Zamknij

W jakich zawodach najczęściej Polacy pracują za granicą?

11:10, 09.12.2022 . Aktualizacja: 11:10, 09.12.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawa Foto: Zleceniodawa

Pomimo trudności związanych z odnalezieniem się na zagranicznym rynku pracy, wielu Polaków nadal rozważa pracę za granicą. Powody mogą być różne, zazwyczaj jest to chęć odłożenia pieniędzy. Polacy pracują w różnych zawodach, a stereotypem jest, że czeka na nich jedynie praca fizyczna za granicą. Niektórzy z Polaków po pewnym czasie od pojęcia pracy decydują się pozostać na stałe w obcym kraju.

Od kiedy Polacy rozpoczęli wyjazdy za pracą?

Zmiana systemu politycznego w Polsce na przełomie lat 80 i 90 spowodowała, że wielu Polaków zdecydowało się opuścić swój kraj w poszukiwaniu zarobku. Przystąpienie do Unii Europejskiej spowodowało otwarcie rynków pracy, co tylko zwiększyło emigrację zarobkową.

Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce jest określana jako dobra. Jednak wyższe zarobki w innych krajach wciąż kuszą kolejnych Polaków do zagranicznego wyjazdu. Warto zauważyć, że w wielu państwach obywatele Polski są postrzegani jako solidni pracownicy i fachowcy. Odnajdują się nie tylko wśród prac typowo fizycznych, ale także w branżach medycznych, informatycznych lub usługowych. Mnogość specjalizacji sprawia, że polską emigrację zarobkową ciężko jest zaliczyć do konkretnej grupy zawodowej.

Polscy fachowcy

Zagraniczny rynek pracy bardzo chętnie otwiera się na pracowników budowlanych. Kusi ich przede wszystkim wysokimi zarobkami. W branży budowlanej mogą odnaleźć się, także niewykwalifikowani pracownicy. Praca fizyczna za granicą czeka także na fachowców: elektryków, ślusarzy, hydraulików albo operatorów maszyn. Zachodni rynek europejski pozwala także na znalezienie pracy cieślom, stolarzom oraz monterom.

Z tego faktu wynika, że za granicą odnajdują się nie tylko Polacy wykonujące proste zawody takie jak rolnictwo, zbiór warzyw i owoców, albo praca na magazynie. Sporo uczestników emigracji zarobkowej stanowią wykwalifikowani fachowcy i profesjonaliści. Wielu z nich pracuje w ekipach składających się z samych Polaków. Inni wolą współpracę z obywatelami różnych narodowości.

Opieka, medycyna, branża informatyczna.

Celem emigracji zarobkowej jest nie tylko praca fizyczna za granicą. Polscy pracownicy wykonują także prace umysłowe. To pewna zmiana, która dokonała się z upływem lat. Nauka języka obcego jest w dużej mierze niezbędna, aby pracować na pewnych stanowiskach i wielu Polaków decyduje się na jej podjęcie.

Język obcy okazuje się niezbędny w kontakcie z klientem, przy czytaniu dokumentacji technicznej lub przy porozumiewaniu się podczas pracy w grupie pracowników. Lekarze lub programiści to zawody bardzo często wykonywane przez Polaków. Są też inne stanowiska, gdzie są oni szczególnie cenieni, na przykład w kadrze menedżerskiej.

Innym sposobem za zarabianie, szczególnie wśród Polek jest opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. Społeczeństwo państw zachodu jest określane jako starzejące się ze względu na niski przyrost demograficzny. Z tego powodu nisza, jaką jest opieka w domach spokojnej starości, będzie stale rosnąć. Pielęgniarki z Polski mogą liczyć na większe zarobki za granicą niż we własnym kraju.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%