Zamknij
REKLAMA

Pomyśl, jakie to ważne...

11:50, 11.07.2018 | HJ
REKLAMA
Skomentuj

Chcesz nauczyć się prawidłowego zachowania w przypadku zadławienia lub zatrzymania krążenia u dziecka? Przyjdź 19 lipca na bezpłatne warsztaty „Bezpieczne wakacje”, dedykowane mamom, ojcom, dziadkom, a przede wszystkich świadomym opiekunom dzieci. - Chcę namówić wszystkich, którzy mają pod opieką dziecko, aby przyszli i przekonali się, że to bardzo proste, a zarazem tak ważne czynności – mówi Aga Grzegorzewska.

Pomysłodawcą i organizatorem jest Aga Grzegorzewska, a warsztaty odbędą się pod szyldem Stowarzyszenia „Baza”. Przyjść może każdy, komu nie jest obojętna pomoc dziecku w przypadku stanów nagłych, takich jak zadławienie czy zatrzymanie krążenia. - W czasie wakacji dzieci więcej czasu spędzają na powietrzu. Może dojść do różnych zdarzeń, a wtedy rozpoznanie zagrożenia oraz wczesne podjęcie czynności ratunkowych zdecydują o zdrowiu i życiu. Jako mama czwórki dzieci wiem, że mogą się przydarzyć sytuacje niespodziewane, a wtedy w podejmowaniu decyzji liczy się każda sekunda. Jako rodzic czuję się w obowiązku znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chcę namówić rodziców, opiekunów, dziadków i wszystkich, którzy mają pod opieką dziecko, aby przyszli na te warsztaty i przekonali się, że to bardzo proste, a zarazem tak ważne czynności – mówi Aga Grzegorzewska.

Szkolenie poprowadzi ratownik medyczny Michał Zaremba, który przekonuje, że stany nagłe przytrafić mogą się każdemu, dlatego umiejętność odpowiedniego zachowania się w tego typu sytuacjach posiadać powinniśmy wszyscy. - Nie ma wtedy czasu ani miejsca na panikę, tylko na działanie, a faktem jest, iż często proste czynności niewymagające fachowej i specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny, a jedynie przeszkolenia z podstawowej pierwszej pomocy, ratują zdrowie czy też życie poszkodowanego. Sytuacja nabiera powagi, jeśli chodzi o dzieci, gdyż postępowanie z niemowlakiem czy dzieckiem różni się od postępowania z osobą dorosłą wymagającą pomocy – wyjaśnia Michał Zaremba i przypomina, że zadławienia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u dzieci poniżej 3 roku życia i w większości przypadków brakuje właściwego postępowania. - Moje doświadczenia wynikające z wieloletniej pracy w pogotowiu ratunkowym oraz obserwacje doświadczeń moich koleżanek i kolegów po fachu wskazują, iż ogromna większość podobnych przypadków spotyka się niestety z paniką i brakiem odpowiedniej reakcji. Ponieważ zadławienia to sytuacje, które niestety mogą prowadzić do zatrzymania krążenia u dzieci, widzę głęboki sens połączenia w ramach jednego szkolenia sposobów postępowania podczas zadławienia oraz nagłego zatrzymania krążenia. Częstotliwość występowania zakrztuszeń jest na tyle duża, a świadomość opiekunów na tyle mała, że przybliżenie tego tematu urasta wręcz do rangi misji – dodaje.

Warsztaty „Bezpieczne wakacje” odbędą się 19 lipca o godz.17.00 w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” (salka na piętrze). Kogo nie powinno na nich zabraknąć? - Moim zdaniem w takie umiejętności powinien wyposażyć się każdy człowiek opiekujący się dzieckiem. To sprawia, że odbiorcami takiego warsztatu mogą być mamy (również te przyszłe), babcie, dziadkowie, tatusiowie, po prostu wszyscy świadomi opiekunowie dzieci – dodaje Michał Zaremba. Długość szkolenia uzależniona będzie od ilości uczestników, którzy ćwiczyć będą na fantomach. To ważne, bo jak przekonuje ratownik, pierwszą pomoc zapamiętują nasze ręce. - Każdy, kto choć raz spróbuje takich czynności w warunkach sali treningowej przy wykorzystaniu fantomów, już zawsze zdobędzie się na odwagę, aby udzielić pomocy w warunkach realnego zagrożenia życia. Wskazane zatem jest, aby każdy, kto chce uczestniczyć w takim warsztacie, był gotów spróbować tych czynności na fantomach – kończy.

(HJ)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone