REKLAMA

Brykiet jako główny materiał opałowy — poznaj wady i zalety tego rozwiązania

15:12, 20.12.2017 | Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj

Wraz z ciągle rosnącymi cenami węgla wielu z nas poszukuje alternatywnych metod na ogrzewanie domu. Czy brykiet nadaje się, aby zastąpić węgiel, drewno lub pellet? Jakie są jego wady i zalety oraz czy to rzeczywiście się opłaca? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Zalety brykietu jako materiału opałowego
Istnieje bardzo dużo zalet wykorzystania brykietu jako materiału opałowego, jednak wśród tych najważniejszych wymienić można przede wszystkim niską wilgotność, która w zależności od rodzaju brykietu nie przekracza 10% (w przypadku drewna może to być nawet 50%!), wysoką wartość energetyczną czy długi okres żarzenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przeciwieństwie do drewna spala się on praktycznie do końca, pozostawiając jedynie śladowe ilości popiołu.

Wybierając dobrej jakości brykiet, możemy być również spokojni o nasze kotły, ponieważ nie powoduje on korozji oraz osadzania się sadzy, dodatkowo jest uznawany za ekologiczne źródło energii, gdyż nie zatruwa środowiska. Ważną kwestią jest też to, że to materiał łatwy w transporcie i magazynowaniu.

Wady brykietu jako materiału opałowego
Brykiet (Poznań) jak każdy materiał opałowy nie jest oczywiście pozbawiony wad, jedną z nich jest to, że palenie nim przynajmniej na początku może być trudniejsze niż chociażby drewnem. Wynika to z tego, że brykiet się nie pali, a żarzy — odpowiedniego palenia brykietem trzeba się po prostu nauczyć.

Kolejną sprawą jest jego przechowywanie — ważne jest to, aby brykiet magazynować w suchym pomieszczeniu, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością takiego miejsca, to mogą pojawić się problemy. Warto również zdawać sobie sprawę, że kupno dobrej jakości brykietu może być czasem nie lada wyzwaniem — na rynku nie brakuje brykietów, które z dobrym materiałem opałowym mają niewiele wspólnego. Złej jakości brykiet może stanowić poważne zagrożenie dla naszego kotła, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych dostawców i nie dać się nabrać na kuszące niezwykle niską ceną oferty internetowe, ponieważ może okazać się, że oszczędności są jedynie pozorne.

Eksploatacja pieca na brykiet oraz koszty ogrzewania
Nowoczesne kotły na brykiet to w większości przypadków urządzenia zautomatyzowane, które cechują się bardzo dużą sprawnością, sięgającą nawet 90%. Dzięki obecności podajników ich eksploatacja nie wymaga od użytkowników dużych nakładów pracy, co wiąże się również z tym, że w wyniku spalania brykietu nie powstaje dużo popiołu, co ma przełożenie na mniejszą ilość pracy dla posiadaczy takiego pieca.

Jeżeli chodzi o koszty ogrzewania brykietem, to sytuacja wygląda różnie, w zależności od tego, czy dom jest ocieplony, czy też nie. W przypadku domów nieocieplonych trzeba liczyć się z tym, że podczas całego sezonu grzewczego zużyjemy ok. 5,5 tony brykietu, co oznacza wydatek rzędu 3000 - 6000 zł (tak duże rozbieżności wynikają z bardzo zróżnicowanych cen brykietu, w zależności od regionu, pory roku, w jakiej jest sprzedawany oraz jego jakości). Jeżeli chodzi o domy ocieplone, to zużycie nie powinno przekroczyć 3 ton, tak więc koszty oscylują wokół 1500 - 3500 zł. Najlepiej sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych — zużycie brykietu nie powinno przekroczyć 2 ton, a jeżeli chodzi o koszty, to wyniosą od 1000 - 2000 zł.

(Artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018