Zamknij

Rak jelita grubego - profilaktyka

08:24, 02.11.2017 Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Rak jelita grubego to choroba, która często kończy się śmiercią, jeśli jest zbyt późno wykryta. Można jej uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad i wykonując okresowo badania profilaktyczne.

Rak jelita grubego jest nowotworem będącym w czołówce zapadalności na świecie. Jest to nowotwór złośliwy, o tyle groźny, że zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium, w którym rokowania na wyleczenie nie są najlepsze.

Nie są znane przyczyny zachorowania na raka, ale zidentyfikowano i opisano szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Jednym z ważniejszych czynników ryzyka jest nieprawidłowa dieta polegająca na nadmiernym spożywaniu czerwonego mięsa (zwłaszcza grillowanego i smażonego) oraz tłuszczów zwierzęcych. Z kolei spożycie owoców i warzyw prawdopodobnie odgrywa pozytywną rolę, podobnie jak błonnika i kwasów omega-3. Ich działanie ochronne nie do końca jest udowodnione i wyjaśnione. Podobnie jest z dobroczynnym wpływem wapnia i witaminy D3. Nie ma natomiast wątpliwości, że otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu oraz niska aktywność fizyczna to znane i udowodnione czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Są to tzw. czynniki ryzyka modyfikowalne, czyli takie, na które mamy wpływ. Możemy je ograniczyć poprzez świadome działanie, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Są jeszcze czynniki ryzyka niemodyfikowalne, na które nie mamy wpływu. Takim czynnikiem ryzyka jest na przykład obciążenie genetyczne i nieswoiste zapalenia jelit (więcej - https://portaldlazdrowia.pl/rak-jelita-grubego).

Ograniczenie modyfikowalnych czynników ryzyka to element profilaktyki. Drugi element profilaktyki to badania przesiewowe, w Polsce jest to kolonoskopia. Badanie endoskopowe (kolonoskopia) pozwala no dokładne oględziny śluzówki jelita grubego oraz wykrycie raka we wczesnym stadium lub w fazie polipa przednowotworowego. Niewielkie zmiany mogą być usuwane w trakcie badania. Skuteczność profilaktyki opartej na kolonoskopii wynika z przebiegu rozwoju raka jelita grubego. Większość zmian nowotworowych powstaje z polipa, a czas rozwoju i przekształcenia w nowotwór to około 10 lat. Stąd wynika 10-letni okres między kolejnymi badaniami profilaktycznymi. Lekarze wykonujący kolonoskopię zalecają skrócenie tego okresu do 7 lat, żeby ewentualne zmiany usuwać jeszcze w fazie przednowotworowej. Osoby obarczone czynnikami ryzyka (modyfikowalnymi lub nie), powinny wykonywać kolonoskopię nawet co 5 lat (źródło - https://portaldlazdrowia.pl).

Jak widać, rak jelita grubego nie musi być wyrokiem dla pacjenta, wystarczy ograniczać czynniki ryzyka i odpowiednio często się badać.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%