalezieniem części zamiennych w razie awarii.

2. Ilość przepracowanych motogodzin

Nawet jeśli wózek widłowy używany, który planujesz kupić, jest stosunkowo nowym sprzętem, koniecznie zwróć uwagę na liczbę przepracowanych przez niego motogodzin, możesz nawet pokusić się o szybkie przeliczenie ilości motogodzin w stosunku do lat. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wózek widłowy używany wykorzystywany był np. do pracy w trybie wielozmianowym i eksploatowany blisko 24h na dobę, czy też był pojazdem używanym raczej sporadycznie.

Dlaczego jest to istotne? Wózki widłowe używane, które były wykorzystywane do intensywniejszej pracy, z pewnością będą wymagały większego nakładu finansowego w celu naprawy czy wymiany niektórych elementów, mogą też szybciej i łatwiej ulec awarii.

3. Zaświadczenia i certyfikaty

Przed zakupem wózka widłowego używanego koniecznie upewnij się, czy jest on pojazdem zarejestrowanym w Urzędzie Dozoru Technicznego, czy posiada wszystkie stosowne dokumenty oraz certyfikaty, w tym najpopularniejszy CE, który potwierdza dopuszczenie wózka do eksploatacji na terenie państw Unii Europejskiej.

Ponadto sprawdź także inne dokumenty związane z poszczególnymi elementami pojazdu, np. Świadectwo Zgodności odnoszące się do wideł wózka. A także raporty serwisowe, aby przekonać się, czy wózek widłowy używany był właściwie i regularnie serwisowany.

4. Oryginalne części

Nawet jeśli wózek widłowy używany, który planujesz kupić, miał już wykonywane jakieś poważniejsze naprawy, wcale nie oznacza to, że musisz rezygnować ze swojej decyzji. Koniecznie prześledź, czy wszystkie części wózka są oryginalne, a jeśli któryś element był wymieniany, czy podczas zamiany użyto właściwych, trwałych i firmowych części czy tańszych odpowiedników? Oczywiście bardzo łatwo możesz wyrokować o żywotności tych pierwszych w porównaniu do tych drugich.

Zastanów się także nad dostępem do serwisu części zamiennych. Wielu dealerów wózków widłowych jak np. Manitou oferuje poza tradycyjną sprzedażą, również serwisowanie pojazdów oraz możliwość zamówienia części zamiennych, co stanowi bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

5. Silnik

Ważnym elementem każdego pojazdu napędzanego inaczej niż siłą mięśni jest silnik. Przed zakupem wózka widłowego używanego koniecznie powinieneś sprawdzić, czy działa poprawnie. Szczególnie jeśli interesujący Cię pojazd jest wózkiem widłowym spalinowym, emitującym spaliny.

Przetestuj pojazd na dwa sposoby - pierwszy to start zimnego silnika. Po którym zwróć uwagę na to, czy nie występuje wzmożona emisja spalin. W celu przeprowadzenia drugiego testu zaparkuj wózek widłowy używany na gładkim, czystym podłożu, zostaw na około 15 minut włączony silnik, a następnie aktywuj po kolei każdą z funkcji hydraulicznych. Po tym czasie sprawdź, czy nie doszło pod wózkiem do żadnych wycieków.

6. Akumulator

Z kolei jeśli pod uwagę bierzesz bardziej zakup elektrycznego wózka widłowego, np. z szerokiej oferty wózków  Cesab, to bardzo ważnym elementem, którego nie możesz pominąć, powinno być sprawdzenie stanu akumulatora. Co może niepokoić?

- wypukłe cele - mogą sugerować, iż akumulator przepracował już długi czas;
- białe i zielone kryształki - mogą oznaczać zasiarczenie.
W obydwu przypadkach, mogą to być pierwsze zwiastuny rychłej awarii wózka widłowego używanego.

7. Widły

Sprawdzanie wideł rozpocznij od ogólnych oględzin - zmierz zużycie wideł (wystarczy do tego suwmiarka), pamiętając o tym, iż nie może ono przekroczyć 10% (lub maksymalnie 5 mm) pierwotnej grubości wideł.

Drugim elementem testującym stan wideł jest przeprowadzenie krótkiej próby, polegającej na uniesieniu ładunku, którego masa równa się maksymalnemu dopuszczalnemu udźwigowi wózka widłowego oraz wideł. W przypadku wózka widłowego używanego w dobrym stanie ciężar nie powinien opadać szybciej niż maksymalnie 1cm/1minutę. Jeśli podniesiony ładunek opadnie szybciej, wózek przed kolejnym przeglądem będzie wymagał naprawy.

8. Maszt

Maszt w wózku widłowym używanym jest kolejnym ważnym elementem, który musi zostać przez Ciebie sprawdzony przed zakupem konkretnego sprzętu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy sekcje masztu oraz karetka nie są odkształcone lub czy posiadają jakieś mechaniczne uszkodzenia.

9. Opony

Na koniec przejdź do opon. Spróbuj dostrzec na nich wszystkie ewentualne ubytki - pęknięcia, odkształcenia itp. Zwróć uwagę też na stopień ich zużycia oraz to, czy zaraz po zakupie konieczna będzie ich wymiana, która będzie stanowiła kolejny wydatek.

10. Gwarancja

Dodatkową korzyścią z zakupu wózka widłowego używanego od dealera jest gwarancja na pojazd. W niektórych przypadkach wynosząca nawet do 2 lat! Z pewnością jest to ogromny plus w porównaniu z zakupem wózka od osoby prywatnej. 

Przed podpisaniem umowy warto zorientować się także w innych warunkach umowy oraz zapytać o ewentualny dodatkowy osprzęt czy inne elementy dodatkowego wyposażenia, które obejmuje cena wózka.

 

Podsumowanie

Podsumowując, mamy nadzieję, że udało nam się zebrać i przedstawić Wam w prosty sposób najważniejsze wytyczne, jakimi należy kierować się podczas zakupu wózka widłowego używanego. Oczywiście poza wspomnianymi wyżej 10 punktami, z pewnością warto zadbać także o sprawdzenie wszelkich innych kwestii, które mogą wydawać się nam istotne (z konkurencyjną ceną włącznie) z punktu widzenia kupującego. 

A jeśli na co dzień nie masz styczności z obsługą wózków widłowych i samodzielne sprawdzenie powyższych elementów wydaje Ci się wręcz niemożliwe? O pomoc w wyborze wózka widłowego używanego poproś zaufanego pracownika lub wynajmij konserwatora, który rzeczowo oceni stan techniczny wózka.

Naszą ostatnią radą będzie sugestia, iż przed samym zakupem warto wykonać jazdę próbną wózkiem, tak aby sprawdzić to, czy jest łatwy w obsłudze oraz bez problemu można wykonywać nim wszelkie manewry.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

facetfacet

1 1

jak wózki to tylko od Celki nowy lakier nowy sylikon wszystko uszczelnione sylikonem tylko kupić gwarancja rozruchowa jak odpali to już po gwarancji 16:20, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%