Zamknij
REKLAMA

3 produkty z konopi, o których powinieneś wiedzieć

07:43, 30.03.2018 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Choć większości z nas konopie kojarzą się z substancjami psychoaktywnymi, nie jest to jedyne oblicze tych wielofunkcyjnych roślin. Po pierwsze należy pamiętać, że istnieje wiele odmian konopi o różnorodnych właściwościach, po drugie zaś, że mają one olbrzymie znaczenie dla kilku różnych gałęzi przemysłu. Jedną z najpopularniejszych odmian konopi są konopie siewne. Co można z nich wyprodukować?

1. Papier
Czy wiesz, że pierwsza kartka papieru, którą wyprodukowali Chińczycy, była wytworzona właśnie z włókien konopi siewnej? Z czasem papier konopny został wyparty przez papier drzewny, choć jest to duża strata. Warto podkreślić, że kartki wytwarzane z włókien konopnych są znacznie lepsze zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i ekologicznej. Według ekspertów z jednego hektara konopi można wytworzyć 4 razy więcej papieru niż z hektara lasu! Należy także pamiętać, że drzewa przeznaczone na papier muszą rosnąć kilka lat, podczas gdy konopie są roślinami sezonowymi, gotowymi do przetworzenia w kilka-kilkanaście miesięcy po wysianiu.

2. Ubrania
Konopie są wykorzystywane także jako materiał do produkcji ubrań. Pozyskiwane z konopi siewnych włókna są bardzo wytrzymałe, lekkie i przewiewne. Szacuje się, że ubrania wykonane z konopi są nawet 5-ciokrotnie trwalsze od odzieży produkowanej z bawełny. Moda skrojona z tkanin konopnych jest bliska sercu osób troszczących się o środowisko – ich produkcja jest stosunkowo łatwa i nie „zjada” tylu zasobów, co produkcja innych materiałów, a odzież szyta z konopi jest w 100% biodegradowalna.

3. Oleje i olejki
Konopie siewne to także źródło dobroczynnych olejów o właściwościach prozdrowotnych. Z tych niezwykłych roślin produkuje się zarówno spożywczy olej konopny, który można stosować w kuchni, jak i olej CBD, coraz chętniej stosowany w farmakologii. Najnowsze badania pokazują, że tego rodzaju olejki mogą być nową nadzieją dla osób chorych na padaczkę, bezsenność, a nawet depresję.

Jedna roślina, dziesiątki zastosowań
Jak widzisz, konopie siewne to niesamowite rośliny, a powyższa lista sposobów, w jakie można je wykorzystać, to zaledwie początek. Łodygi, liście, a nawet nasiona konopi wykorzystywane są m.in. do ocieplania domów, produkcji olinowania okrętów, a nawet do wytwarzania biodiesla oraz biomasy opałowej! Mamy nadzieję, że lista zastosowań konopi będzie się nadal wydłużać i że w kolejnych latach staną się one znaczącą częścią polskiej gospodarki.

Więcej o CBD przeczytasz na stronie cannabigold.pl

(Artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone