Zamknij

Idea projektu jest taka, by z pomocą dotrzeć do prawdziwej biedy, dla której mądre wsparcie będzie szansą na zmianę...

11:16, 07.11.2017 Honorata Jankowiak
Skomentuj

Trwa tegoroczna edycja projektu Szlachetna Paczka, a już wkrótce ważna data w jej kalendarzu. 18 listopada otwarta zostanie internetowa baza rodzin, z której darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, do których w finałowy weekend grudnia trafią paczki. Idea projektu jest taka, by z pomocą dotrzeć do prawdziwej biedy, dla której mądre wsparcie będzie szansą na zmianę.

Szlachetna Paczka łączy tych, którzy mają otwarte serca i chcą pomagać rodzinom potrzebującym wsparcia. Od trzech lat działa również w Gostyniu. Najpierw wolontariusze projektu odnajdują rodziny będące w trudnej sytuacji, by następnie zdiagnozować, jaka pomoc jest im potrzebna. Tymczasem projekt wkracza w kolejną fazę – już 18 listopada otwarta zostanie internetowa baza rodzin, z której darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, do których w finałowy weekend grudnia trafią paczki.

Co dokładnie wydarzy się po otwarciu baz rodzin? - Na stronie internetowej Szlachetnej Paczki pojawi się mapka, z której będą mogli skorzystać darczyńcy. Darczyńcy z terenu powiatu gostyńskiego korzystają z „Magazynu Gostyń”, gdzie dokonują wyboru rodziny, dla której przygotują paczki. Przy każdej rodzinie znajduje się jej anonimowy opis z wyszczególnieniem trzech najważniejszych potrzeb, które darczyńca musi spełnić. Będą też wskazane inne potrzeby, ale ich spełnienie zależeć będzie tylko od darczyńcy. Ważne jest to, że jeżeli darczyńca dokona wyboru rodziny, jest to równoznaczne z deklaracją, że spełni jej trzy podstawowe potrzeby – mówi Beata Naglak, lider Rejonu Gostyń Szlachetnej Paczki. Jakie są najczęstsze potrzeby rodzin? Spektrum potrzeb jest szerokie i zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina. Czasami jest to tylko żywność czy środki chemiczne, ale nie tylko. - Zdarzają się rodziny, które chodzą głodne spać, a na wyżywienie mają 7-9 zł na miesiąc. W takim przypadku podstawową potrzebą będzie żywność. Zdarza się też tak, że rodzinie potrzebna jest lodówka lub pralka, gdyż takiego sprzętu nie posiada – kontynuuje Beata Naglak.

Baza rodzin do projektu Szlachetnej Paczki pozyskana została na podstawie informacji uzyskanych z instytucji. Rodziny z terenu powiatu gostyńskiego wciąż są odwiedzane przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, dlatego za wcześnie jeszcze, by podać ich dokładną ilość. - Łącznie otrzymaliśmy około 100 adresów, ale część z tych rodzin nie zakwalifikowała się do projektu ze względu na to, że niespełnione zostały jego kryteria. W zeszłym roku z projektu Szlachetnej Paczki z terenu powiatu gostyńskiego skorzystało 35 rodzin. Tyle samo było również darczyńców – wyjaśnia lider.

Finał Szlachetnej Paczki zaplanowano na 9-10 grudnia. Wtedy darczyńcy zobowiązani są przywieźć przygotowane paczki do magazynu, skąd zostaną one dostarczone do rodzin przez wolontariuszy projektu. - Jeżeli rodzina wyraziła zgodę na odwiedziny darczyńcy i sam darczyńca chce tę rodzinę odwiedzić, wówczas może towarzyszyć wolontariuszom w przekazaniu paczki. W przypadku, gdy wśród darczyńców są na przykład szkoły lub instytucje i nie będą one w stanie dostarczyć paczek w weekend 9-10 grudnia, mogą to zrobić w piątek 8 grudnia – mówi Beata Naglak. Kim są darczyńcy? Są wśród nich zarówno szkoły, przedszkola, instytucje, firmy, ale także osoby prywatne.

Przypomnijmy, że do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Celem projektu jest dotarcie do prawdziwej biedy. Co istotne, nie chodzi tylko o niesienie samej pomocy materialnej, ale także o impuls, który pomoże rodzinie podźwignąć się z trudnej sytuacji i dostrzec możliwości zmiany.

(Honorata Jankowiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

EwaEwa

1 0

Coś pięknego, można tylko brać przykład :) 14:17, 08.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%