Produkcja ekologicznego prądu z energii słonecznej na potrzeby własne jest bardzo interesującą propozycją. Czy jednak wiemy o wszystkich korzyściach, jakie wynikają z montażu paneli fotowoltaicznych na własnej posesji czy w gospodarstwie rolnym? O to pytamy profesjonalistów z firmy, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o wszelkich zaletach instalacji fotowoltaicznej, niższych rachunkach za prąd i możliwości dofinansowania tej proekologicznej inwestycji.
Zalety instalacji fotowoltaicznej
Popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie wzrasta i dotyczy to całego naszego globu. Energia słoneczna już dziś stanowi jedno z ważniejszych odnawialnych źródeł pozyskiwania energii. Prześcigają ją wprawdzie woda i wiatr, ale w tym wieku najprawdopodobniej się to zmieni. Trudno się temu dziwić, ponieważ fotowoltaika ma wiele zalet, które wymienimy poniżej.
Brak destrukcyjnego wpływu na środowisko naturalne
Pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznej daje możliwość bycia bardziej neutralnym dla środowiska naturalnego. Podczas pracy - wytwarzania energii elektrycznej - instalacja fotowoltaiczna nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych substancji, w tym pyłów, które są szkodliwe dla zdrowia. Ponadto praca instalacji fotowoltaicznej jest cicha, nie wpływa na otoczenie oraz nie zużywa zasobów wody pitnej. - Co jest również istotne, do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się powszechnie występujący na naszej planecie krzem, a także aluminium. Są to materiały, które można poddawać pełnemu recyklingowi – mówi Mariusz Kutzmann, szef firmy Alfa Electric z Ponieca, specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych, automatyce, elektryce, klimatyzacji oraz pompach ciepła.
Wykorzystywanie niewyczerpywanego źródła energii
Słońce jest niewyczerpalnym i czystym źródłem energii. Potencjał promieniowania docierającego do Ziemi jest nieprawdopodobnie wysoki. Średnia ilość promieniowania docierającego do powierzchni naszej planety, rocznie przewyższa światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 10 tysięcy razy. - Oczywiście nie każde miejsce na Ziemi jest oświetlone równomiernie, ale gdy chodzi o nasz kraj, to znajduje się on na szerokości geograficznej, która umożliwia sprawne korzystanie z tego odnawialnego źródła. Energia słoneczna docierająca na teren Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2. Oznacza to, że nasze zasoby słoneczne są podobne do niemieckich – europejskiego lidera pod względem mocy działających tam mikro- i makroelektrowni fotowoltaicznych - dodaje Mariusz Kutzmann.
Prostota obsługi instalacji fotowoltaicznej
Utrzymanie oraz użytkowanie instalacji fotowoltaicznej praktycznie nie wymaga od właściciela żadnego wysiłku. Zarówno produkcja energii, jak i jej przesył odbywa się automatycznie. Serce instalacji – falownik, służy nie tylko do przemiany prądu stałego, ale pełni też funkcję bezpiecznika, który w razie niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej, samoczynnie ją wyłączy. - Nie musimy się martwić także o czystość modułów fotowoltaicznych. Panele są ustawione pod kątem, dzięki czemu opady deszczu radzą sobie z zabrudzeniami. Wyjątkiem są panele usytuowane na gruncie, ale wówczas możemy bez problemu wyczyścić nasze moduły samodzielnie – przekonuje Mariusz Kutzmann.
Znacznie niższe rachunki za prąd i to przez ponad ćwierć wieku
Montaż instalacji fotowoltaicznej jest świetną inwestycją proekologiczną i ekonomiczną. Dla gospodarstwa domowego oznacza to ogromne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Dodatkowo wytwarzanie własnego prądu umożliwia konsolidację z innymi systemami
Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej
Inwestycja w technologie fotowoltaiczne związana jest z czystą, odnawialną energią. Możliwe jest pozyskanie dofinansowania na własną mikroelektrownię albo na elektrownię firmową. Obecnie są to: leasing, nisko oprocentowane pożyczki, pożyczki z umorzeniem, a także dotacje. Warunki proponowane przez różne formy wsparcia mogą się różnić w zależności od regionu Polski, ale przy tym warto znaleźć takiego instalatora, który nie tylko zajmuje się sprawami technicznymi, ale dodatkowo zorganizuje uzyskanie dofinansowania na w/w inwestycję. Nasza firma pomaga nie tylko w złożeniu dokumentów, ale też w pozyskaniu dofinansowania na instalację fotowoltaiczną – mówi Mariusz Kutzmann
Znaczna niezależność od podwyżek cen energii
Fotowoltaika na własnej czy firmowej posesji to także większa niezależność na wypadek podwyżek cen energii. To, że prąd drożeje jest faktem. Ponadto wzrastają koszty jego dystrybucji. Możemy wprawdzie wybrać dostawcę energii elektrycznej, ale żaden z dystrybutorów nie zapewni nam niezmiennych cen przesyłu prądu, które pośrednio mają wpływ na wysokość naszych rachunków. - Dzięki instalacji fotowoltaicznej w większym stopniu stajemy się niezależni od dostawców i stale rosnących na rynku stawek za prąd i jego przesył – przekonuje Mariusz Kutzmann
Długowieczność instalacji fotowoltaicznej
Jako, że instalacja fotowoltaiczna pracuje na zewnątrz, jest przez to narażona na działanie czynników atmosferycznych. Producenci paneli fotowoltaicznych przeprowadzają mnóstwo badań i testów, które wpływają na ich wytrzymałość. - Dzięki odpowiednio wysokiej jakości materiałów użytych do produkcji, są one odporne na działanie ulewnych deszczów czy nawet gradobicia. Panele są również wystarczająco mocne, aby wytrzymać nacisk zalegającego na nich śniegu. Co więcej - wystarczy, aby instalator prawidłowo wykonał konstrukcję wsporczą, a jest ona wówczas odporna na działanie nawet bardzo silnego wiatru – przekonuje Mariusz Kutzmann.
Oprócz wyboru wysokiej jakości podzespołów należy pamiętać, że najbardziej istotną kwestią jest jednak wybór instalatora, ponieważ sama instalacja musi pracować bezawaryjnie przez 25lat a co za tym idzie musi być wykonana zgodnie ze sztuka. - Wyznacznikiem dobrze wykonanej instalacji nigdy nie jest cena a fachowość i profesjonalizm, a także doświadczenie instalatorów - uważa Mateusz Żak dyrektor techniczny w firmie Alfa Electric
Podsumowując - korzyści płynących z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest całkiem sporo i są to czynniki zarówno stricte ekonomiczne, jak i prośrodowiskowe. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy warto powiedzieć fotowoltaice TAK? Naszym zdaniem odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że tak. Jeśli więc zastanawiasz się nad zamontowaniem paneli słonecznych w swoim domu czy gospodarstwie rolnym, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nasi certyfikowani pracownicy chętnie doradzą i pomogą uzyskać dofinansowanie. Wycena urządzeń jest u nas także bezpłatna, dlatego zapraszamy do zadawania pytań.
ELEKTRYKA & AUTOMATYKA "ALFA" MARIUSZ KUTZMANN
64-125 Poniec ul. Krobska Szosa 29C
www.kutzmann.pl