Zamknij

Weekendowy wyjazd w góry - o czym warto pamiętać?

12:00, 28.06.2022 .
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Turystyczny wyjazd w góry może być znakomitym sposobem na weekendowe oderwanie się od codziennego zgiełku. Aktywność na szlaku wzrasta szczególnie w okresie letnim, a liczba osób zainteresowanych górskimi wyprawami stale rośnie. Każdorazowy wyjazd wiąże się z obowiązkowym przygotowaniem zarówno sprzętowym, jak i informacyjnym, bowiem przyjęło się, że góry nie wybaczają błędów. Nasza wędrówka powinna być odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Nieuwaga i brak wiedzy z naszej strony w najlepszym wypadku może odebrać nam radość z wędrówki, a w najgorszym stworzyć realne zagrożenie życia lub zdrowia. Czytając artykuł zapoznasz się z kluczowymi informacjami, które zapewnią ci bezpieczeństwo na górskim szlaku.

Pogoda dyktuje wszystko 

Absolutną podstawą przed jakimkolwiek wyjazdem jest sprawdzenie prognozy pogody w miejscu docelowym. Pogoda w górach potrafi zmienić się diametralnie szybko i nigdy nie możemy być pewni, że aktualna utrzyma się przez cały czas naszej wędrówki. Aby uniknąć zaskoczenia, należy zawsze spakować jakąkolwiek formę odzieży przeciwdeszczowej i docieplającej, które zapobiegnie przemoczeniu, jak i wyziębieniu.

W miesiącach letni należy szczególnie wystrzegać się burz. Jeśli na etapie planowanie wędrówki istnieje realne ryzyko pojawienia się burzy, zaleca się przełożenie wyprawy na inny termin. Jeśli natomiast burza dosięgnie nas już w trakcie wędrówki, należy natychmiast reagować. Schemat postępowania w tym wypadku jest bardzo prosty:

Jeśli czas pomiędzy błyskiem a usłyszanym grzmotem jest dłuższy, niż 30 sekund, powinniśmy jak najszybciej zejść ze szczytu. Kiedy natomiast czas ten jest krótszy, jest to już zbyt późno na ewakuację. Należy wówczas poszukać bliskiego schronienia lub pozostać w miejscu i przyjąć pozycję bezpieczną. Podczas ukrywania się przed wyładowaniami, należy bezwzględnie unikać stania przy potokach, źródłach wody, jak i elementach metalowych. 

Nawigacja to podstawa

Podczas planowania naszej wędrówki konieczne będzie wytyczenie naszej trasy i odpowiednie nawigowanie. Dużym błędem popełnianym szczególnie przez osoby początkujące jest poleganie tylko na swoim telefonie i wbudowanej nawigacji. Na wielu górskich szlakach trasy nie zawsze są idealnie oznakowane. W wielu miejscach występują problemy z zasięgiem i dostępem do Internetu, w wyniku czego nasz jedyny system nawigacji może szybko okazać się bezużyteczny.

Błędy nawigacyjne to jedne z najczęściej popełnianych błędów na szlaku, a niedoświadczeni turyści są najbardziej narażeni na pomyłki. Wiedzę o turystyce i górskich wędrówkach najłatwiej przyswoić z dedykowanych portali. Jednym z nich jest polski portal Góry aktywnie, który oferuje znakomitą dawkę wiedzy, którą warto przyswoić przed planowaną podróżą.

Z tego powodu zaleca się zaopatrzenie w mapę rejonu wraz z kompasem lub busolą. Są to środki niezawodne, działające w każdych warunkach, które pomogą nam nawigować w sytuacji awaryjnej. Kiedy naszym głównym narzędziem nawigacji będzie telefon, warto zainstalować dedykowane aplikacje z wytyczonymi trasami szlaków, które znacznie ułatwią wędrówkę w ciężko oznakowanych miejscach.

Bezpieczeństwo na szlaku

Wybierając się na górską wędrówkę, szczególnie trwającą więcej, niż jeden dzień warto zainstalować na swoim telefonie aplikację typu ratunek. Dzięki niej w sytuacji zagrożenia będziemy w stanie łatwo powiadomić odpowiednie służby, takie jak GOPR czy TOPR. Przed wyjazdem z domu powinniśmy powiedzieć o tym komukolwiek z naszej bliskiej rodziny lub zaufanemu przyjacielowi. Kluczowe informację to docelowy szczyt, trasa wędrówki, czas planowanego wyjazdu i powrotu.

Przydatnym elementem naszego wyposażenia może okazać się latarka czołowa. Powinien zaopatrzyć się w nią każdy, kto planuje dłuższe wędrówki szczególnie w porach zimowych. Podstawą jest również posiadanie drobnej apteczki, w której znajdą się opatrunki, plastry, bandaże i środek do odkażania ran. Dodatkowo w miesiącach letnich należy zabezpieczać się środkami przeciwko kleszczom i komarom.

 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%