REKLAMA

Chemia w gospodarstwie domowym – rozpuszczalnik organiczny

10:32, 03.01.2018 | Materiały partnera
REKLAMA
Skomentuj

Każdy z nas, korzysta z takich środków jak płyn do mycia naczyń, czy szampon do włosów. Potocznie, tego rodzaju produkty określamy mianem chemii gospodarczej. Nie są to jednak jedyne produkty, które takim mianem możemy określić, a które w naszym gospodarstwie domowym są używane niemalże codziennie. Co zatem jeszcze możemy określić mianem chemii gospodarczej i z czego często korzystamy w domu?

Zmywacz do paznokci

Kobiety malują paznokcie – nie ma co polemizować z tym faktem. Mała buteleczka lakieru do paznokci, to także chemia gospodarcza, podobnie, jak i zmywacz do paznokci. Główny składnik zmywacza do paznokci, to aceton. Posiada on bardzo charakterystyczny, ostry czy wręcz duszący zapach. Tym samym, nie jest to substancja bezpieczna dla naszego zdrowia. Niemniej jednak, aby zmywacz do paznokci trafił pod nasze strzechy, musi zostać wyprodukowany. Do tego celu, wykorzystuje się bardzo szeroko rozumiane surowce chemiczne, których pozyskiwanie nierzadko jest skomplikowanym procesem chemicznym. W związku z tym, nie jest błędem określenie zmywacza do paznokci jako produktu chemii gospodarczej.

Kremy do twarzy

Coraz częściej mówi się o tym, że można w domu, samodzielnie wykonać krem do twarzy lub ciała. Owszem, jest to możliwie, ale ponownie – potrzebne są nam do tego bardzo konkretne surowce. Wosk, oleje czy wreszcie emulgatory. To także produkty chemiczne i owszem – możemy je kupić w sklepach, ale zasadniczo, producenci kremów czy balsamów do ciała pozyskują je na drodze współpracy z dystrybutorami takich surowców. Zatem, kolejnym produktem, który wchodzi w skład szeroko rozumianej chemii gospodarczej, jest krem do twarzy lub ciała. Mimo, iż nie zawsze musimy udać się do sklepu, aby go posiadać.

Ocet czyli naturalny rozpuszczalnik

Zapewne każdy z was nie raz i nie dwa, próbował wywabiać plamy powstałe np. na kuchence za pomocą octu. Nasze mamy i babcie, niejednokrotnie używały octu, aby pozbyć się kamienia powstałego w czajniku. Ocet – ten zwykły, spożywczy, który możemy kupić w każdym sklepie, to także swego rodzaju chemia gospodarcza, mimo iż jest on tez stosowany do poprawiania smaku posiłków. Sprawdza się on rewelacyjnie, jeśli chodzi właśnie o usuwanie trudnych do usunięcia zabrudzeń, kamienia z czajnika, czy nawet – czyszczenia armatury łazienkowej. A to wszystko dlatego, że oprócz walorów smakowych, ocet ma też bardzo silne właściwości rozpuszczające.

Każdy z powyżej wymienionych produktów, jest pozyskiwany na drodze bardziej, lub mniej skomplikowanych reakcji chemicznych. O rozpuszczalnikach organicznych informuje strona http://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Dobrze jest zatem wiedzieć, że nawet te produkty, które w założeniu mogą być traktowane jako spożywcze, także mają właściwości chemiczne – jak wspomniany ocet. Chemia gospodarcza, jest zatem bardzo szerokim pojęciem. 

(Materiały partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018