Zamknij

Własna działalność – czy zawsze się opłaca?

11:08, 28.11.2022 . Aktualizacja: 11:09, 28.11.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Wiele osób, które są rozczarowane pracą na etacie, rozważa założenie własnej działalności gospodarczej. Czasami jest to doskonały pomysł, a nowo otwarty biznes jest źródłem wysokich dochodów i satysfakcji. Jednak nie zawsze tak się dzieje – bywa, że własna firma nie przynosi oczekiwanego sukcesu. Dlatego decyzję o otwarciu własnej działalności trzeba dobrze przemyśleć. Sprawdź, jakie kwestie są najważniejsze?

Zakładając własną działalność gospodarczą, musisz pamiętać o wielu sprawach. Musisz brać pod uwagę sytuację na rynku i opłacalność takiego przedsięwzięcia. Bardzo ważne są także kwestie prawne i podatkowe – w tej dziedzinie mogą pojawić się różne niejasności, jednak doradca podatkowy Poznań z pewnością pomoże Ci je rozwiać. Co trzeba rozważyć przed założeniem firmy?

Kwestie prawne

Jedną z najistotniejszych spraw jest poznanie wszystkich aspektów prawnych związanych z działalnością, którą chcesz prowadzić. To trudne zadanie – nawet jeśli poświęcisz wiele godzin na czytanie kodeksów, ustaw i rozporządzeń, to bez specjalistycznego przygotowania pewnie nie zrozumiesz ich w pełni. Na szczęście możesz zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu. Warto także rozważyć skorzystanie z usług księgowych. Samodzielne wykonywanie takiej pracy może być bardzo czasochłonne. Prawo podatkowe jest też uznawane za dość skomplikowane, dlatego laikowi łatwo jest się pomylić. Takie błędy mogą mieć różne konsekwencje, więc lepiej ich unikać zgłaszając się do doradcy podatkowego po profesjonalną pomoc.

Analiza SWOT

Ważnym krokiem jest również przeprowadzenie solidnej analizy szans dla swojej potencjalnej firmy. Najpopularniejszym i dość prostym narzędziem jest analiza SWOT. Aby ją przeprowadzić, należy informacje podzielić na cztery obszary. Są to:

  • S (Strengths), czyli mocne strony Twojej firmy, ten obszar obejmuje wszystko, co można uznać za zaletę.
  • W (Weaknesses), czyli słabe strony, to pole dotyczy słabości i barier, a także dziedzin, które wciąż wymagają rozwoju.
  • O (Opportunities), czyli szanse, tutaj znajdują się wszystkie czynniki, które mogą prowadzić do zmian na korzyść firmy.
  • T (Threats), czyli zagrożenia, niekorzystne zmiany, które mogą się wydarzyć w przyszłości.

Już samo wypisanie tych wszystkich czynników pomaga dostrzec wiele nowych aspektów z wiązanych z działalnością. Jednak dopiero pełna analiza pozwala ocenić korzyści płynące z takiej decyzji. Aby ją wykonać, musisz rozważyć relacje istniejące między mocnymi i słabymi stronami, szansami i zagrożeniami. Trzeba także przeanalizować powiązania przebiegające w odwrotnym kierunku. Czyli

  • Jak mocne i słabe strony wpływają na szanse i zagrożenia?
  • Jak szanse i zagrożenia wpływają na mocne i słabe strony?

Obserwacja rynku

Bardzo istotna jest także wnikliwa obserwacja rynku. Warto przyjrzeć się, jak w praktyce funkcjonują podmioty z danej branży i w jaki sposób rozwiązują ewentualne problemy. To bardzo cenne lekcje, które możesz wykorzystać również w swoim biznesie.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%