Zamknij

3 wskazówki, które pozwolą Ci zrobić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

14:47, 28.11.2017 Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wielu Polaków zapytanych o najbardziej stresujące sytuacje w życiu, jednogłośnie odpowiada: rozmowy kwalifikacyjne. Nie ma się co dziwić - będąc sam na sam z potencjalnym pracodawcą mamy tylko kilka minut na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Warto więc wykorzystać ten czas i pokazać swoje wszystkie mocne strony. Poniżej przedstawiamy trzy wskazówki, które pozwolą zrobić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przygotuj odpowiedzi na pytania
Zdarzało Ci się być na rozmowie kwalifikacyjnej i usłyszeć pytanie nie do końca związane z Twoim doświadczeniem? To standard! Profesjonalni rekruterzy rzadko kiedy pytają o pojęcia związane z branżą – rozmowa kwalifikacyjna to nie test. Dużo częściej skupiają się na cechach i umiejętnościach, dlatego warto przejrzeć stronę lub skontaktować się z agencją pracy, np. GPPeople, by poznać potencjalne zapytania w czasie rozmów kwalifikacyjnych. Obowiązkowo należy sprawdzić podstawowe informacje na temat firmy (nagrody, specyfika, asortyment lub oferowane usługi) i stanowiska, na które się aplikuje. Mogą pojawić się też zapytania w stylu „Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?” oraz „Co może Pan/Pani wnieść do naszej firmy?”. Jak więc widać, warto poświęcić przygotowaniu co najmniej kilka chwil.

Zadbaj o wygląd zewnętrzny
Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest także odpowiedni wygląd zewnętrzny. Na pewno ważne znaczenie ma ubiór. Jak dobrać kreację na rozmowę kwalifikacyjną? Najlepiej dostosować ją pod stanowisko, na które się aplikuje. W dużych przedsiębiorstwach i korporacjach obowiązuje określony dress code – elegancja. Nie oznacza to oczywiście, że należy pojawić się w drogiej sukni czy smokingu. Najlepszym wyborem będą ciemne materiałowe spodnie (u pań też spódnice) oraz pasujące do nich koszule w nierzucających się w oczy barwach – uwagę ma zwracać to, co mówisz, a nie krzykliwa barwa ubrania. Przydać mogą się też sportowe marynarki. Warto również zadbać o fryzurę (liczy się schludność!), a w przypadku kobiet o makijaż.

Panuj nad gestykulacją
Oprócz merytorycznego przygotowania i ubioru należy pamiętać o gestach. Dobrzy rekruterzy są w stanie czytać w mimiki i gestów jak z otwartej księgi. Na pewno przyda się delikatny uśmiech – sprawi on, że kandydat będzie wyglądał na pewnego siebie, serdecznego i otwartego. Takie zachowanie może być także dowodem charyzmy, dlatego warto o tym pamiętać zwłaszcza, gdy kandyduje się na stanowisko osoby ściśle współpracującej z klientem. Czego w takim razie unikać? Wszelkich tików nerwowych – nadmiernego machania rękami w czasie rozmowy (drobna gestykulacja jest jak najbardziej wskazana) oraz min zdradzających strach, niepewność i stres. W tym celu najlepiej kilka dni przed poćwiczyć przed lustrem.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%