Zamknij

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców - praktyczne wskazówki

12:58, 19.10.2021 Aktualizacja: 12:58, 19.10.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Każdy rodzic wie, że warzywa powinny być dodawane do każdego posiłku, a owoce są zdrowym uzupełnieniem diety w witaminy i składniki mineralne i doskonale zastępują słodkie przekąski. Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?

Rola warzyw i owoców w diecie dziecka

Dieta dzieci i młodzieży powinna zakładać spożycie warzyw i owoców kilkakrotnie w ciągu dnia. Warzywa mają stanowić nieodłączny element każdego posiłku, a owoce być dodatkiem np. przekąską pomiędzy posiłkami. Warto zwrócić uwagę na różnorodność dostarczanych warzyw i owoców. Wyznacznikiem niech będą kolory, które cechują poszczególne produkty pochodzenia roślinnego. Kolorowy talerz zyska na atrakcyjności, a posiłki będą wówczas chętniej spożywane przez naszych milusińskich.

Co zawierają warzywa i owoce?

  • Witaminę C, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii i wirusów, przyspiesza gojenie ran oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne. Źródłem witaminy C są niemalże wszystkie owoce maliny, truskawki, cytryny, pomarańcze, grejpfruty, czarna porzeczka i przetwory np. dżem z czarnej porzeczki
  • Beta- karoten, który jest prowitaminą witaminy A, należący do przeciwutleniaczy bardzo ważny składnik w okresie wzrostu dziecka. Wspiera tworzenie się nowych komórek, bierze udział w pracy narządu wzroku, przeciwdziała powstawaniu tzw. kurzej ślepoty, czyli zaburzeń widzenia po zmroku. Beta-karoten zawierają warzywa o pomarańczowym i czerwonym kolorze m.in. marchewka, dynia, bataty, morele, brzoskwinie.
  • Antocyjany to również grupa przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami, wspierając procesy naprawcze uszkodzonych komórek i tkanek. Wykazują także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. Źródłem tych związków będą owoce jagodowe o ciemnoniebieskim i fioletowym kolorze - jagody, jeżyny, borówka. 
  • Foliany należą do witamin z grupy B i odgrywają ważną rolę w procesie powstawania kwasów DNA i RNA i stymulują wzrost i podział komórek. Biorą też udział w tworzeniu komórek krwi, przez co zapobiegają powstawaniu niedokrwistości. Źródłem folianów będą przede wszystkim zielone warzywa liściaste.
  • Składniki mineralne to przede wszystkim magnez, potas, wapń, fosfor i żelazo. Są bardzo ważne w okresie wzrostu organizmu, budowy tkanki kostnej, mocnych zębów, skóry, włosów i paznokci. Odpowiadają także za właściwe przewodnictwo nerwowe i sprawne funkcjonowanie mięśni.
  • Błonnik pokarmowy pochodzący z warzyw i owoców jest ważny dla funkcji przewodu pokarmowego, zapewnia regularność wypróżnień i reguluje tempo opróżniania żołądka, dając uczucie sytości.

Jak włączyć do diety dziecka więcej warzyw?

Dzieci bardzo często wykazują niechęć do jedzenia warzyw. Owoce ze względu na słodki smak i różnorodne kolory, są zdecydowanie atrakcyjniejsze z punktu widzenia młodego człowieka. Rodzice muszą wykazać się dużą kreatywnością, aby zwiększyć ilość spożywanych warzyw w diecie swojej pociechy. 

Praktyczne wskazówki jak zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców

  • Dieta młodego człowieka nie może być monotonna, dlatego warto szukać inspiracji i zachęcić dziecko do wspólnych eksperymentów kulinarnych.
  • Dbaj o kolorowy talerz - dziecko „je oczami”, dlatego im bardziej atrakcyjna forma posiłku, tym chętniej będzie zjedzona. Twórz z warzyw buźki, domki, wycinaj drzewka. 
  • Przygotowuj smaczne koktajle na bazie mleka lub jogurtu, lub owocowe smoothies, w których można „przemycić” dosłownie wszystkie warzywa i owoce.Banan doskonale maskuje wszystkie smaki np. smak szpinaku. 
  • Serwuj owoce zamiast słodyczy - pokrojone w niewielkie kawałki różnorodne owoce będą zaspokajać potrzebę słodkiego smaku u dziecka.  
  • Przygotuj pokrojone w słupki warzywa lub owoce w cząstkach jako dodatek do szkolnego lunch boxa. 
  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia warzyw i owoców, których nie lubi. Takie zachowanie może budować niewłaściwe relacje z żywieniem w późniejszym okresie życia.

    Materiał partnera
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%