Zamknij

Jak potwierdzić czy dokument jest zgodny z oryginałem?

09:30, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:30, 08.12.2022
pixabay pixabay

Poświadczenie zgodności kopii dokumentów z oryginałem to często potrzebna procedura w wielu życiowych sytuacjach. Jeśli nie możemy (albo nie chcemy) zostawiać gdzieś oryginałów pewnych dokumentów, musimy postarać się o poświadczenie ich kopii. Pojawia się jednak pytanie, kto poświadczy za tę zgodność? Okazuje się bowiem, że nie każda osoba czy instytucja może potwierdzić, że faktycznie dana kopia jest wiernym odwzorowaniem swojego oryginału. Aby rozwiać te wątpliwości, polecamy lekturę dzisiejszego artykułu.

Kto ma uprawnienia, by poświadczyć zgodność?

Do osób, które mogą poświadczyć za zgodność kopii dokumentów z oryginałem, zaliczamy dwie grupy. W pierwszej w nich znajdują się osoby, które dane dokumenty sporządziły. W drugiej – radcy prawni i notariusze. Jak więc widać, nie instytucja, nie żaden sekretariat czy dyrektor z pieczątką. Zgodność może potwierdzić tylko autor dokumentu lub – zwykle wybierany – notariusz (czy też radca prawny). Oczywiście notariusz działa na mocy pełnomocnictwa otrzymanego od klienta, którego reprezentuje.Czasami jest możliwość uzyskania zaświadczenia od osoby, która wykonała oryginał. Jest to możliwe zwłaszcza w sytuacji leczenia (dokumenty od lekarza), w sprawach zawodowych (papiery wydawane przez księgową czy przełożonego) czy też administracyjnych (urzędy i urzędnicy). Oczywiście możemy też liczyć na pomoc wykonawców usług przez nas zamówionych – np. geodety, architekta itd.Jeśli jednak nie mamy możliwości uzyskania poświadczenia zgodności kopii z oryginałem przez autora dokumentu, pozostaje nam zwrócić się o pomoc do notariusza. Jest to może kłopotliwe rozwiązanie, ale z drugiej strony daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że tylko my dysponujemy kopiami własnych dokumentów.

Zobacz też: Porady prawne online

Poświadczenie zgodności dokumentów z oryginałem przed notariuszem

Wiarygodność zaświadczenia gwarantuje nam urzędnik państwowy, jakim jest notariusz. W tym celu należy umówić wizytę, podczas której uzyskamy potrzebne nam zaświadczenie. Tylko kopie dokumentów z takim dowodem możemy wykorzystywać w różnych celach. Złożenie dokumentów bez poświadczenia bowiem zmniejsza naszą wiarygodność, a dodatkowo może spowodować brak pomyślnego załatwienia naszej sprawy – czy to na gruncie prywatnym, czy administracyjnym, czy też zawodowym.W kancelarii notarialnej musimy wnieść odpowiednią opłatę za taką usługę. Najwyższą kwotą może być 6 zł netto (z VAT-em 23%) za stronę. Jest to stawka maksymalna. Jeśli więc mamy większą liczbę dokumentów, warto negocjować z notariuszem cenę. Oczywiście przy kilku stronach to niewielka cena, jednak przy wielostronicowych aktach może się robić całkiem spory rachunek.Podsumowując, poświadczenie zgodności z oryginałem może wydać autor dokumentu lub notariusz. Do tego pierwszego nieraz nie mamy dostępu czy to ze względu na upływ czasu, odległość czy inne obiektywne problemy. W takiej sytuacji należy udać się do notariusza. Na naszą prośbę dokona poświadczenia za opłatą. Dzięki temu będziemy mogli oficjalnie posługiwać się kopiami dokumentów, tak jakby były oryginałami.

Źródło: Prawo-cywilne.info

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%