Zamknij

Bezsenność – choroba XXI wieku. Dlaczego mamy problem z zadbaniem o zdrowy sen?

13:40, 12.09.2024 . Aktualizacja: 13:55, 12.09.2024
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Badania przeprowadzone w kilku europejskich krajach pokazały, że przewlekła bezsenność dotyczy od 5,8 do nawet 19% populacji. Jeszcze więcej osób cierpi z powodu bezsenności krótkotrwałej. Coraz częściej mówi się też, że brak snu, jego zła jakość i problemy z zasypianiem to wręcz choroba XXI wieku. W Norwegii na przestrzeni ostatnich 14 lat znacznie zwiększyła się liczba osób przyjmujących leki nasenne (z 7 do 11%), co potwierdzają powtarzane corocznie badania. Dlaczego problem bezsenności zatacza coraz szersze kręgi?

Czym jest bezsenność?

Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Snu, stworzona przez American Academy of Sleep Medicine, definiuje bezsenność jako zaburzenie charakteryzujące się trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu oraz częstymi wybudzeniami. Akademia ta wprowadziła rozróżnienie między bezsennością krótkotrwałą i przewlekłą. Za krótkotrwałą uznaje się problemy ze snem, które występują przez okres krótszy niż miesiąc. Powyżej tej granicy mówimy o bezsenności przewlekłej.

Zgodnie z amerykańską klasyfikacją zaburzeń psychicznych, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition (w skrócie DSM-IV), bezsenność charakteryzuje się trzema cechami:

  • trudnościami w zasypianiu,
  • trudnościami w utrzymaniu snu,
  • niewystarczająco odprężającym snem.

Takie objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej miesiąc i wywoływać cierpienie lub powodować ograniczenie funkcjonowania społecznego lub zawodowego, aby można było u pacjenta zdiagnozować bezsenność (zgodnie z DSM-IV).

Mimo że bezsenność jest terminem kojarzącym się raczej ze snem w godzinach nocnych, należy pamiętać, że takie zaburzenie dotyczy całodobowego funkcjonowania pacjenta. Chory na bezsenność śpi zbyt krótko w stosunku do swoich fizjologicznych potrzeb, co prowadzi do pogorszenia się jego funkcjonowania.

Dlaczego nie śpimy? Powody bezsenności

Nie ma jednego powodu bezsenności. Amerykańska klasyfikacja chorób i zaburzeń psychicznych dzieli zaburzenia snu na pierwotne i wtórne, czyli takie, które występują samoistnie lub są objawem towarzyszącym innym chorobom. Można wymienić co najmniej kilka przyczyn występowania tego rodzaju zaburzeń:

  • życie w permanentnym stresie,
  • traumatyczne przeżycia – udział w wypadku, śmierć bliskiej osoby,
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadużywanie napojów energetycznych i kawy,
  • niewłaściwa dieta,
  • praca w systemie zmianowym, zaburzająca rytm okołodobowy,
  • choroby towarzyszące m.in. autoimmunologiczne, układu nerwowego, choroby serca, nerek itp.,
  • bezdech senny,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • zażywanie niektórych leków.

Zaburzenia snu w postaci bezsenności pojawiają się u ogółu populacji. Są jednak pewne grupy pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń. Przede wszystkim będą to osoby starsze i kobiety oraz osoby ze współistniejącymi chorobami ogólnymi, zaburzeniami psychicznymi czy chorobami neurologicznymi.

Jak zadbać o zdrowy sen?

Istnieje wiele sposobów na zadbanie o zdrowy sen i poprawę jego jakości. Przede wszystkim trzeba przestrzegać zasad dotyczących prawidłowej higieny snu m.in.:

  • kłaść się i budzić zawsze mniej więcej o tej samej godzinie,
  • traktować łóżko jedynie jako miejsce do spania,
  • utrzymywać optymalną temperaturę w sypialni i wietrzyć ją przed zaśnięciem,
  • wybrać wygodny materac i poduszkę,
  • powstrzymać się od wpatrywania w ekrany przed zaśnięciem,
  • zasypiać w ciszy i spokoju, przy wyłączonym świetle,
  • zjadać lekki posiłek na co najmniej 2-3 godziny przed snem,
  • unikać wzmożonej aktywności fizycznej przed snem.

Na krótkotrwałą bezsenność można stosować różne wyroby medyczne lub leki, takie jak Senamina, która eliminuje najczęściej występujące objawy problemów z zaśnięciem. Zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie producenta (https://senamina.pl/) wydłuża ona sen nawet do 8 godzin i poprawia jego jakość. Przy przewlekłej bezsenności, czyli trwającej ponad 4 tygodnie, warto jednak zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny tego stanu oraz wdrożenia odpowiedniej terapii.

Senamina

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:

Wichniak A., Bezsenność, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc, dostęp 5.08.2024
Wojtas A., Ciszewski S., Epidemiologia bezsenności, https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29084/23849, dostęp 5.08.2024
Siemiński M., Bezsenność – rozpoznanie i leczenie, https://www.termedia.pl/Bezsennosc-rozpoznanie-i-leczenie,98,50367,1,1.html, dostęp 5.08.2024, Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu. https://www.researchgate.net/profile/Krystyna-Pawlas/ publication/272180766_Czynniki_srodowiskowe_wplywajace_na_sen_oraz_zachowywanie_higieny_snu/links/5a554db20f7e9bf2a5350d8d/Czynniki-srodowiskowe-wplywajace-na-sen-oraz-zachowywanie-higieny-snu.pdf (dostęp: 5.08.2024). https://senamina.pl/bezsennosc-objawy-przyczyny-leczenie/#Mozliwe_przyczyny_bezsennosci

OTC/16487/09/24

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%