Zamknij

Rekompensaty za prąd, a może bony? Czego możemy się spodziewać w 2022 roku?

14:37, 01.12.2021 . Aktualizacja: 14:39, 01.12.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

We wrześniu tego roku ceny za energię elektryczną były już dwukrotnie wyższe niż w 2020. Niestety, podwyżek cen prądu nie unikniemy również przyszłym roku. Wzrost cen odczujemy, i to bardzo dotkliwie, nie tylko w naszych rachunkach za energię. Droższe będą również produkty spożywcze i usługi handlowe co jeszcze bardziej przyśpieszy i tak już wysoką inflację. Podwyżki cen energii mają sięgnąć nawet do 20 procent! Co w takim razie z długo obiecywanymi przez rząd rekompensatami?

Dla kogo rekompensaty za prąd?

Prace nad ustawami, dotyczącymi projektu rekompensat, trwają od 2018 roku. Już w 2020 roku jeden z nich miał zostać wprowadzony w życie, jednak został wycofany. Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od dłuższego czasu zapowiada, że od 1 stycznia 2022 roku możemy spodziewać się dopłat do rachunków i w obecnej sytuacji jest to bardzo dobra informacja, jednak nie będą one przysługiwać wszystkim.

Projekt Rekompensat za energię elektryczną jest nastawiony głównie na odbiorców zagrożonych ubóstwem energetycznym i to właśnie oni otrzymają największe wsparcie. W Polsce w takiej sytuacji znajduje się aż 1 mln gospodarstw domowych. Czym jest ubóstwo energetyczne? Jest to sytuacja, w której gospodarstwo domowe nie może zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, oświetlenia, czy energii elektrycznej do zasilania urządzeń. Wynika to ze związku niskich dochodów i wysokich wydatków na cele energetyczne. Jednak nie tylko te gospodarstwa domowe mają szansę skorzystać ze wsparcia w ramach projektu.

Do rekompensat za rosnące ceny energii mają być także uprawnione osoby, które:

  • otrzymują zasiłek mieszkaniowy, stały lub okresowy,
  • są na emeryturze i posiadają zaświadczenie o tym, że jest ona poniżej minimalnej,
  • posiadają Kartę Dużej Rodziny, wychowują przynajmniej 3 dzieci i znajdują się w pierwszym progu podatkowym,
  • mają dochód poniżej 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub poniżej 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Rekompensaty są dopłatami do rachunków, które mają wesprzeć najbardziej zagrożone ubóstwem energetycznym gospodarstwa domowe. Jednak poza rekompensatami, Rząd proponuje również rozwiązanie w postaci bonów. Wiceminister Finansów, Piotr Patkowski, poinformował w Radio Plus, że projekt pomocowy wyniesie 3 mld złotych (początkowo miało to być 1,5 mld złotych). Zapewnił również, że bon nie będzie zobowiązywał Polaków z konkretnym jego wykorzystaniem, ale sami będą mogli zdecydować na co przeznaczyć kwotę.

Mimo wszystko warto pamiętać, że na rekompensaty i bony nie mogą liczyć wszyscy Polacy, a ceny prądu nadal będą rosły. Warto wtedy rozważyć dopasowanie taryfy obecnego dostawcy prądu do aktualnych potrzeb lub jego zmianę.

Chcesz wiedzieć więcej o rekompensatach? Sprawdź: https://www.rachuneo.pl/artykuly/rekompensaty-za-prad

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Rachuneo. Firma na co dzień zajmuje się porównywaniem cen prądu, gazu i fotowoltaiki. Przy zmianie dostawcy prądu pomocna może się okazać porównywarka: https://www.rachuneo.pl/ 

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

antyanty

1 0

Europejska (niemiecka) polityka drogiej energii (zielony ład) ma zniszczyć polskie kopalnie i elektrownie, żeby uzależnić nasz kraj od Niemiec. Już teraz w cenie prądu jest ok. 25 % opłaty emisyjne za CO2. A przez Unię (Niemcy) będzie jeszcze drożej. Od stycznia wzrost cen prądu wyniesie ponad 25%. Rząd jest zbyt uległy , a opozycja (stronnictwo pruskie) jest jeszcze głupsza. Precz z UE 17:04, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%