Zamknij

Jak rozwijać zdolności dzieci - 5 rad

10:19, 30.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:40, 01.12.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Małe dzieci uczą się niezwykle szybko. Potrafią chłonąć wiedzę z wszystkiego co je otacza. Nowe umiejętności pozyskują nie tylko wtedy, kiedy dorośli je uczą, ale w każdej chwili swojego życia. Istnieją schematy rozwoju dzieci mówiące, kiedy powinny zacząć chodzić lub mówić, ale każdy malec jest inny i rozwija się w swoim własnym tempie. Nie warto specjalnie naciskać na dziecko, aby przyspieszać pozyskiwanie nowej wiedzy i umiejętności. Można jednak delikatnie stymulować rozwój malca, co pozwoli poznać i rozwijać jego zdolności.

1. Szczególne zdolności dziecka – jak je odkryć?

Na początek należy powiedzieć, że dla rodzica, każde dziecko jest szczególnie uzdolnione w każdym kierunku. Wystarczy kilka kresek na kartce, aby malec okazał się malarzem tysiąclecia, a kilka uderzeń w cymbałki świadczy, w przekonaniu mamy i taty, o słuchu doskonałym. Jednak w większości przypadków dzieci nie są tak cudowne jak to się wydaje ich rodzicom. Zazwyczaj te kreski i uderzenia w cymbałki stanowią kolejny etap rozwoju każdego malca. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie dziecka i odszukanie w nim specjalnych uzdolnień, które niekiedy są głęboko ukryte. Jak poznać zdolności dziecka? Nie jest to proste, zwłaszcza kiedy jest się jego rodzicem. Przede wszystkim należy proponować dziecku jak najszerszą gamę zajęć. Dzięki temu malec będzie mógł wybrać te, w których czuje się najlepiej. Z upływem czasu dziecko zmienia swoje preferencje, więc można podpowiedzieć mu, aby jeszcze raz spróbowało zajęć muzycznych czy plastycznych. Jeśli jednak zajęcia tego typu męczą dziecko i nie sprawiają mu przyjemności, lepiej odpuścić sobie wychowywanie genialnego muzyka czy plastyka na siłę.

2. Pozwól dziecku na kreatywność

Niezależnie od tego czy już wiadomo jakie zdolności ma dziecko czy też są one jeszcze nieodgadnione należy pozwolić malcowi na kreatywne działania. Możliwość samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów oraz tworzenia dzieł, to z jednej strony doskonała zabawa a z drugiej nauka. Kreatywność dzieci bardzo często zadziwia dorosłych. Maluchy widzą i rozumieją świat na swój sposób, co pozwala im na podejmowanie działań nie dających się przewidzieć. Mądrzy rodzice powinni pozwalać dziecku na kreatywność, ale w miarę rozsądku. Jak wyżej wspomniano, dzieci mają ogrom pomysłów, które nierzadko mogą skończyć się tragicznie.

3. Zdolności manualne – warto rozwijać u każdego malca

Zdolności manualne często łączy się z takimi dziedzinami jak plastyka czy technika, ale to myślenie bardzo stereotypowe. Sprawne dłonie przydają się w każdej dziedzinie życia, począwszy od tworzenia dzieł sztuki, przez granie muzycznych na instrumentach a na przyziemnym gotowaniu i sprzątaniu skończywszy. Dlatego bardzo ważne jest ćwiczenie małych rączek od samego początku życia dziecka. W pierwszych miesiącach należy dawać dziecku do zabawy różnego rodzaju przedmioty. Powinny mieć różną wielkość i strukturę, co wymusi na malcu ćwiczenie rączek. Z wiekiem warto podsuwać szkrabowi zabawki bardziej skomplikowane. Doskonale sprawdzają się klocki i układanki, których składanie wymaga precyzyjnych ruchów, sprawnego uchwytu i do tego dobrego wzroku. Więcej na temat rozwijania zdolności manualnych dziecka można przeczytać w artykule https://www.vitapku.pl/psychologia/jak-rozwijac-zdolnosci-manualne-dziecka-z-pku

4. Dziecko uczy się przez zabawę

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, zwłaszcza jeśli jest to zabawa w grupie z dorosłymi lub innymi dziećmi. Dzięki wspólnie wykonywanym zadaniom każdy malec zdobywa nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Dlatego w przypadku najmniejszych dzieci znacznie lepiej sprawdza się nauka przez zabawę niż mozolne powtarzanie konkretnych zadań.

5. Rozwijaj zdolności dziecka z głową

Powszechnie zdarza się, że rodzice chcą spełnić swoje ambicje za pośrednictwem dzieci. To co nie do końca udało się rodzicom powinno udać się ich dziecku. Nie jest to dobre myślenie. Podobnie zresztą jak wybór zawodu, który będzie kontynuacją pracy rodziców albo hobby, które dziecko będzie dzieliło z najbliższymi. Zanim zaczniemy przenosić na dziecko swoje pragnienia najpierw dowiedzmy się czego ono pragnie i do czego ma predyspozycje. To, że malec ma rodziców lekarzy nie oznacza, że zostanie medykiem. Bardzo możliwe, że zostanie genialnym informatykiem albo sprzedawcą w sklepie.

Każde dziecko ma w sobie ukryty potencjał, który należy odkryć i wspierać jego rozwój. Przy czym trzeba pamiętać, że nie zawsze predyspozycje i zainteresowania pociechy będą zadowalały rodziców. Dziecko należy kochać i akceptować, nawet jeśli nie spełnia marzeń rodziców, ponieważ jest ono samodzielną osobą, która jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%